Jak osuszyć powietrze w domu?

Wilgoć w mieszkaniu to poważny problem, którego nie powinieneś bagatelizować. Wilgotne powietrze sprzyja powstawaniu pleśni, która może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia, a dodatkowo może uszkodzić Twoje meble i ściany. W tym artykule podpowiadamy, jak osuszyć powietrze w domu.

jak osuszyć powietrze

Osuszanie powietrza w domu - kiedy jest konieczne?

Czym jest wilgotność powietrza? Jest to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Odpowiedni poziom wilgoci w domu to sprawa, której nie możesz lekceważyć. Wpływa bowiem na Twoje samopoczucie oraz na kondycję Twoich mebli, ścian, dywanów oraz sprzętów AGD i RTV.

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach spowoduje, że na ścianach pojawią się wykwity pleśni i grzybów, a w mieszkaniu będzie wyczuwalny nieprzyjemny, specyficzny zapach stęchlizny. Zbyt duża wilgotność powietrza w domu może uszkodzić również Twoje sprzęty gospodarstwa domowego - pralkę, piekarnik czy płytę indukcyjną. Dlatego osuszanie powietrza w domu do odpowiedniego poziomu to ważna kwestia. Odpowiedniego poziomu, czyli jakiego?

Przyjmuje się, że prawidłowa wilgotność powietrza w domu, w pomieszczeniach zamkniętych powinna wahać się w granicach 30-65%

Optymalny poziom wilgotności powietrza, w której będziesz czuł się najlepiej, to przedział 40-60%. Taka wilgotność pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie oraz przedmiotów, które gromadzisz w swoim otoczeniu. Przesada w drugą stronę również nie jest wskazana. Pamiętaj, że wilgotność powietrza w domu nie powinna spaść poniżej 30%.

Poziom wilgotności powietrza zmienia się wraz z porami roku i zależy od rodzaju budownictwa, w którym mieszkasz. Latem poziom wilgoci jest najwyższy. Gdy pada deszcz, może sięgać 80 a nawet 90%! To zdecydowanie za dużo – możesz wtedy odczuwać chłód mimo wysokiej temperatury. Do tego zbyt duży poziom wilgoci może spowodować, że będziesz odczuwać bóle głowy. Zimą problem wilgoci nie jest tak dotkliwy. Wszystko za sprawą sezonu grzewczego. Centralne ogrzewanie w blokach powoduje, że wilgotność powietrza znacznie spada.

Sytuacja wygląda nieco Inaczej w budownictwie starego typu, np. w kamienicach. Często stare, długo nieremontowane mury są nieprawidłowo zaizolowane, nasiąknięte wilgocią i ciężko je ogrzać. Problem jest szczególnie dotkliwy, jeśli mieszkasz na parterze. Brak sąsiadów, którzy ogrzewają swoje mieszkanie piętro niżej powoduje, że takie mieszkanie nagrzewa się dłużej. Chłodne mieszkanie w starej kamienicy oznacza niestety jedno – nadmierną wilgoć. Jeśli dochodzi do tego brak odpowiedniej wentylacji, prawdopodobieństwo powstania ośrodków pleśni i grzybów wzrasta do maksimum.

jak osuszyć powietrze

Wilgotność powietrza w domu - jak ją zwalczać?

Wilgoć w mieszkaniu to poważny problem. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby ją zwalczyć. Najpierw upewnij się, że masz kontrolę nad jej poziomem. Wyposaż się w dobrej jakości higrometr, który wskaże Ci poziom wilgotności w Twoim mieszkaniu. Najlepiej wykonaj pomiary w kilku miejscach, aby mieć pewność, że poziom wilgoci jest równomierny w całym mieszkaniu. Możesz także zdecydować się na stację pogody, która poinformuje Cię o wilgotności powietrza, jak również o temperaturze i ciśnieniu atmosferycznym.

Zabezpiecz odpowiednio ściany i podłogi w swoim domu. Pamiętaj, że inaczej należy zabezpieczać mury, a inaczej elementy drewniane. Murowane ściany zewnętrze zabezpiecz przed wodą opadową. Nanieś bezbarwny impregnat przeznaczony do ochrony murów. Odpowiedni impregnat możesz zastosować także do drewna. Zaaplikuj produkt pędzlem bądź metodą natryskową, a w kolejnym kroku – lakierem lub farbą ochronną.

Przed nadmiarem wilgoci możesz zabezpieczyć również wnętrza swojego domu. Jeśli zdecydowałeś się zrezygnować z płytek ceramicznych lub planujesz pokryć nimi ściany tylko częściowo, resztę ścian pomaluj farbą wodoodporną. Emalia tego typu zapobiegnie osadzaniu się wilgoci na ścianach. Jeśli jednak zamierzasz wykończyć podłogi i ściany kafelkami, ochroń powierzchnię ciekłą folią hydroizolacyjną, a narożniki wzmocnij specjalistycznymi taśmami z kauczukiem poliestrowym.

Wilgotność powietrza w domu zminimalizujesz dzięki montażowi odpowiedniej wentylacji. Najlepszym jej rodzajem jest wentylacja hybrydowa lub mechaniczna. Wentylacja hybrydowa przepuszcza powietrze przez nawiewniki, natomiast mechaniczna umożliwia dozowanie wpuszczanego powietrza i wspomaga ograniczanie kosztów ogrzewania.

Zadbaj o optymalny poziom uszczelnienia okien. Pamiętaj, że zarówno nieszczelne, jak i zbyt mocno uszczelnione okna mogą doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia. Jeśli przez okno dostaje się zbyt duża ilość chłodnego powietrza, w pierwszej kolejności poddaj je regulacji. Możesz także zabezpieczyć je pianką uszczelniającą i silikonem.

Skuteczny jest również montaż nawiewników w otworze okiennym, w ścianie zewnętrznej, bezpośrednio nad oknem lub w górnej jego części. Możesz regulować je automatycznie lub ręcznie – skuteczniejszy jest pierwszy typ regulacji, którego stopień otwarcia zależy od ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz, wilgotności powietrza i temperatury.

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu i zastanawiasz się nad wykończeniem podłóg – zdecyduj się na parkiet lub panele. Materiały te skutecznie walczą z nadmiarem wilgoci, a także dbają o czystość powietrza. Pamiętaj także o kilku podstawowych zasadach, które warto wprowadzić w codzienne życie. W letnie, gorące dni susz ubrania na tarasie lub w ogrodzie. Rankiem otwieraj okno na kilkanaście minut, aby dokładnie wywietrzyć pomieszczenia. Podczas gotowania zabezpieczaj garnki przed nadmierną ilością pary. Systematycznie rozszczelniaj okna, aby zwiększyć cyrkulację powietrza.

jak osuszyć powietrze

Jak osuszyć powietrze w domu? Domowe sposoby na walkę z wilgocią

Istnieje kilka skutecznych sposobów na osuszanie powietrza w domu, jednak ostateczny rodzaj walki z wilgocią zależny jest od częstotliwości jej pojawiania się. Jeśli zjawisko występuje sporadycznie – wystarczy dogrzać i wywietrzyć mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest intensywna i staje się częścią codzienności – zastosuj domowe, skuteczne rozwiązania.

Elektryczny osuszacz powietrza

Urządzenie dostępne jest w dwóch typach: kondensacyjnym i absorpcyjnym. Osuszacz kondensacyjny to model najpopularniejszy w większości domów. Wyposażony jest w wentylator, który wsysa powietrze, przepuszcza je przez parownik, gdzie poddaje je ochłodzeniu i skropleniu. Powstała w ten sposób woda trafia do zbiornika, a osuszone powietrze nagrzewa się i trafia z powrotem do pomieszczenia.

Osuszacz absorpcyjny sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach chłodniejszych, gdzie temperatura spada poniżej 12oC. Urządzenie wyposażone jest w część ruchomą z kanalikami, w których znajduje się chlorek litu, żel krzemionkowy lub silikonowy. Substancje wchłaniają wilgoć, którą usuwa strumień gorącego powietrza i skrapla w chłodnicy. Do pomieszczenia trafia więc powietrze ciepłe i suche.

Pochłaniacz wilgoci z granulatem

Jak osuszyć powietrze w domu niskim kosztem? Możesz zdecydować się na pochłaniacz wilgoci. Urządzenie posiada wymienny wkład z substancją absorbującą, która rozpuszcza wilgoć wchłanianą z powietrza. Wilgoć gromadzi się we wkładzie, który następnie kamienieje, stając się coraz cięższym. Wówczas, po kilku dniach stwardniały absorbent skrapla się. Szybkość procesu uzależniona jest od poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Pochłaniacz wilgoci zmniejsza jej poziom do 60%, następnie proces zatrzymuje się. Uruchamia się ponownie, gdy stopień wilgoci przekroczy ustaloną normę.

jak osuszyć powierze

Rośliny absorbujące wodę

Jak osuszyć powietrze metodą w 100% naturalną i niezwykle tanią? Postaw na dużą ilość roślinności. Niektóre gatunki kwiatów pochłaniają nadmiar wody z powietrza, dlatego doskonale sprawdzą się w problematycznym, zawilgoconym pomieszczeniu.

  • Bluszcz – zawieś go wysoko, na ścianach najbardziej problematycznych – pochłonie wodę i zapobiegnie jej nawrotowi.
  • Skrzydłokwiat – wchłania wilgoć z podłoża i z powietrza. Rozwija się jedynie w środowisku wilgotnym.
  • Chamedora – zdobi chłodne, wilgotne i ciemne obszary domu – właśnie tam rozwija się najlepiej.
  • Paprotka – najpopularniejsze rozwiązanie w większości domostw. Doskonale reguluje poziom wilgoci w pomieszczeniach.

Pamiętaj – jeśli w Twoim domu pojawi się nadmierna wilgoć – nie pozwól, aby utrzymywała się we wnętrzu przez długi czas. Zjawisko to wpływa negatywnie na stan budynku, wnętrz, umeblowania. Sprzyja także rozwojowi grzybów i pleśni, które stanowią źródło chorób, alergii i schorzeń. Zwalcz problem najszybciej, jak to możliwe i ciesz się zdrową, bezpieczną atmosferą w domu.