Dalie – jak je uprawiać?

Te efektowne rośliny ozdobne warto mieć w swoim ogrodzie. Przy odrobinie wysiłku dalie będą pięknie dekorować naszą przestrzeń. Wyróżnia się „jedynie” 35 gatunków tej rośliny, za to odmian jest dosłownie tyle, że każdy znajdzie taką, która mu się spodoba. Dalie mocno wyróżnią na rabatach, a ich uprawa nie należy do najtrudniejszych. Zobaczmy!

dalie

Co jest najważniejsze w uprawie dalii?

Rośliny te nie są wyjątkowo wymagające, jeśli chodzi o glebę, choć najlepiej rosły będą w ziemi żyznej. Dalie są również silne i dobrze się rozrastają, dlatego nie musimy się bać, że zostaną przyćmione. Z tego względu nie musimy ich też sadzić w odosobnieniu. Niektóre odmiany dalii mogą wyrastać nawet na 180 cm wysokości, a ich kwiaty sięgać aż 20 cm średnicy, dlatego pamiętajmy, aby wybrać dla nich miejsce, w którym nie będą przeszkadzać innym roślinom.

Najważniejsze w uprawie dalii będzie jej podlewanie i odpowiedni dostęp do słońca. W warunkach zbyt wilgotnych (mowa o powietrzu) nie czują się dobrze i są narażone na choroby grzybowe. Z drugiej strony dalia traci bardzo dużo wody w czasie letnich dni – winę ponosi bardzo duża powierzchnia jej liści. Dlatego należą ją obficie podlewać (przy ziemi i najlepiej wieczorem), żeby nie więdła i nie zaczęła obumierać.

dalie

Dalia jest również byliną, co oznacza, że możemy uprawiać jeden okaz wiele lat. Jednak niełatwo jest stworzyć jej odpowiednie warunki do przetrwania zimą. Dalię wykopuje się po pierwszych przymrozkach, a jej sczerniałe łodygi i liście obcina. Powinniśmy zostawić około 6-9 cm rośliny, a jej bulwy dokładnie osuszyć. Ich przechowanie przysporzy nam najwięcej kłopotu – nie może być ani za wilgotno, ani za sucho. Idealna temperatura to 2-3 stopnie Celsjusza. Umieśćmy karpy w czystych, przewiewnych, drewnianych skrzynkach i przykryjmy suchym torfem.

Okres wzrostu i kwitnienia dalii

dalie

Szczególną troską powinniśmy objąć roślinę w czasie jej intensywnego rozwoju. Dalia zaczyna kwitnąć już w lipcu nie przestaje aż do pierwszych przymrozków! Jeśli sadzimy ją w żyznej glebie, nie będzie potrzebowała dodatkowego nawożenia, jednak pamiętajmy o utrzymaniu gleby w należytym poziomie wilgotności.

Istotną kwestią są szkodniki i chwasty. Powinniśmy chronić dalie przed nimi, co dwa tygodnie spryskując je odpowiednimi środkami, szczególnie na mszyce, które przenoszą wirusy. Glebę wokół odchwaszczajmy lub chociaż wzruszajmy, a po upewnieniu się, że jest wilgotna, ściółkujmy.

W czasie kwitnienia powinniśmy również odpowiednio pielęgnować dalie, żeby jak najlepiej wyglądały. Gdy zaczynają wypuszczać pąki, obrywajmy je, bo to pobudzi rośliny do obfitszego kwitnienia. Opóźnimy je też, przycinając wybrane pędy – w ten sposób nadajemy również krzewom pożądany kształt.

Czy wiesz, że…?

Dalia pochodzi z Meksyku i Gwatemali i należy do rodziny astrowatych. Jest błędnie nazywana niekiedy georginią.

Średnio wysokie gatunki i odmiany możemy sadzić w niewielkich odstępach – 30-50 cm od siebie, jednak te dalie, które rosną na ponad 100 cm musimy rozstawiać o wiele dalej, nawet o 2 m od siebie.

O daliach więcej przeczytamy tutaj.