Produkty

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształcą najpiękniejsze kwiaty oraz sprawią, że ogród będzie bajecznie kolorowy i pachnący?

rozowa daliaDalia – wielobarwna ozdoba ogrodu

Jednymi z najpiękniejszych kwiatów, które ozdabiają ogród w lecie, są występujące w kilku odmianach dalie. To rośliny bulwiaste , które osiągają od 20 do nawet 150 cm. Cechują się silnymi i grubymi łodygami oraz bogatym rozgałęzieniem. Kwiatostan – w zależności od gatunku – różni się nie tylko kolorem, ale i budową oraz wielkością.

Dalię posadzimy w glebie żyznej, średnio ciężkiej, przepuszczalnej. Nie może być mokra, aby cebulki nie zgniły. Słońce sprzyja szybkiemu wzrostowi rośliny.

Porada eksperta

Kwiaty cebulkowe, które kwitną w lecie, warto sadzić w kwietniu i maju. Nie należy jednak wkopywać ich w ziemię zbyt głęboko – do wzrostu potrzebują ciepła słonecznego. Nie ma ograniczeń przy wybieraniu odpowiedniego miejsca – sprawdzi się każdy zakątek ogrodu.

Piękne kwiaty do ogrodu – drobne zawilce

Zawilce to rośliny rosnące zarówno dziko, jak i przy domu. We własnym ogródku posadzimy m.in. odmianę gajową i japońską z różowymi kwiatami, które możemy podziwiać aż do jesieni.

Zawilec pajęczynowy to wyjątkowa roślina o kwiatach w odcieniach liliowego różu. Kwitnie pod koniec wakacji, w sierpniu. Najlepszymi warunkami dla niego są cień oraz wilgotna gleba próchnicza. Wymaga nawadniania, zwłaszcza latem.

Agapanty – niebieskie kwiaty z rodziny liliowatych

nasiona daliW lecie doskonale sprawdzają się kwitnące od lipca do września agapanty. To byliny kłączowe z rodziny liliowatych. Odznaczają się długimi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni o kształcie wąskich szabli. Ich kwiaty są kuliste i przybierają barwy bieli, błękitu, a także ich odcieni.

Agapant powinniśmy sadzić w glebie gliniastej, dodając do niej piasku i torfu. Gdy roślina wegetuje, wymaga obfitego podlewania. Ponieważ w polskich warunkach nie zimuje, warto od razu posadzić ją w donicy czy skrzyni, a wiosną i latem wynosić na dwór. Może stanowić ozdobę tarasu lub część kolorowego skalniaka. Korzystna jest wystawa południowa.

Lilie w ogrodzie letnim

Lilie to rośliny delikatne, subtelne i eleganckie. Pasują do każdego ogrodu, ponieważ występują w wielu odmianach i we wszystkich kolorach – skomponują się z kwiatami, które już posiadamy w ogrodzie.

Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia, idealnie wpisując się w sezon letni. Wartościowa dla nich jest gleba żyzna o dobrej przepuszczalności. Do prawidłowego wzrostu potrzebują stałego nawodnienia, lecz woda nie może stać, bo zgniją. Powinniśmy sadzić je w miejscu dobrze wyeksponowanym na promienie słoneczne.

Afrykańska zantedeschia w polskim ogrodzie

zantedeschia afrykanskaZantedeschia – potocznie, choć błędnie, zwana kallą – pochodzi z Afryki, dlatego lato jest idealną porą do jej rozkwitu. Ma przepiękne kwiaty przypominające głębokie kielichy. W zależności od odmian kwiaty mogą przybierać barwy: żółtą, białą, różową, pomarańczową, czerwoną, a nawet mogą być dwubarwne.

Afrykańską zantedeschię powinniśmy sadzić w miejscu doskonale nasłonecznionym i ciepłym. Roślina lubi też jednak wilgoć i żyzną glebę próchniczą. Sprawdzi się w pobliżu oczka wodnego, zraszaczy lub innego źródła wody w ogrodzie. Warto ochraniać ją przed wiatrem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?
Aby rabaty kwiatowe już wiosną rozkwitły kolorami barwnych kwiatów, należy zadbać o te fragmenty ogrodu tuż po zimie. W artykule przedstawimy kolejnoś...
Czytaj więcej

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja
Wśród roślin uprawianych w ogrodach znajdziemy wiele gatunków traw ozdobnych. To w większości efektowne rośliny, które doskonale sprawdzają się nie ty...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?