Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

O uszkodzenia mechaniczne ścian bardzo łatwo, a nawet małe uszkodzenia są w tych kluczowych miejscach dość widoczne. Szczęśliwie usterki te można bardzo łatwo naprawić samodzielnie.

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

Występowanie

Rozbite narożniki są najczęściej przypadłością pomieszczeń, w których przegrody wzniesiono w systemie suchej zabudowy lub wykończono płytami gipsowo-kartonowymi. Zdarzają się także tam, gdzie użyto klasycznych tynków. Najbardziej narażone będą segmenty ścian w ciągach komunikacyjnych: czy będzie to wskutek przechodzenia z pokoju do pokoju, wnoszenia rzeczy, czy nawet samego wprowadzania się.

Najwięcej uświadczymy ich oczywiście w pokojach dziecięcych, a także w składzikach, w których trzymamy sprzęt sportowy czy narzędzia ogrodnicze. Wówczas zadrapane ściany są praktycznie codziennością.

Naprawa narożników

Narożniki, tak samo, jak uszkodzenia samych ścian, naprawia się za pomocą gipsowych mas szpachlowych. Z uszkodzonego miejsca należy usunąć luźne kawałki farby i tynku. Do skrobania najlepiej zastosować niewielką metalową szpachelkę, możemy też posiłkować się dłutem czy śrubokrętem. Ostrym końcem narzędzia posłużymy się także do poszerzenia pęknięcia, jeśli jest bardzo wąskie – dzięki temu łatwiej będzie nam później dokładnie wypełnić szczeliny zaprawą. Następnym krokiem powinno być zastosowanie wzmocnienia w postaci siatki zbrojącej, identycznej, jaką stosuje się przy łączeniu płyt gipsowo-kartonowych. Nie jest to wymagane, ale większość producentów zaprawy zaleca takie rozwiązanie, ze względu na większą odporność przy następnych obtłuczeniach oraz łatwość w formowaniu równego brzegu ścian wewnętrznych. Przy naprawie zewnętrznych narożników może to nie wystarczyć, gdyż trudno nam będzie uformować naroże. Jeśli chcemy uzyskać idealnie proste kąty na wszystkich narożach, lepiej zastosować taśmę z aluminiową wkładką. Można też na całej długości naroża nałożyć nowy zewnętrzny profil aluminiowy.

Czas na dobranie gipsowej zaprawy. Musi ona jak najbardziej odpowiadać kolorystycznie strukturze ściany, dlatego warto wcześniej użyć jej na mniej widocznym fragmencie. Pamiętajmy, że barwa mokrego i suchego gipsu znacząco się różni, a malowanie na ciemniejszym kolorze wpłynie na ostateczny kolor ścian.

Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie przykrywamy cienką warstwą poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy nieco grubszą warstwę, w której zatapiamy taśmę zbrojącą. Zapobiegnie ona ponownemu pękaniu uszkodzonego miejsca. Taką taśmę równomiernie wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, aż będzie niewidoczna.

Gdy gips wyschnie i stanie się twardy, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny o grubym ziarnie. Do ostatecznego wykończenia używamy papieru drobnoziarnistego – szlifujemy tak długo, aż powierzchnia będzie gładka. Następnie musimy zagruntować narożnik (gips to materiał niezwykle higroskopijny, dlatego, jeśli naniesiemy farbę bezpośrednio, ryzykujemy powstawanie mało estetycznych plam) i pomalować go farbą odpowiadającą barwie ścian.

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

Prewencja

Jeśli chcemy uniknąć częstych zniszczeń naszych narożników, możemy zainteresować się tym zagadnieniem już na etapie stawiania i wykańczania ścian. Wypukłe narożniki ścian przed uszkodzeniem chroni się podczas tynkowania lub montażu płyt g-k, zabezpieczając je metalowymi profilami lub taśmami. Dzięki nim uszkodzenia zwykle ograniczają się do tynków, mas gipsowych i powłok malarskich. Dla płyt gipsowo–kartonowych stosuje się metalowe profile narożnikowe. W sprzedaży są też profile narożnikowe do ścian z giętych płyt gipsowych, które można wyginać odpowiednio do promienia gięcia płyt. Na ściany tynkowane można zastosować narożniki wykonane z odpornego na korozję aluminium lub ze stali ocynkowanej. Aluminiowe narożniki perforowane są używane do zabezpieczania zewnętrznych naroży ścian stawianych w suchej zabudowie i wykańczanych tynkami gipsowymi, ale dobrze sprawdzą się też w pomieszczeniach wilgotnych. Narożniki stalowe natomiast są wykorzystywane do wzmacniania naroży ścian pokrywanych tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi. Profile wykonane z polichlorku winylu (PVC) są stosowane najczęściej do obróbki naroży łukowych fragmentów ścian tynkowanych.