LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Narzędzia ogrodowe

Strzałka w prawo

Narzędzia trzonowane

Strzałka w prawo

Grabie

Strzałka w prawo

Grabie

Grabie to niezbędne narzędzie ogrodowe, które umożliwia szybkie i efektywne zbieranie liści, trawy oraz innych odpadów organicznych z podłoża. Wśród klientów sklepów z narzędziami ogrodowymi, Grabie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją niezawodność oraz prostotę obsługi.

Filtry

Grabie

Grabie to niezbędne narzędzie ogrodowe, które umożliwia szybkie i efektywne zbieranie liści, trawy oraz innych odpadów organicznych z podłoża. Wśród klientów sklepów z narzędziami ogrodowymi, Grabie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją niezawodność oraz prostotę obsługi.

25 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia trzonowane

Wyświetlanie 24 z 25 produktów

Załaduj więcej

Grabie – niezbędnik w zadbanym ogrodzie

Grabie to narzędzie ręczne służące do prac ogrodowych. Dzięki nim możesz wygodnie i komfortowo pielęgnować trawnik, zasadzić rośliny, kwiaty i warzywa oraz utrzymać ogród w należytej czystości. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i na działce. Przydadzą się także w gospodarstwie rolnym i sadzie. Grabie mają wiele zastosowań – z tego względu ich użytkowanie nie ogranicza się tylko do sezonu wegetacyjnego roślin.

Grabie to narzędzia trzonowate. Oznacza to, że ich część robocza jest osadzona bezpośrednio na trzonku. Przy czym może być to zarówno długi trzonek przeznaczony do pracy stojącej, jak i znacznie krótszy. Takie modele sprawdzają się podczas pracy w małym ogródku czy nawet w doniczkach lub skrzynkach.

Cechą charakterystyczną grabi są przede wszystkim zęby. Mogą być ułożone wachlarzowo lub w postaci prostopadłych zębów. W zależności od budowy grabi, będą pełniły nieco inne funkcje i sprawdzały się podczas innych zadań. Dodatkowo możesz wybierać spośród modeli wykonanych z różnych materiałów, o wielu długościach trzonkach czy też o innej budowie samego trzonka.

Do czego przydają się grabie w ogrodzie?

Wiosną wykorzystasz grabie do przygotowywania ziemi pod wysiew roślin, a także do sprzątania posesji. Dzięki nim bez trudu zbierzesz wszystkie liście, gałązki oraz resztki będące pozostałościami po okresie zimowym – tym samym stworzysz odpowiednie warunki dla rozwoju nowych roślin. W czasie letnim grabie ogrodowe staną się nieocenionym narzędziem do zbierania zaschniętych traw i siana.

Grabie możesz wykorzystać do zbierania owoców, które spadły z drzew. Oprócz tego świetnie sprawdzą się przy produkcji nawozu w kompostowniku: umożliwiają przerzucanie resztek celem poprawienia cyrkulacji powietrza. Podczas jesiennych dni ułatwią uprzątnięcie opadłych liści, po to, aby Twoja posesja prezentowała się estetyczniej. Skorzystaj z prezentowanego zestawienia, aby dobrać grabie dostosowane do Twoich potrzeb – są one dostępne w jednym miejscu, byś nie musiał odwiedzać wielu sklepów.

Grabie do trawy charakteryzują się odpowiednim rozstawem zębów – tworzą gęstą siatkę, która umożliwia dokładne przeczesanie terenu. Są cienkie, długie i sztywne, co ułatwia wykonywanie prac pielęgnacyjnych. Specjalistyczna budowa zębów pozwala dokładnie usunąć z trawy wszelkie zanieczyszczenia i spulchnić glebę. Dzięki temu powietrze, woda i składniki odżywcze szybciej wnikają w strukturę podłoża, a spulchniona gleba przyczynia się do lepszego wzrostu trawy.

Grabie do trawy skutecznie usuwają również filc, który niszczy strukturę trawnika. W ofercie sklepu Castorama możesz znaleźć sprzęt wykonany ze stali odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są modele zarówno z mniejszą, jak i większą liczbą zębów, które możesz dobrać do swoich potrzeb. Z tego powodu będą to bardzo dobre grabie do wertykulacji.

Grabie do liści są niezbędne do zebrania gnijących elementów roślinnych, które naruszają strukturę trawnika. Przyczyniają się do spowolnienia wzrostu trawy i występowania nieestetycznych, pustych miejsc. Grabie przeznaczone do sprzątania liści mają długie i elastyczne zęby, które umożliwiają dokładne i szybkie zebranie listków z powierzchni. 

Grabie do siana przydadzą Ci się wtedy, gdy posiadasz rozległą łąkę. Jeśli chcesz uzyskać odpowiedniej jakości siano, zdecyduj się na kupno odpowiedniego modelu. Urządzenia tego typu charakteryzuje duży rozmiar, który wyróżnia się na tle innych rodzajów sprzętu. Grabie do siana pozwolą Ci zebrać dużą ilość wyschniętej trawy w krótkim czasie. Muszą być jednak wykonane z materiału odpowiedniej jakości.

Na co zwracać uwagę przy wyborze grabi?

W sklepie Castorama dostępnych jest kilka modeli sprzętu tego typu. Najczęściej wybierane są grabie wachlarzowe o specyficznym kształcie, który umożliwia efektywne zbieranie liści nawet na trudnym terenie. Ze względu na materiał, grabie podzielić można na modele wykonane z plastiku, tworzywa, drutu lub metalu. Najbardziej wytrzymałe są grabie metalowe, które wyróżniają się wykonaniem z ocynkowanej, odpornej na zniszczenia stali. Doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach.

Grabie (Castorama) wykonano z różnych materiałów: z plastiku, drewna lub aluminium. Grabie plastikowe są stosunkowo niewielkie i najmniej wytrzymałe. Ich dużą zaletą jest niska waga. Jeśli decydujesz się na urządzenie plastikowe, wybierz model wzmocniony tworzywem PVC.

Grabie drewniane to najpopularniejszy sprzęt do zbierania siana. Wykonane są z tego materiału w całości i mają ok. 20 zębów. Służą długi czas, gdyż wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Najtrwalsze są jednak grabie metalowe, odporne na korozję i polecane do stosowania na większych polach i łąkach.

Podczas wyboru grabi kieruj się przede wszystkim ich przeznaczeniem. W zależności od zastosowania do wyboru masz grabie do liści, do siana, do trawy oraz modele uniwersalne. Wszystkie te typy różnią się od siebie budową. Odpowiada ona specyfice przedmiotów, które planuje się grabić. 

Dla przykładu grabie do trawy mają specjalny rozstaw zębów. Przypomina ona gęstą siatkę. Pozwala to na usunięcie z trawnika zabrudzeń, a także dodatkowo spulchnia glebę. Te narzędzia wykorzystasz zarazem jako grabie do wertykulacji.

Grabie do liści są wyposażone w długie i elastyczne zęby. Przeważnie są ułożone w sposób wachlarzowy. Szeroka głowica umożliwia dodatkowo zagrabienie większego terenu w krótkim czasie. Dlatego szerokość głowicy powinna wynosić nie mniej niż czterdzieści centymetrów.

Możesz zdecydować się na grabie uniwersalne, które spełniają kilka funkcji. Zęby w modelu uniwersalnym stworzone są najczęściej z metalu i są dość gęsto rozstawione. Doskonale sprawdzą się do usuwania liści, zanieczyszczeń, wyrównania i spulchniania gleby oraz zbierania siana.

Przy wyborze odpowiedniego modelu grabi zwróć uwagę na ich lekkość i łatwość w prowadzeniu. Pamiętaj, że nie mogą uszkodzić darni. Sprawdź także ich trwałość i wytrzymałość – nie mogą ulegać odkształceniu, gdyż wpływa to na precyzję pracy i stan roślin. Dostępne w Castoramie grabie ogrodowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu służą przez długi czas.

Ważnym kryterium przy wyborze sprzętu jest szerokość głowicy – im szersza, tym szybciej usuniesz zbędne elementy z trawnika. Dotyczy to praktycznie każdemu modelu grabi, z którego planujesz korzystać.

Grabie mogą mieć wiele zastosowań. Przeważnie wykorzystuje się je w ogrodzie i na działce. W takiej sytuacji koniecznie sięgaj po modele z długim trzonkiem. Nie powinien być jednak zbyt długi. Utrudniałby wtedy prace. Możesz także wybrać niewielkie grabie osadzone na krótkim trzonku. Wykorzystasz je podczas pracy w przydomowym ogródku. Sprawdzą się również do pracy w skrzynkach kwiatowych lub większych donicach.

Gdy wybierasz trzonek, kieruj się także materiałem jego wykonania. Podobnie jak głowica, element ten może być stworzony z różnych materiałów. Bardzo popularne są wymienne drewniane trzonki. Ich zaletą jest łatwość wymiany oraz wygoda podczas ich stosowania. Trzonek drewniany wykonuje się z wytrzymałego drewna, dlatego ryzyko złamania go jest bardzo małe. Niestety na trzonek drewniany może mieć wpływ wilgoć, która wnika w strukturę drewna. To prowadzi do osłabienia trzonka.

Alternatywą są trzonki wykonane z metalu. Charakteryzują się dużą trwałością i wytrzymałością. Jednak korzystanie z nich nie zawsze jest komfortowe. Długa praca z metalowym trzonkiem może powodować uszkodzenie dłoni. Dlatego wskazane jest, byś używał podczas pracy rękawic ogrodniczych. Uchronią Cię przed podobnym problemem.

Na uwagę zasługują grabie z trzonkiem ergonomicznym. W przeciwieństwie do pozostałych modeli trzonek nie jest prosty, ale wykrzywiony. Zapewnia to wyjątkowy komfort pracy. Dodatkowo taki trzonek w niektórych miejscach jest pokryty powłoką antypoślizgową. Chroni ona dłonie przed otarciem, a przy tym zapewnia bardzo dużą wygodę nawet podczas dłuższego grabienia większego terenu.

Dbaj o stan swoich narzędzi ogrodowych. Dokładnie czyść je po każdym użyciu za pomocą szmatki i przechowuj w suchym i ciepłym miejscu.