Jak sprawdzić jakość styropianu

Styropian jest materiałem najczęściej wybieranym do izolowania ścian, ale znajduje również inne zastosowanie w budownictwie. Jego właściwości są zawyżane przez część nieuczciwych producentów, co skutkować może gorszymi parametrami izolacyjnymi ścian. Jak ustrzec się pomyłki i zakupić towar, jakiego rzeczywiście potrzebujemy?

Jak sprawdzić jakość styropianu

Do czego wykorzystuje się styropian?

Polistyren spieniony, czyli styropian, jest popularnym materiałem, najczęściej wykorzystywanym w budownictwie do wykonywania izolacji termicznej na budynkach. Oprócz swoich właściwości zapobiegających ucieczce ciepła stosuje się go z powodu niepalności (wg Euroklasy E należy on do materiałów samogasnących) i łatwości w transporcie wynikającej głównie z małej wagi. I chociaż z wyglądu różne styropiany niewiele się od siebie różnią, wystarczy wziąć do obu rąk dwa jego rodzaje, by stwierdzić wyraźną różnicę dotyczącą wagi. Z czego ona wynika?

Polistyren, zanim w odpowiednich formach zostanie poddany działaniu wysokiej temperatury, ma postać drobnego granulatu. Im więcej drobin znajduje się w danej formie, tym uzyskany materiał będzie miał większe i wagę, i sprężystość, a co za tym idzie – lepsze parametry termoizolacyjne. Te, zgodnie z normą EN 12667, mierzone są w W/(m·K) współczynnikiem λ – im jest niższy, tym styropian lepiej przewodzi ciepło, czyli ma gorsze właściwości izolujące.

Jak sprawdzić czy styropian spełnia normy

Czy produkt spełnia normy, które przypisuje mu producent, przekonać się można po przeprowadzeniu specjalistycznych badań laboratoryjnych. Jednak nie dysponując odpowiednimi do tego warunkami, możemy wstępnie upewnić się, czy materiał, który zamierzamy zakupić w większej ilości, jest właściwej jakości. Jak to zrobić? Podpowiadają to eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu: należy go zważyć. Upewnienie się co do wagi materiału jest konieczne, zwłaszcza jeżeli zamierzamy nabyć produkt nieznanego producenta po okazyjnej cenie.

Jak sprawdzić jakość styropianu

W tym celu sprawdzamy, jaką objętość ma styropian w opakowaniu (na przykład będzie to 0,3 m³), a po zważeniu odczyt wagi dzielimy przez objętość i porównujemy z minimalną wagą materiału w danej odmianie. Przykładowo, często stosowany do izolacji fasady lub ścian styropian EPS 70 ma minimalną wagę w kg/m³ wynoszącą 13,5. Z prostego rachunku wynika, że aby wybrana przez nas paczka miała odpowiedni ciężar, nie powinien być on mniejszy niż 4,05 kg. Jeśli jest inaczej, styropian może nie spełniać norm, jakie przypisuje mu producent. Inne rodzaje styropianu mają następujący minimalny poziom gęstości:

- do stosowania na dachach i podłogach – EPS 80 – 15 kg/m³, EPS 90 – 17 kg/m³, EPS 100 – 18 kg/m³,

- do stosowania na dachach, podłogach i parkingach – EPS 120 – 20 kg/m³, EPS 150 – 24 kg/m³ i EPS 200 – 28 kg/m³.

Warto wiedzieć, że powyżej opisany sposób weryfikacji, nieuwzględniający badań specjalistycznych, jest tylko wstępnym i pośrednim sposobem oceny. Na uzyskany wynik wpływ mogą mieć takie czynniki jak waga opakowania czy stopień wilgotności styropianu.