Produkty

Płyty regipsowe jako szybki sposób na proste ściany

Płyty regipsowe jako szybki sposób na proste ściany

Przy remontowaniu starych budynków, bardzo często występuje problem z krzywymi ścianami. Dawniejsze technologie budowy ścian, szczególnie z okresu PRL, pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo cegły stosowane w tamtym okresie niejednokrotnie były cementowe, przez co mogą one uniemożliwiać położenie na nich tynku. Te dwie cechy przemawiają za tym, aby zastosować technologie płyt gipsowo-kartonowych (G-K).

płyty montażJest kilka technik układania płyt G-K, jedną z nich jest zastosowanie stelażu metalowego.  Polega ona na przymocowaniu do ściany odpowiedniego stelażu z profili metalowych.  Zazwyczaj montuje się go do ściany za pomocą specjalnych uchwytów. Profile dostępne w sprzedaży o odcinkach od 2 do 4 metrów  pozwalają na idealne wypoziomowanie i wyrównanie ścian. Do tego, w razie potrzeby bez problemu możemy w ich wnętrzu poprowadzić instalacje wodną bądź elektryczną. Z tego powodu rozwiązanie to jest dobrym wyjściem, szczególnie jeśli remontujemy kuchnię bądź łazienkę.

Między profilami możemy również umieścić ocieplenie z wełny mineralnej. Jeśli nie mamy możliwości wykonania zewnętrznego ocieplenia, rozwiązanie to wydaje się szczególnie godne polecenia.  Warto pamiętać o tym, aby przed przed zamocowaniem płyt, metalowy stelaż  pokryć folią paroszczelną. Pozwoli to zabezpieczyć wełnę mineralną przed osadzaniem na niej skroplonej  pary wodnej. Po ułożeniu folii na profile metalowe można zamocować płyty G-K. Przy montowaniu płyt należy pamiętać, że każdy styk krawędzi dwóch płyt musi być połączony na profilu. W przeciwnym razie, w miejscach niezabezpieczonych w ten sposób, mogą pojawiać się pęknięcia. W budynkach docieplonych tą metodą bardzo istotna jest skuteczna wentylacja.płyta gipsowa castorama

Płyty gipsowo-kartonowe można układać także bezpośrednio na ścianę za pomocą kleju. Jest ona szczególnie zalecana w budynkach, które są ocieplone z zewnątrz. Technika ta pozwala na uzyskanie prostych ścian jeszcze sprawniej niż przy zastosowaniu stelażu metalowego. Przed przystąpieniem do układania płyt warto oczyścić powierzchnię ze starych farb i tapet. Zanim zaczniemy układać płyty, na podłodze warto zamontować profil, o który będziemy mogli oprzeć je podczas montażu. Dzięki temu będą one zawsze na odpowiednim miejscu. Zmniejszy to czas i poprawi jakość pracy. Po ułożeniu płyt wystarczy zaszpachlować połączenia między nim, a potem  możemy już  cieszyć się na nową, idealnie równą ścianą.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak transportować ciężkie przedmioty na wyższe piętra

 Jak transportować ciężkie przedmioty na wyższe piętra
Nie brakuje teoretyków, którzy na pewno znają się na pracy tragarza lepiej od zawodowców. Prawda jest jednak taka, że jeżeli podejdziemy do wnoszenia ...
Czytaj więcej

Rodzaje lewarków samochodowych

Rodzaje lewarków samochodowych
Specyfika jazdy autem wymaga od nas przygotowania na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Stąd na wyposażeniu pojazdu winny znaleźć się na przykład zapa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
5 komentarzy
01.12.2016
Ja używam 60 Sekund, bo ten mi trafił jako pierwszy w ręce. Spoko jest to, że jest uniwersalny i pasuje do wielu powierzchni.
29.11.2016
Podbijam pytanie, napiszcie Panowie, jaki pianoklej stosowaliście u siebie.
22.11.2016
Zgadzam się z przedmówcą - fajne porady, szczególnie dla osób, które chcą przygotować ściankę działową. Ja - jak kiks - użyłem pianokleju do regipsów, ale dlatego, że kleiłem je bezpośrednio na ścianę, żeby ją wyrównać. Jestem zadowolony z efektu.
21.11.2016
To prawda przy stelażu jest sporo pracy, ale jednak nie zawsze można regips przykleić :D A jaki pianoklej stosujesz?
15.11.2016
Bardzo fajny artykuł. Osobiście wolę montować regipsy na klej niż stelaż, jest mniej pracy ;) Przetestowałem już różne kleje i najlepszym wyjściem wydaje mi się pianoklej. Klej umieszczony jest w wygodnej tubie, jak silikon, więc nie trzeba się bawić w rozrabianie kleju w wiadrze.

Ocena i komentarz dla:

Płyty regipsowe jako szybki sposób na proste ściany