Produkty

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

O uszkodzenia mechaniczne ścian bardzo łatwo, a nawet małe uszkodzenia są w tych kluczowych miejscach dość widoczne. Szczęśliwie usterki te można bardzo łatwo naprawić samodzielnie.

naprawa stłuczonego narożnikaWystępowanie

Rozbite narożniki są najczęściej przypadłością pomieszczeń, w których przegrody wzniesiono w systemie suchej zabudowy lub wykończono płytami gipsowo-kartonowymi. Ale zdarzają się także tam, gdzie użyto klasycznych tynków. Najbardziej narażone będą segmenty ścian w ciągach komunikacyjnych: czy będzie to wskutek przechodzenia z pokoju do pokoju, wnoszenia rzeczy, czy nawet samego wprowadzania się.

Najwięcej uświadczymy ich oczywiście w pokojach dziecięcych, a także w składzikach, w których trzymamy sprzęt sportowy czy narzędzia ogrodnicze. Wówczas zadrapane ściany są praktycznie codziennością.

Naprawa narożników

Narożniki, tak samo jak uszkodzenia samych ścian, naprawia się za pomocą gipsowych mas szpachlowych. Z uszkodzonego miejsca należy usunąć luźne kawałki farby i tynku. Do skrobania najlepiej zastosować niewielką metalową szpachelkę, możemy też posiłkować się dłutem czy śrubokrętem. Ostrym końcem narzędzia posłużymy się także do poszerzenia pęknięcia, jeśli jest bardzo wąskie – dzięki temu łatwiej będzie nam później dokładnie wypełnić szczeliny zaprawą. Następnym krokiem powinno być zastosowanie wzmocnienia w postaci siatki zbrojącej, identycznej, jaką stosuje się przy łączeniu płyt gipsowo-kartonowych. Nie jest to wymagane, ale większość producentów zaprawy zaleca takie rozwiązanie, ze względu na większą odporność przy następnych obtłuczeniach oraz łatwość w formowaniu równego brzegu ścian wewnętrznych. Przy naprawie zewnętrznych narożników może to nie wystarczyć, gdyż trudno nam będzie uformować naroże. Jeśli chcemy uzyskać idealnie proste kąty na wszystkich narożach, lepiej zastosować taśmę z aluminiową wkładką. Można też na całej długości naroża nałożyć nowy zewnętrzny profil aluminiowy.

Czas na dobranie gipsowej zaprawy. Musi ona jak najbardziej odpowiadać kolorystycznie strukturze ściany, dlatego warto wcześniej użyć jej na mniej widocznym fragmencie. Pamiętajmy, że barwa mokrego i suchego gipsu znacząco się różni, a malowanie na ciemniejszym kolorze wpłynie na ostateczny kolor ścian.

Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie przykrywamy cienką warstwą poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy nieco grubszą warstwę, w której zatapiamy taśmę zbrojącą. Zapobiegnie ona ponownemu pękaniu uszkodzonego miejsca. Taką taśmę równomiernie wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, aż będzie niewidoczna.

Gdy gips wyschnie i stanie się twardy, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny o grubym ziarnie. Do ostatecznego wykończenia używamy papieru drobnoziarnistego – szlifujemy tak długo, aż powierzchnia będzie gładka. Następnie musimy zagruntować narożnik (gips to materiał niezwykle higroskopijny, dlatego jeśli naniesiemy farbę bezpośrednio, ryzykujemy powstawanie mało estetycznych plam) i pomalować go farbą odpowiadającą barwie ścian.

Prewencjasiatka podtynkowa

Jeśli chcemy uniknąć częstych zniszczeń naszych narożników, możemy zainteresować się tym zagadnieniem już na etapie stawiania i wykańczania ścian. Wypukłe narożniki ścian przed uszkodzeniem chroni się podczas tynkowania lub montażu płyt g-k, zabezpieczając je metalowymi profilami lub taśmami. Dzięki nim uszkodzenia zwykle ograniczają się do tynków, mas gipsowych i powłok malarskich. Dla płyt gipsowo-kartonownych stosuje się metalowe profile narożnikowe. W sprzedaży są też profile narożnikowe do ścian z giętych płyt gipsowych, które można wyginać odpowiednio do promienia gięcia płyt. Na ściany tynkowane można zastosować narożniki wykonane z odpornego na korozję aluminium lub ze stali ocynkowanej. Aluminiowe narożniki perforowane są używane do zabezpieczania zewnętrznych naroży ścian stawianych w suchej zabudowie i wykańczanych tynkami gipsowymi, ale dobrze sprawdzą się też w pomieszczeniach wilgotnych. Narożniki stalowe natomiast są wykorzystywane do wzmacniania naroży ścian pokrywanych tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi. Profile wykonane z polichlorku winylu (PVC) są stosowane najczęściej do obróbki naroży łukowych fragmentów ścian tynkowanych.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż
Bez odpowiednich akcesoriów prawidłowe położenie warstwy termoizolacyjnej oraz jej estetyczne wykończenie nie byłoby możliwe. Mowa tutaj przede wszyst...
Czytaj więcej

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k
Do wykonania narożników ścian powszechnie wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Materiał ten – pomimo wysokiej praktyczności – jest także narażony...
Czytaj więcej

Prawidłowy montaż listwy cokołowej

Prawidłowy montaż listwy cokołowej
Listwa cokołowa to element, który montowany jest w dolnej części ścian zewnętrznych. Wyznacza ona odpowiedni poziom dla układanych na niej materiałach...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
12.11.2018
Dla fachowca porada zbędna. Wie co i jak ma robić, oraz jakich użyć materiałów. Wątpliwe, by
poświęcił swój czas na czytanie takiej porady.
Natomiast dla amatorów zbyt ogólna. Użyć materiałów gipsowych siatek zbrojeniowych. Tych
wymienionych materiałów są setki. Nie każdy materiał będzie się nadawał do małych, dużych i bardzo dużych deformacji narożników czy innych uszkodzeń. Podać przykłady użycia właściwych zapraw jedno lub kilkuwarstwowych.

Ocena i komentarz dla:

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki