Produkty

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształcą najpiękniejsze kwiaty oraz sprawią, że ogród będzie bajecznie kolorowy i pachnący?

rozowa daliaDalia – wielobarwna ozdoba ogrodu

Jednymi z najpiękniejszych kwiatów, które ozdabiają ogród w lecie, są występujące w kilku odmianach dalie. To rośliny bulwiaste , które osiągają od 20 do nawet 150 cm. Cechują się silnymi i grubymi łodygami oraz bogatym rozgałęzieniem. Kwiatostan – w zależności od gatunku – różni się nie tylko kolorem, ale i budową oraz wielkością.

Dalię posadzimy w glebie żyznej, średnio ciężkiej, przepuszczalnej. Nie może być mokra, aby cebulki nie zgniły. Słońce sprzyja szybkiemu wzrostowi rośliny.

Porada eksperta

Kwiaty cebulkowe, które kwitną w lecie, warto sadzić w kwietniu i maju. Nie należy jednak wkopywać ich w ziemię zbyt głęboko – do wzrostu potrzebują ciepła słonecznego. Nie ma ograniczeń przy wybieraniu odpowiedniego miejsca – sprawdzi się każdy zakątek ogrodu.

Piękne kwiaty do ogrodu – drobne zawilce

Zawilce to rośliny rosnące zarówno dziko, jak i przy domu. We własnym ogródku posadzimy m.in. odmianę gajową i japońską z różowymi kwiatami, które możemy podziwiać aż do jesieni.

Zawilec pajęczynowy to wyjątkowa roślina o kwiatach w odcieniach liliowego różu. Kwitnie pod koniec wakacji, w sierpniu. Najlepszymi warunkami dla niego są cień oraz wilgotna gleba próchnicza. Wymaga nawadniania, zwłaszcza latem.

Agapanty – niebieskie kwiaty z rodziny liliowatych

nasiona daliW lecie doskonale sprawdzają się kwitnące od lipca do września agapanty. To byliny kłączowe z rodziny liliowatych. Odznaczają się długimi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni o kształcie wąskich szabli. Ich kwiaty są kuliste i przybierają barwy bieli, błękitu, a także ich odcieni.

Agapant powinniśmy sadzić w glebie gliniastej, dodając do niej piasku i torfu. Gdy roślina wegetuje, wymaga obfitego podlewania. Ponieważ w polskich warunkach nie zimuje, warto od razu posadzić ją w donicy czy skrzyni, a wiosną i latem wynosić na dwór. Może stanowić ozdobę tarasu lub część kolorowego skalniaka. Korzystna jest wystawa południowa.

Lilie w ogrodzie letnim

Lilie to rośliny delikatne, subtelne i eleganckie. Pasują do każdego ogrodu, ponieważ występują w wielu odmianach i we wszystkich kolorach – skomponują się z kwiatami, które już posiadamy w ogrodzie.

Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia, idealnie wpisując się w sezon letni. Wartościowa dla nich jest gleba żyzna o dobrej przepuszczalności. Do prawidłowego wzrostu potrzebują stałego nawodnienia, lecz woda nie może stać, bo zgniją. Powinniśmy sadzić je w miejscu dobrze wyeksponowanym na promienie słoneczne.

Afrykańska zantedeschia w polskim ogrodzie

zantedeschia afrykanskaZantedeschia – potocznie, choć błędnie, zwana kallą – pochodzi z Afryki, dlatego lato jest idealną porą do jej rozkwitu. Ma przepiękne kwiaty przypominające głębokie kielichy. W zależności od odmian kwiaty mogą przybierać barwy: żółtą, białą, różową, pomarańczową, czerwoną, a nawet mogą być dwubarwne.

Afrykańską zantedeschię powinniśmy sadzić w miejscu doskonale nasłonecznionym i ciepłym. Roślina lubi też jednak wilgoć i żyzną glebę próchniczą. Sprawdzi się w pobliżu oczka wodnego, zraszaczy lub innego źródła wody w ogrodzie. Warto ochraniać ją przed wiatrem.

Data publikacji: 27.04.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?
Aby rabaty kwiatowe już wiosną rozkwitły kolorami barwnych kwiatów, należy zadbać o te fragmenty ogrodu tuż po zimie. W artykule przedstawimy kolejnoś...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?