Oczyszczacz powietrza — co musisz o nim wiedzieć?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego zanieczyszczeń, alergenów, roztoczy czy brzydkich zapachów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat oczyszczaczy powietrza!

oczyszczacz powietrza

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Urządzenia zwane oczyszczaczami powietrza zyskały szczególną popularność w ciągu kilku ostatnich lat – od kiedy w Polsce dużo mówi się na temat szkodliwości zanieczyszczonego powietrza. Zjawisko atmosferyczne zwane smogiem (z angielskiego smoke – dym oraz fog – mgła) występuje zarówno w dużych, jak i małych miastach, oraz na zaludnionych wsiach – czyli wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzkie.

W odpowiedzi na rozprzestrzeniający się problem zanieczyszczeń powodujących śmiertelne choroby układu oddechowego, mieszkańcy miejscowości szczególnie narażonych na działanie smogu, coraz chętniej wyposażają się w najskuteczniejszą broń: maseczki oraz właśnie oczyszczacze powietrza. Te ostatnie chronią ludzi w ich własnych domach, gdzie przecież zanieczyszczenia również się dostają.

Oczyszczacz powietrza pomaga pozbywać się z otoczenia trujących i szkodliwych cząsteczek, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Urządzenie przypomina duży, stojący wentylator, mający często atrakcyjny design. Działa ono nie tylko przeciwko smogowi, ale także przeciw alergenom, brzydkim zapachom, roztoczom, dymowi papierosowemu i cząsteczkom kurzu.

oczyszczacz powietrza

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Działanie urządzenia nie jest skomplikowane. Oczyszczacz powietrza zachowuje się jak duży odkurzacz, z tym że pochłania zdecydowanie więcej niż tylko kurz. Proces zaczyna się od zainicjowania obiegu powietrza w pomieszczeniu. Przez specjalną kratkę zanieczyszczone powietrze wciągane jest do środka, gdzie zostaje poddane filtracji. Większość modeli ma również funkcję jonizacji oraz nawilżania powietrza, co jeszcze bardziej podnosi jego jakość. Powietrze wypuszczane przez oczyszczacz jest czyste i rześkie.

Chcąc dowiedzieć się, jak działa oczyszczacz powietrza, trzeba mieć na uwadze fakt, że na rynku jest wiele tego typu urządzeń i występują między nimi zasadnicze różnice. Oczyszczacze różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim skutecznością w filtrowaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Istotny jest także stopień ich głośności, co ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.

Zastanawiając się nad wyborem urządzenia do swojego domu, trzeba dobrać go do swoich potrzeb – dla niektórych będzie to pozbywanie się smogu, a dla innych przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pyłków roślin lub cząsteczek kurzu.

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

oczyszczacz powietrza

O wpływie zanieczyszczenia powietrza na ludzki organizm mówi się coraz częściej. Na konsekwencje wdychania smogu narażeni są głównie mieszkańcy dużych miast, choć problemy nie omijają także osób przebywających w małych miejscowościach i na wsiach. W dniach, gdy stężenie smogu jest największe, władze zalecają pozostanie w domach – ale czy to rzeczywiście jest ratunkiem dla zdrowia?

Smog bez trudu może przecież przedostawać się do mieszkań, m.in. poprzez wentylację czy nieszczelne okna. Zakup oczyszczacza powietrza wydaje się więc koniecznością. Zanim podejmie się jednak ostateczną decyzję, warto znać wszystkie korzyści płynące z jego użytkowania. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Usunięcie szkodliwych składników z powietrza

Oczyszczacz powietrza – czy warto go kupić ze względu na poprawę jakości powietrza w domu? Oczywiście, że tak! Podczas pracy urządzenie wytwarza parę wodną albo jony ujemne, które osiadają na zanieczyszczeniach, a następnie usuwają je. Warto przy tym pamiętać, że oczyszczacz powietrza działa bardzo cicho, można go więc używać nawet przez całą noc, nie obawiając się o ewentualne zakłócenia snu. Urządzenie przydaje się szczególnie wtedy, gdy trzeba na chwilę otworzyć okno – nadmierne nagromadzenie zanieczyszczeń zostaje natychmiast rozpoznane, a oczyszczacz przystępuje do walki z wrogiem.

Zdrowa atmosfera w domu

Jeśli chodzi o oczyszczacz powietrza, opinie lekarzy są jednoznaczne – warto się w niego wyposażyć, szczególnie jeśli ktoś z domowników cierpi na alergie albo niedoczynność oddechową. Takie urządzenie bez wątpienia przyczyni się do poprawy atmosfery w domu, i to naprawdę w dosłownym sensie. Bo skoro koniec z kichaniem, kaszleniem i dusznościami, to automatycznie poprawia się też nastrój!

oczyszczacz powietrza

Neutralizacja zapachów

Czasami w domu pojawiają się nieprzyjemne zapachy i powietrze napływające z zewnątrz nie ma z tym nic do czynienia. Wystarczy, że akurat gotowana jest kapusta na obiad albo wnętrze przesiąknęło zapachem domowego pupila. Oczyszczacz powietrza z powodzeniem wyeliminuje niepożądane nuty zapachowe, pozostawiając mieszkanie świeże jak po wiosennym wietrzeniu.

Nawilżanie powietrza

Duża część oczyszczaczy dostępnych na rynku jest wyposażona w funkcję jonizacji oraz nawilżania powietrza. To drugie znacznie przyczynia się do poprawy samopoczucia domowników, jako że suche powietrze może powodować drapanie w gardle, kaszel czy nawet problemy z oczami. Oczyszczacz powietrza eliminuje te problemy, wytwarzając coś na kształt wodnej mgiełki.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

O zaletach oczyszczania powietrza w domach alergików powiedziano już bardzo dużo. W zasadzie, te osoby były niejako prekursorami, jeśli chodzi o filtrowanie powietrza w mieszkaniach. Wystarczy tylko sobie wyobrazić, jak duże kłopoty niosą ze sobą pyłki i inne alergeny wlatujące do domu przez okna i szpary. W jaki sposób oczyszczacz powietrza może pomóc alergikom w praktyce i na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu urządzenia?

Filtr HEPA

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza dla alergika nie można zapomnieć o najważniejszym: jakości filtra, który znajduje się wewnątrz urządzenia. To, jakiej klasy jest filtr, decyduje o skuteczności urządzenia, co w przypadku alergików ma kluczowe znaczenie.

Wybierając urządzenia dla alergików, warto zdecydować się na filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Struktura takiego filtra wykonana jest w dużej mierze ze szkła spiekanego, co odpowiada za wysoki stopień filtracji. Co istotne, tego rodzaju filtry zbudowane są z trzech warstw, z których pierwsza odpowiedzialna jest za pochłanianie zapachów. Każda poszczególna warstwa połączona jest za pomocą specjalnej żywicy. Filtr HEPA stanowi szczególnie skuteczną broń na bakterie, grzyby, roztocza, pierwotniaki, kurz i inne alergeny.

Filtr węglowy

Oprócz filtrów typu HEPA, wśród oczyszczaczy dla alergików dostępne są także urządzenia z filtrem węglowym lub wodnym. Dlaczego warto wybrać taki oczyszczacz powietrza? Opinie lekarzy są pozytywne – filtry węglowe również dobrze pochłaniają zanieczyszczenia, które dosłownie przyczepiają się do ich powierzchni. Wszystko dzięki właściwościom węgla aktywnego, który wywołuje zjawisko absorpcji.

oczyszczacz powietrza

Filtr wodny

W przypadku filtrów wodnych, sposób działania jest bardzo prosty – oczyszczacz zasysa powietrze, które następnie przepuszczane jest przez coś w rodzaju kurtyny wodnej. Dzięki temu alergeny i zanieczyszczenia zostają oddzielone od powietrza. Ale uwaga! Tego rodzaju oczyszczacz powietrza dla alergików sprawdzi się w przypadku uczulenia na pyłki kwiatowe i roślinne, ale raczej nie poradzi sobie z roztoczami lub zarodnikami grzybów. Trzeba przyznać mu jednak jedną zaletę: urządzenie nie wymaga wymiany filtra, w związku z czym jest łatwe w obsłudze i nie generuje tylu kosztów.

Jonizacja powietrza

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że niektóre urządzenia dla alergików są wyposażone w funkcję jonizowania powietrza. Sam filtr przyczynia się do zbierania zanieczyszczeń i alergenów, zaś jonizator zabija wirusy i grzyby. Takie rozwiązanie warto zastosować zwłaszcza w pokoju dziecięcym, aby zadbać o zdrowie swojego malucha. Jonizacja powietrza ma jeszcze jedną zaletę – odświeża powietrze tak, że pachnie ono jak przy czystym górskim strumieniu.

Nawilżacz powietrza dla niemowląt

Suche powietrze w domu może stanowić problem nie tylko dla dorosłych. Jeszcze bardziej narażone na jego działanie mogą być niemowlęta, które są szczególnie wrażliwe na drażniące czynniki zewnętrzne.

W przypadku niemowląt suche powietrze w pomieszczeniu może bardzo odczuwalnie wpłynąć na ich komfort. Niektóre z małych dzieci reagują na to zjawisko m.in. suchością skóry, szczególnie wokół błon śluzowych, np. nosa. Włączenie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania – nawet na krótki czas – pomaga zlikwidować ten objaw.

Nawilżacz powietrza dla niemowląt świetnie sprawdza się także w przypadku, kiedy dziecko ma problemy z drogami oddechowymi. Lekarze często zalecają inhalację jako sposób na walkę z kłopotami zdrowotnymi, ale oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania dadzą równie dobre albo nawet lepsze efekty. Ostatecznie urządzenie może działać w pomieszczeniu prawie przez cały czas, podczas gdy inhalacje i inne zabiegi mają tylko doraźny charakter.

Na co zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania dla niemowląt? Oprócz powyższych aspektów, bardzo istotny jest również… poziom hałasu urządzenia. Oczywiście większość oczyszczaczy działa cicho i nie przeszkadzają one w codziennym funkcjonowaniu, ale przecież w nocy szumy słychać bardziej. Jeśli dziecko jest wrażliwe na dźwięki, warto upewnić się, że upatrzone urządzenie ma tryb nocny.

oczyszczacz powietrza

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które coraz bardziej zyskuje na popularności – a za wszystko odpowiedzialne jest coraz większe nagromadzenie zanieczyszczeń w powietrzu. Dzięki oczyszczaczom, można zapomnieć o wpuszczaniu do swojego mieszkania smogu albo alergenów, co znacząco przyczynia się do polepszenia samopoczucia i komfortu domowników. Szczególnie istotne jest to, że niektóre oczyszczacze dodatkowo wyposażone są w funkcję jonizacji oraz nawilżania powietrza, które jeszcze bardziej podnoszą walory zdrowotne korzystania z urządzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oczyszczania powietrza, przeczytaj nasz artykuł: „Jak zadbać o czyste powietrze w domu?”.