Produkty

Tynki, które obudzą w Tobie artystę

Tynki, które obudzą w Tobie artystę

Jeśli szukamy sposobu na efektowne i niepowtarzalne wykończenie ścian, warto poznać nowoczesne tynki, które pozwalają uzyskać wyjątkowe efekty. Oto kilka pomysłów i inspiracji, które wykorzystują możliwości tynków.

tynk na ścianę wewnętrznąTynki strukturalne

Są ostatnio bardzo modne i dają ogromne możliwości aranżacyjne. Występują w postaci specjalnych mieszanek, past i proszków. Zależnie od tego, jak je nałożymy i z czym połączymy,    uzyskamy bardzo różnorodne efekty. Po odpowiednim ich przygotowaniu i położeniu na ściany, możemy stworzyć wybraną strukturę – zarówno tę zupełnie gładką, jak i porowatą lub z elementami ubytków czy spękań. Możemy wykonać także powierzchnie imitujące prawdziwy kamień, np. lśniący gładki marmur, a także beton czy inne faktury, np. cieniowane, z wzorami, sprawiające wrażenie wielowymiarowych. Wystarczy nieco wyobraźni i zestaw pozwalający na samodzielne wykonanie rozmaitych efektów, czyli: szpachelka, paca wenecka, gąbka celulozowa i wałek malarski lub papier ścierny. Te elementy wraz z oferowanymi tynkami, werniksami i farbami czy bejcami, pozwolą obudzić tkwiącego w nas artystę i stworzyć ściany, o jakich marzyliśmy. Stosując dodatkowo szablony, otrzymamy ciekawe, wypukłe dekoracje, których pozazdroszczą nam znajomi. Pamiętajmy też, że tynki strukturalne nie tylko świetnie dekorują, ale także wyrównują i chronią ściany.

Trawertyn

Jest jednym z bardziej szlachetnych tynków produkowany na bazie naturalnych spoiw wapiennych i pyłu marmurowego. Tworzy piękny, klasyczny efekt, który sprawdzi się nawet w najbardziej prestiżowych wnętrzach. Pozwala on na uzyskanie efektu ścian, kolumn czy też kominów  wyłożonych prawdziwym trawertynem. Tego typu tynk posiada elementy imitujące wewnętrzną strukturę skały, m. in. w postaci naturalnych ubytków i wżerów. Wzory celowo uformowane szpachelką na takim tynku powinny być nieco wyszlifowane, a na koniec utrwalone lakierem dekoracyjnym.

Stiuki

Rozróżniamy stiuki klasyczne oraz syntetyczne. Klasyczne – są produktem tworzonym w oparciu o doskonałe włoskie receptury, na bazie wapna. Syntetyczne stiuki robione są na bazie akrylu. Stosuje się je do pokrywania ścian i sufitów w eleganckich wnętrzach. Stiuki klasyczne zwane są także antycznymi czy weneckimi i imitują powierzchnię oryginalnego marmuru wraz z rysunkiem jego charakterystycznych żyłek i przebarwień. Na zakończenie prac przy takim tynku musimy nadać powierzchniom stiuku wysoki połysk i głębię. Dokonujemy zatem kilkukrotnego woskowania, a następnie polerowania.

Tynk japoński

Tworzy bardzo elegancką powłokę w wielu typach wnętrz, przy czym jednocześnie zwiększa ich izolację termiczną oraz akustyczną. Jest on tworzony na bazie ekologicznych dodatków – zwykle znajduje się w nim naturalna bawełna, stąd nazywany bywa też tynkiem bawełnianym. Dostępny jest w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Po prostym nałożeniu, wygładzeniu wałkiem i wyschnięciu, tynk japoński tworzy bardzo ciekawe, wyraźne struktury.

Beton dekoracyjny

Modny ostatnio styl industrialny oraz elementy wyposażenia z drewna, szkła i metalu świetnie będą się komponowały z tynkiem imitującym beton. Taką dekoracyjną powierzchnie betonu robimy z drobnoziarnistego tynku mineralnego. Nakładamy jego podwójną warstwę, a następnie miejscowo zwilżamy ścianę. Potem wystarczy przetrzeć ją pacą wenecką, co pozwoli uzyskać efekt kolorystyczny zbliżony do barwy naturalnego betonu.

Dodatki, upiększenia, wykończeniatynk mozaikowy

Powierzchnie wykańczane tynkami dekoracyjnymi często bardzo zyskują dzięki szczególnym dodatkom. Do takich należą np. bejce, werniksy, lakiery dekoracyjne, pasty czy barwniki.

Bejce bywają matowe, satynowe (matowe z delikatnym połyskiem) albo perłowe (błyszczące z poświatą perłową). Potrafią uatrakcyjnić, a także dodatkowo zabezpieczyć ścianę.

Werniksy dekoracyjne to specjalne powłoki przynoszące szczególne efekty dekoracyjne np. połysk metaliczny albo brokatowy blask.

Lakier dekoracyjny może być transparentny, służący jedynie impregnacji i utrwaleniu efektu, ale także możemy go zabarwiać dowolnymi, pasującymi do naszego wystroju pigmentami. Szczególne efekty uzyskujemy, stosując lakier do spękań, który celowo postarza i stylizuje powierzchnie.

Pasta, np. perłowa akrylowa (w kolorze platyny, rubinu, złota, czy szmaragdu) posłużyć nam może w szlachetnej dekoracji powierzchni stiuków czy innych tynków dekoracyjnych lub farb. Z kolei pasta (typu glasser) na bazie żywicy akrylowej, z kuleczkami szklanymi, pozwala na uzyskanie trójwymiarowego efektu głębi. Pokryta nią ściana mieni się i odbija światło, przynosząc niebanalne efekty.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie
Tradycyjne tynki grubowarstwowe nakładane są bezpośrednio na mury. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed niekorzystnymi warunkami...
Czytaj więcej

Które tynki cienkowarstwowe są najlepsze?

Które tynki cienkowarstwowe są najlepsze?
Tynki cienkowarstwowe pozwalają wykonać elegancką fasadę, która stanie się wizytówką naszego domu. Wybór wypraw tynkarskich jest bardzo szeroki. Który...
Czytaj więcej

Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać

Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać
Jeśli szukamy niecodziennych pomysłów na wykończenie naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na tadalekt – tradycyjny marokański tynk wapienny. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.06.2016
dzięki Wam nie mam nudnej ściany w salonie !!!! trochę poczytałam i pobawiłam się tynkami a efekt świetny jest!!!

Ocena i komentarz dla:

Tynki, które obudzą w Tobie artystę