Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Krzewy kwitnące cały rok

Krzewy są niezwykle ważną częścią każdego ogrodu. Nie potrzebują aż tyle miejsca co drzewa, a na dodatek wymagają mniej uwagi niż małe rośliny kwitnące. Są idealne jako tło dla innych roślin, ale i mogą być dominującą częścią w ogrodzie. Wybrane krzewy kwitną bardzo długo w danym sezonie, co warto wykorzystać przy projektowaniu naszego ogrodu.

Kwitnący krzew na cały sezon

Jednym z krzewów o przepięknych, okazałych kwiatostanach jest Budleja Dawida. Jest to silnie rosnąca roślina o przewieszających się pędach. Lubi stanowiska słoneczne i żyzne. Niektóre odmiany, np. Pink Delight, kwitną bardzo długo, nawet od czerwca do października. Kwiaty są różowe i niecodziennie pachną. Istnieją również budleje długo kwitnące o kwiatach białych, fioletowych lub żółtych.

Kolejnym krzewem, którym powinniśmy się zainteresować jest pięciornik krzewiasty. Ma gęsto wyrastające pędy, a liście są ciemnozielone. Kwitnie na żółto, biało lub łososiowo od czerwca, czasem nawet do października. W zależności od odmiany pięciorniki mają różną wysokość od 50 cm do półtora metra. Lubią rosnąć w słońcu, są raczej niewymagające w uprawie. Polecane na rabaty i do ogrodów skalnych.

Przeczytaj także: Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych

Krzewy kwitnące cały rok

Wyjątkowo zachwycającym krzewem o długo utrzymujących się kwiatach jest hortensja ogrodowa. Jasnozielone liście tworzą piękne tło dla złożonych, kulistych kwiatów. Interesujące jest to, że kolor kwiatostanów zależny jest od kwasowości podłoża. Gdy ziemia ma bardziej zasadowy odczyn pojawią się kwiaty różowe, natomiast na bardziej kwaśnych – niebieskie. Krzew potrafi cieszyć nasze oko pięknymi kwiatostanami nawet 4 miesiące, od czerwca do września włącznie. Przykładem jest odmiana Bouquet Rose.  Krzew ten lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Jednak na największe wyróżnienie zasługuje zaślaz mieszańcowy. Kwitnie on praktycznie przez cały rok. Co prawda zimą słabiej, natomiast w sezonie letnim bardzo obficie. Jest to szybko rosnący krzew, dorastający do 3 m wysokości o zielonych, nakrapianych liściach, kształtem przypominających liście klonu, stąd potoczna nazwa – klonik. Kwiatostany o różnych barwach, od żółtego, przez pomarańczowy i różowy, aż do czerwonego. Jest to krzew nadający się w Polsce jedynie do uprawy doniczkowej, w naszym klimacie nie poradziłby sobie na zewnątrz podczas mroźnej zimy. Lubi próchniczną ziemię i drenaż na dnie doniczki. W sezonie letnim możemy wynieść krzew na taras czy balkon. Należy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu rośliny, ponieważ źle znosi nawet krótkie okresowe przesuszenia.

Krzewy na cały rok

Mając do dyspozycji wiele miejsca w ogrodzie możemy posadzić kilka krzewów, które będą kwitnąć cały rok, niejednocześnie, a kolejno jeden po drugim. Na początek roku dobrze sprawdzi się oczar pośredni: kwitnie on w styczniu w barwach żółci i pomarańczy. Pędy są wtedy bezlistne. W lutym pojawią się następnie kwiaty u wawrzynka wilczełyko. Kwiatostany są białe lub różowawe. Krzew nie jest duży, dorasta do 1 m wysokości. Warto dodać, że oba te krzewy po posadzeniu zakwitną dopiero w następnym roku. W marcu, gdy pogoda bywa niepewna, dobrze poradzi sobie dereń jadalny. Ma on żółte kwiaty, lubi stanowiska słoneczne. W kolejnym miesiącu, czyli w kwietniu możemy cieszyć się kwiatami magnolii Soulange’a czy migdałka trójklapowego. Oba krzewy mają różowawe kwiaty. Różnią się głównie wielkością – u migdałka są małe i delikatne, a u magnolii wzniesione, okazałe i grube płatki.

Sprawdź też: Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Krzewy kwitnące cały rok

W maju i czerwcu zakwitnie na pewno tawuła van Houtte’a -to duży krzew o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach. Potrzebuje on sporo miejsca, ponieważ potrafi dorastać do 3 m wysokości i podobnie w szerokości. W kolejnym letnich miesiącach, takich jak lipiec i sierpień, świetnie sprawdzi się tamaryszek pięciopręcikowy w odmianie Pink cascade. Ma liście igiełkowate, zielone, a kwiaty ciemnoróżowe. Potrafi osiągać wysokość 3 m. Pod koniec lata, czyli we wrześniu zakwitnie ketmia syryjska. Ma piękne kwiaty, w zależności od odmiany białe, różowe lub niebieskie. Liście później przebarwiają się na żółto. W następnym miesiącu, czyli w październiku nadal kwitnie hortensja bukietowa. Ma różowe lub żółtawe kwiaty. Lubi stanowisko żyzne, słoneczne. W bardzo łagodne zimy kwiaty kaliny wonnej mogą pojawiać się już w grudniu. Jest to mało wymagający krzew, dorastający do 3 m krzew o biało-różowawych kwiatach.

Podczas planowania zagospodarowania naszego ogrodu warto zwrócić uwagę na tak ważne i interesujące rośliny jak krzewy, zwłaszcza te obficie i długo kwitnące. Są one zwykle łatwe w uprawie i mało wymagające, a upiększą nasz kawałek ziemi. Przy dobrym zaplanowaniu kolejności kwitnienia roślin będziemy mogli cieszyć się kwiatami w ogrodzie prawie przez cały rok.