icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Suche powietrze w domu może być przyczyną wielu niedogodności. Przyczynia się do powstawania problemów z gardłem oraz utrudnia nocny wypoczynek. Poznaj nasze sposoby na to, jak nawilżyć powietrze w domu.

Suche powietrze w domu – kiedy zwrócić na nie uwagę?

Wilgotność ma wpływ nie tylko na samopoczucie mieszkańców. Jej poziom oddziałuje także na wyposażenie Twojego domu oraz na materiały wykończeniowe, jakich użyłeś do pokrycia ścian czy podłóg. Tym samym to od odpowiedniej wilgotności zależy komfort domowników oraz trwałość przedmiotów, które znajdują się w Twoim domu.

Wilgotność powietrza określa się procentowymi wartościami. Informują one o ilości cząsteczek wody, które przypadają na jednostkę objętości powietrza. W zależności od tego, czy pomieszczenie jest zamknięte, czy otwarte, inne wartości uznaje się za prawidłowe. Przykładowo, dla zamkniętych pomieszczeń odpowiedni poziom wilgotności powietrza mieści się w przedziale 30% do 60%. Jeśli jednak zależy Ci na największym komforcie, zadbaj o to, by wilgotność wynosiła między 40-60%.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Równie ważna jest temperatura, jaka panuje w Twoim domu. Dla wskazanego powyżej przedziału powinna ona mieścić się w zakresie 20-22 °C. W sypialni może sięgać nawet 18 °C. Zapewnia to komfortowy sen, a także odpowiednie przechowywanie rzeczy w domu – elementy wyposażenia nie ulegają zniszczeniu. Dotyczy to zarówno drewnianych elementów, jak i ubrań lub książek.

Poziom wilgotności w bardzo dużym stopniu zależy od temperatury w pomieszczeniu. Jeśli panuje w nim niska temperatura, wilgotność powinna obejmować przedział 60-65%. Wysoka temperatura to dolna granica wilgotności, czyli 45-55%. Dlatego nie zawsze temperatura oddziałuje na nasze odczuwanie chłodu i gorąca. W dużym stopniu odpowiada za to właśnie wilgotność.

Co dzieje się w sytuacji, gdy wilgotność spada poniżej 40%? W takiej sytuacji możesz być pewien, że suche powietrze w domu szybko da pierwsze efekty. Niestety nie będą one korzystne ani dla Twoich rzeczy, ani tym bardziej dla domowników.

Suche powietrze w domu to problem, z którym powinieneś się jak najszybciej uporać. Wystarczy niewielki upływ czasu, byś odczuł negatywne skutki zbyt małej wilgotności. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem, wysuszenie śluzówki nosa i oczu, drapanie w gardle, a także większa podatność na infekcje różnego pochodzenia.

Negatywne oddziaływanie suchego powietrza ma również duży wpływ na stan Twojej skóry. Swędzenie, atopia, alergie skórne czy nawet stany zapalne to pokłosie długotrwałego oddziaływania suchego powietrza. Nawilżanie powietrza ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla alergików. Z powodu niewystarczającej wilgoci w pomieszczeniu unosi się duża ilość drobnoustrojów i kurzu. Mogą one potęgować reakcje alergiczne.

Małe dzieci mogą stać się kolejnymi ofiarami suchego powietrza. W ich przypadku objawem może być tzw. suchy nosek. To uciążliwa dolegliwość, która powoduje napady kichania, a także efekt zatkanego nosa szczególnie po przebudzeniu. Jeśli chcesz jej uniknąć, dowiedz się jak zwiększyć wilgotność powietrza.

Wbrew pozorom, zbyt suche powietrze nie ma dobrego wpływu na elementy wyposażenia Twojego domu. Te materiały, które absorbują lub oddają wilgoć, mogą się nadmiernie kurczyć. Narażone są m.in. drewno, wosk, porcelana i papier. Suche powietrze spowoduje ich wykrzywianie się, kurczenie, a nawet pękanie i rozrywanie. Dlatego nawilżenie powietrza jest bardzo ważne dla stanu Twojego mienia.

Przeczytaj też: Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Odpowiednie nawilżenie powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie wszystkich domowników oraz trwałość sprzętów w domu. Suche powietrze szkodzi im tak samo, jak robi to zbyt duża wilgotność. Dlatego nie usiłuj zgadywać, jaka wilgotność panuje w Twoim domu. Zanim zaczniesz w ogóle myśleć jak nawilżyć powietrze w pokoju, upewnij się, że w rzeczywistości jest w nim zbyt mały poziom wilgotności.

Zaopatrz się w higrometr i termometr. Nazwa tego pierwszego może przerażać, ale wbrew pozorom, nie są to drogie urządzenia. Ich ceny mogą wynosić zaledwie kilkanaście złotych. Mowa oczywiście o najbardziej podstawowych modelach. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Niektóre objawy suchego powietrza mogą być wynikiem infekcji lub alergii, które z wilgotnością nie mają wiele wspólnego. Aby uniknąć błędu, lepiej posłużyć się specjalistycznym narzędziem, który zmierzy poziom wilgotności. Co więcej, higrometr pozwoli Ci także na bieżącego monitorowanie efektów nawilżania.

Drugi niezbędny Ci przyrząd to termometr. Temperatura i wilgotność powietrza są ze sobą ściśle powiązane. Dla przykładu wilgotność na poziomie 60% może być odpowiednia lub zbyt duża w zależności od temperatury pomieszczenia. Dlatego tak istotne jest mierzenie tej wzajemnej zależności. Dla swojej wygody możesz sięgnąć po połączenie termometru i higrometru, czyli higroterometr. Zaoszczędzisz miejsce i zyskasz wiarygodny pomiar.

Gdy masz już pewność, że w Twoim domu powietrze jest zbyt suche, zacznij działać. Jak zwiększyć wilgotność powietrza? Przede wszystkim skorzystaj z pomocy fachowca. Suche powietrze ma swoje przyczyny. Upewnij się zatem, że system wentylacji w Twoim domu działa w sposób prawidłowy. Wentylacja grawitacyjna powinna funkcjonować odpowiednio, a kanały wentylacyjne nie mogą być zapchane. Dzięki temu cyrkulacja powietrza odbywa się w sposób prawidłowy i automatycznie utrzymuje się odpowiedni poziom nawilżenia w domu.

Co jednak zrobić, gdy stwierdzisz, że istnieje problem z wentylacją grawitacyjną? Możesz zainstalować w kanałach mechaniczne wentylatory. Wymuszają one cyrkulację powietrza, zasysając je do środka. Dzięki temu suche powietrze jest usuwanie, a z zewnątrz do domu przedostaje się powietrze z cząsteczkami wody. Bardzo szeroki wybór tych urządzeń pozwoli Ci dopasować model idealny do Twoich potrzeb. Ciche urządzenia wybierz np. do sypialni, a modele z czujnikami w pozostałych pomieszczeniach. To najlepszy sposób na stałe nawilżanie powietrza.

Okna to kolejny element w Twoim domu, który wymaga prawidłowego funkcjonowania, by zapewnić Ci odpowiedni poziom nawilżenia. Jeśli są drewniane, sytuacja rozwiązuje się sama. Plastikowe okna jednak nie przepuszczają powietrza, dlatego powinny mieć zamontowane nawiewniki. Jeśli ich nie ma, skorzystaj z pomocy fachowca, który wytnie otwory w już zamontowanych oknach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również nawiewniki higrosterowane. Regulują one ilość powietrza nawiewanego do środka w zależności od wilgotności względnej. Gdy wynosi ona poniżej 35%, nawiewniki doprowadzają do pomieszczenia minimalną ilość powietrza. Czy jest to odpowiedź na pytanie, jak nawilżyć powietrze? Niezupełnie. Nawiewniki jedynie wspierają wentylację grawitacyjną, a nie ją zastępują.

Zobacz także: Jak osuszyć powietrze w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Suche powietrze w domu daje Ci się we znaki? Możesz to szybko zmienić. Wystarczy, że zainwestujesz w mechaniczny nawilżacz powietrza. Urządzenia te są bardzo modne, a ich popularność nie dziwi. Najtańsze modele szybko i skutecznie nawilżają powietrze. Lepsze urządzenia natomiast działają automatycznie wtedy, gdy wilgotność w domu spada poniżej pożądanego poziomu. Dzięki temu nie musisz martwić się regularnym sprawdzaniem jej poziomu. Dlatego warto sięgnąć po model z higrostatem, dzięki któremu nawilżacz nie tylko kontroluje, ale też utrzymuje wymagany poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Jak nawilżyć powietrze w domu? Poznaj domowe sposoby

Nawilżenie powietrza nie musi odbywać się z wykorzystaniem pomocy specjalistów czy wyspecjalizowanego sprzętu. Możesz to zrobić w bardzo prosty i zarazem skuteczny sposób. Zacznij od… wieszania mokrego prania. Suszenie w domu prania w każdej sytuacji zwiększa poziom wilgotności powietrza. Nie potrzebujesz zatem nawietrzników, nawilżaczy czy innych urządzeń, by wiedzieć, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Mokre ubrania rozwieszone na suszarce szybko oddają powietrzu niezbędne cząsteczki wody. Dodaj do prania oprócz proszku płyn do płukania, a pomieszczenie wypełni się przyjemnym zapachem.

Nie planujesz w najbliższym czasie robić prania? Nadal możesz skorzystać z domowego sposobu na to, jak nawilżyć powietrze. Wystarczy, że położysz mokry ręcznik na kaloryferze. Metoda ta sprawdza się szczególnie w sezonie grzewczym. Pamiętaj jednak, by ręcznik był odpowiednio gruby. Wtedy wchłonie dużo wody, która następnie przedostanie się do powietrza w czasie schnięcia.

Niemowlęta są szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie suchego powietrza. Możesz uchronić je przed suchym noskiem, rozwieszając wilgotną pieluszkę tetrową na barierce łóżeczka. Dzięki temu dziecko nie będzie miało problemu z oddychaniem, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych, w tym wcześniaków.

Najważniejsze w regulowaniu poziomu wilgotności w domu jest wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Rób to regularnie. Wilgotność z powietrza na zewnątrz przedostanie się do domu, a suche powietrze zostanie wypchnięte na zewnątrz. To gwarancja utrzymania odpowiedniej wilgotności w każdym domu. Metoda ta sprawdzi się mniej w wyjątkowo suche, letnie dni, jednak wtedy wystarczy mokry ręcznik. Szybko odda powietrzu niezbędną wilgotność.