Sztuczne kwiaty jako dekoracja pomieszczeń

Kwiaty w wazonach i doniczkach pozwalają dekorować mieszkanie w wyjątkowo przytulny sposób – wnoszą do wnętrz delikatny powiew natury i dodają im kolorytu. Jednak wykorzystanie takich ozdób nie zawsze się sprawdza. Wówczas z pomocą przychodzą nam kwiaty sztuczne, które dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Sprawdźmy, jak je wykorzystać.

Sztuczne kwiaty jako dekoracja pomieszczeń

Sztuczne kwiaty alternatywą dla naturalnych ozdób

Kwiaty doniczkowe, choć niezaprzeczalnie wprowadzają przyjemną atmosferę do mieszkania, wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Nie każdy z nas znajduje czas na dodatkowe obowiązki domowe i z tego względu często decydujemy się na mało wymagające rośliny, na przykład sukulenty. Z kolei cięte kwiaty zachwycają swoją rozwinięta postacią, nie są natomiast trwałą dekoracją – ich pięknem możemy się cieszyć przez kilka do kilkunastu dni.

Dodatkowo ogranicza nas również ich dostępność poza sezonem letnim. Idealną alternatywą dla tego typu ozdób są więc kompozycje z kwiatów sztucznych. Cały wysiłek, jaki wkładamy w ich przygotowanie, to ułożenie bukietu lub innej formy dekoracyjnej. Ponadto możemy je wykorzystać dosłownie wszędzie. Podobnie jak żywe kwiaty, które urozmaicą nasz dom, a nie wymagają naszego zaangażowania w późniejszym czasie.

Porada eksperta

Choć sztuczne kwiaty nie chorują, nie wymagają podlewania, nie przekwitają i nie są narażone na ataki szkodników, to również wymagają pielęgnacji. Na tworzywach sztucznych, z których są najczęściej wykonane, gromadzi się kurz i inne zabrudzenia. Aby przywrócić im atrakcyjny wygląd, wystarczy je jedynie umyć w letniej wodzie i osuszyć. Dla jeszcze lepszego efektu możemy też wykorzystać środki nabłyszczające, na przykład takie, jakie stosuje się podczas czyszczenia wnętrza samochodu. Mniejszą warstwę kurzu usuniemy natomiast specjalną miotełką lub zimnym strumieniem powietrza z suszarki.

Sztuczne kwiaty jako dekoracja pomieszczeń

Gdzie wykorzystać sztuczne kwiaty?

Jeszcze kilkanaście lat temu wygląd sztucznych kwiatów znacząco odbiegał od naszych wyobrażeń o pięknych roślinach. Obecnie jednak możemy cieszyć się atrapami, które do złudzenia przypominają ozdoby od matki natury. Doskonale sprawdzają się w salonach, na stołach jadalnianych, parapetach, meblach, a nawet w łazienkach czy korytarzach – nie przeszkadza im panująca w pomieszczeniach wilgoć i temperatura, a także nie wymagają dobrego dostępu do światła dziennego.

Warte uwagi są nie tylko te ozdoby imitujące kwitnące kwiaty, ale również rośliny zielone – często można dostać sztuczne trawy, drzewka bonsai i wiele innych popularnych roślin doniczkowych. Pojedyncze łodyżki z kwiatami pięknie zaprezentują się jako oryginalne akcenty w salonie lub sypialni, na przykład wetknięte w zasłony lub w ramę lustra.

Zainspiruj się: Rodzaje traw ozdobnych

Sztuczne kwiaty jako dekoracja pomieszczeń

Jak wykonać kompozycję ze sztucznych kwiatów?

Jeśli marzą nam się długowieczne kompozycje kwiatowe, możemy je samodzielnie wykonać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednią doniczkę lub inny pojemnik – może to być nawet drewniane pudełko, w końcu i tak nie będziemy podlewali naszej roślinki – gąbka florystyczna lub kawałek styropianu, nożyczki oraz wybrane sztuczne kwiaty, ewentualnie gałązki brzozy. W gąbkę wtykamy łodyżki gęsto, w dowolnej konfiguracji, formując bukiet odpowiadający naszej wizji. Aby estetycznie wykończyć kompozycję, wystarczy wysypać wierzch styropianu żwirkiem lub sztucznym mchem – w ten sposób zamaskujemy nieestetyczne elementy. Dekorację najlepiej wyeksponować na stole w salonie lub jadalni, choć równie dobre będzie każde inne reprezentacyjne miejsce. Sztuczne kwiaty dają nieograniczone możliwości dekoratorskie, dlatego warto wykorzystać je w swoim mieszkaniu. To również ciekawy dodatek do biura, który uprzyjemni Ci spędzany czas w pracy.