Uzdatniamy powietrze w pomieszczeniach – pochłaniacze wilgoci

W naszym mieszkaniu, szczególnie w sezonie grzewczym, powietrze bywa zbyt przesuszone. Wpływa to niekorzystnie na nasze zdrowie. Jednak może zdarzyć się, że jest odwrotnie i powietrze jest zbyt wilgotne. Gdy jest do tego ciepło, narażamy się na rozmaite schorzenia. Jak walczyć z wilgocią?

Duża wilgoć powietrza w mieszkaniu – jakie ma znaczenie

Woda w powietrzu jest naturalnym składnikiem, jednak czasami może być jej za dużo, a czasami za mało. Gdy przychodzi sezon grzewczy i przestajemy otwierać okna, a grzejniki zaczynają działać pełną parą, dochodzi do rozmaitych reakcji chemicznych. W małych pomieszczeniach o nieodpowiedniej wentylacji wilgoć, która pochodzi od nas samych (im więcej oddychających lokatorów, tym jej więcej), a także od suszącego się prania, dopiero co branego prysznica, gotujących się ziemniaków czy zdjętych z nas mokrych płaszczy i butów zaczyna osadzać się na powierzchniach ścian czy sufitów, a nie wysychając zamienia się w kolonie grzybów i pleśni.

Uzdatniamy powietrze w pomieszczeniach – pochłaniacze wilgoci

Sama wilgoć w powietrzu nie jest groźna, a wręcz może nam niekiedy pomagać w oddychaniu czy leczeniu infekcji, jednak kiedy w ciepłym, a pełnym wody powietrzu zaczynają krążyć mikroorganizmy, jak bakterie i wirusy oraz pałeczki grzybów, możemy częściej chorować i mieć kłopoty z wyleczeniem się.

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza — co musisz o nim wiedzieć?

Nieodpowiednia wentylacja sprawia, że cyrkulacja powietrza pomiędzy wnętrzem mieszkania, a światem zewnętrznym jest zaburzona – przed zimą należy sprawdzić, jak działa, a także otwierać niekiedy okna, rozszczelnić je czy zamontować nawiewniki.

Czy wiesz, że…?

Im wyższa temperatura, tym poziom wilgoci powinien być relatywnie niższy niż ten, który jest dopuszczalny w zimniejszych pomieszczeniach? Jeśli w naszym mieszkaniu jest cieplej niż 22°C, jej wartość nie powinna być wyższa niż 55%. Kiedy pary wodnej w powietrzu jest natomiast za mało? Gdy spadnie poniżej 30%. Zawartość pary wodnej w powietrzu możemy zbadać za pomocą odpowiednich mierników.

Uzdatniamy powietrze w pomieszczeniach – pochłaniacze wilgoci

Jak obniżyć wilgoć w domu

Kiedy powietrze w naszym mieszkaniu jest zbyt suche lub zbyt wilgotne, należy je uzdatnić. Możemy starać się poprawić wentylację i na różne sposoby zniwelować dany stan rzeczy. Istnieją jednak odpowiednie sposoby mechaniczne i chemiczne, a także fizyczne, które możemy wykorzystać do poprawy składu powietrza. W wypadku nawilżaczy powietrza często mamy do czynienia ze sprzętem elektronicznym – do zbiornika wlewa się wodę, którą urządzenie zmienia w wydalaną parę wodną.

W przypadku zbyt wysokiej wilgotności powietrza również możemy sięgnąć po osuszacze – nadają się do większych pomieszczeń. Do mieszkania nadają się jednak pochłaniacze, które działają bez podłączania do prądu czy wykorzystywania jakiejkolwiek energii. Tak zwane osuszacze absorpcyjne są wyposażone w specjalny element, który zbiera wilgoć i skrapla ją, zbierając ją w postaci wody w specjalnym zbiorniku. Takie pochłaniacze pozwalają nam sprawić, aby powietrze było optymalne, pozbywają się również przykrych zapachów i redukują ryzyko powstawania grzyba i pleśni. Powietrze skutecznie się oczyszcza z alergenów.