Nawilżacz powietrza do pokoju dziecka – jaki wybrać?

Suche powietrze jest zmorą sezonu jesienno-zimowego. Unosi się w nim dużo kurzu, który powoduje wysychanie śluzówki nosa. W efekcie może się pojawić nie tylko kaszel czy chrypka, ale też pogorszyć Twoje samopoczucie. Nawilżacz do pokoju dziecka to obowiązkowy sprzęt na chłodniejsze miesiące. Jak wybrać najlepszy?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Suche powietrze – dlaczego należy go unikać?

  • Jak działa nawilżacz powietrza?

  • Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?

  • Na te parametry zwróć uwagę przed zakupem

  • Spokojny sen i dzień

nawilżacznawilżacznawilżacznawilżacz

Suche powietrze – dlaczego należy go unikać?

Łóżeczko, mebelki, przewijak, pierwsze zabawki to zaledwie początek listy niezbędnych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. Coraz częściej wśród wymienianych sprzętów znajduje się również nawilżacz powietrza. Urządzenie jest często pomijane przez rodziców, a szkoda, bo w sezonie jesienno-zimowym, gdy kaloryfery intensywnie ogrzewają mieszkania, okazuje się niezbędne. Nawilżacz do pokoju dziecka pomoże Ci, gdy powietrze w pomieszczeniu stanie się zbyt suche. Dlaczego nie są to najlepsze warunki dla najmłodszych?

Nieodpowiedni poziom wilgoci powietrza w pokoju ma przede wszystkim negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i koncentrację. Wysusza ono skórę, co prowadzi do jej pęknięć i uczucia swędzenia oraz błony śluzowe, czego skutkiem są częste infekcje. O zbyt suchym powietrzu świadczy częsty kaszel czy drapanie w gardle. Dlaczego nawilżacz powietrza do pokoju dziecka to konieczność? Najmłodsi są o wiele bardziej narażeni na infekcje niż dorośli.

nawilżacznawilżacznawilżacznawilżacz

Jak działa nawilżacz powietrza?

Optymalny poziom wilgoci w domu mieści się w przedziale od 40% do 60%. Niegdyś w celu walki z nadmiarem suchego powietrza popularne było rozwieszanie mokrych tkanin w pokoju. Dziś wiadomo, że nie jest to bardzo efektywne rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej sprawdza się urządzenie elektryczne. Jak działa?

Elektryczny nawilżacz powietrza pomoże Ci szybko uzyskać optymalne warunki we wnętrzu. Produkuje parę wodną, która przyczynia się do zwiększenia poziomu wilgoci w pomieszczeniu, nawet jeśli za oknem jest naprawdę zimno, a kaloryfery pracują z największą mocą. Są bezpieczniejsze w pokoju dziecięcym niż specjalne akcesoria wieszane na grzejnikach. Możesz je zastosować nie tylko w pomieszczeniu, w którym mieszka nastolatek, ale też maluch – nawilżacz powietrza dla noworodka jest całkowicie bezpiecznym urządzeniem. Pamiętaj jednak, aby ustawić go w odpowiedniej odległości od dziecięcego łóżeczka. 

Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?

Wybierając urządzenie, pewnie zdziwi Cię fakt, że na półkach sklepowych dostępne są różnorodne sprzęty, które nie tylko prezentują się inaczej, ale też działają w odmienny sposób. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów nawilżaczy – parowe, ewaporacyjne, ultradźwiękowe, tradycyjne. Czym się charakteryzują? Co je różni? Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka jest odpowiedni?

Nawilżacz parowy sposobem działania przypomina czajnik. Woda w urządzeniu jest podgrzewana i wypuszczana w formie mgiełki. Uzyskiwana para ma wysoką jakość – pozbawiona jest drobnoustrojów i bakterii. Jest to więc często polecany nawilżacz powietrza dla noworodka i małego dziecka. Wysoki pobór energii elektrycznej to często wymieniana wada sprzętu. 

Urządzenia ewaporacyjne zawierają specjalny wkład nasączony wodą (podlega on wymianie co kilka miesięcy). Wentylator rozpyla ją w formie mgiełki. Do tego typu sprzętów możesz dodać olejek zapachowy. Urządzenie jest bezpieczne, gdy stoi w pokoju najmłodszego domownika. Jeśli jednak interesuje Cię bardzo cichy nawilżacz powietrza dla dzieci, zrezygnuj z tego rodzaju sprzętu. Bywa naprawdę głośny.

W ciekawy sposób funkcjonują nawilżacze ultradźwiękowe. Fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości rozbijają cząsteczki wody, dzięki czemu powstaje para nawilżająca powietrze. Tego rodzaju urządzenia zużywają mało prądu. Wiele modeli ma wbudowany higrostat ułatwiający kontrolę wilgoci – sprzęt sam się wyłączy, gdy jej poziom będzie odpowiedni. To urządzenie przypadnie Ci do gustu, jeśli planujesz kupić cichy nawilżacz powietrza dla dzieci.

Jak wyglądają tradycyjne nawilżacze? To akcesoria o prostym działaniu, pozbawione elektroniki. Specjalne naczynia z ceramiki lub szkła mocuje się na kaloryferze. Wlana do nich woda zaczyna parować pod wpływem wysokiej temperatury.

nawilżacznawilżacznawilżacznawilżacz

Na te parametry zwróć uwagę przed zakupem

Wybór rodzaju sprzętu to nie koniec decyzji, które musisz podjąć w związku z zakupem nawilżacza powietrza. Jest szereg innych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przed inwestycją. Istotną informacją o sprzęcie jest jego wydajność. Mały cichy nawilżacz nie wpłynie na poprawę wilgotności powietrza w całym domu. Konieczne jest więc dostosowanie go do wymiarów pomieszczenia.

Szukasz praktycznych rozwiązań? Przed zakupem skontroluj pojemność pojemnika, do którego wlewa się wodę. Im jest on mniejszy, tym częściej będziesz musiał go uzupełniać. Ważne, aby elementy sprzętu można było samodzielnie czyścić (w przypadku nawilżaczy często problem stanowi nadmiar kamienia). Wygodę zapewni Ci również wbudowany higrometr. Dzięki niemu urządzenie samo zmierzy poziom wilgoci we wnętrzu. To pozwoli utrzymać Ci optymalne nawilżenie. Sprzęt skończy pracę w odpowiednim momencie. W tym celu przyda się także funkcja timera.

Użytkowanie nawilżacza zdecydowanie ułatwiają dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja powietrza, automatyczne wyłączanie czy regulacja intensywności pary. Szukaj sprzętów, które samodzielnie dobierają tryb pracy do warunków w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem są także urządzenia, do których możesz dolać olejek eteryczny. Gdy wybierasz nawilżacz do pokoju dziecięcego, szukaj jak najbezpieczniejszych modeli. Te, które się nagrzewają, stanowią niebezpieczeństwo dla najmłodszych.

Istotnym parametrem jest również głośność pracy sprzętu. Jest to o tyle ważne, że nawilżacz działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Urządzenie, które emituje głośne dźwięki, może obudzić śpiące dziecko. Pamiętaj, że nie każdy nawilżacz pracuje tak samo głośno. Koniecznie sprawdź określone przez producenta decybele.

Wybrałeś nawilżacz z dodatkowymi filtrami? Sprawdź, czy są one łatwo dostępne i jak trzeba je wymieniać (samodzielnie czy w serwisie). Koszt dodatkowych wkładów warto już na etapie wyboru wliczyć w koszt urządzenia. 

Spokojny sen i dzień

Twoje dziecko często kaszle przez sen, a w sezonie jesienno-zimowym szybko łapie infekcje? Ustaw w jego pokoju nawilżacz powietrza. Urządzenie podgrzewa wodę, która, parując, emitowana jest w formie mgiełki. Sprzęt może pracować i w dzień, i w nocy.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać? Unikaj tradycyjnych ceramicznych modeli, które zawiesza się na grzejniku. Zaciekawione dziecko może sobie zrobić nim krzywdę – stłuc i zranić się lub poparzyć gorącą wodą, która nie jest zabezpieczona. W pokoju najmłodszego domownika najlepiej sprawdzi się nawilżacz parowy lub ultradźwiękowy. Modele te są ciche, więc ich praca nie wybudzi śpiących maluchów. Więcej na temat działania sprzętów przeczytasz w innych artykułach w kategorii „Porady i inspiracje”.