icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB

Sufity podwieszane z płyty są popularne podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Pozwalają w szybki sposób zrealizować zmianę aranżacji pokoju i łazienki. Ukryjesz pod nimi niepotrzebne instalacje i zamontujesz nowoczesne oświetlenie. Jakie są najlepsze?

Przejdź do następnych akapitów:

Sufity podwieszane z płyty – dlaczego warto?      

Z czego sufit podwieszany? Najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Jednak płyta wiórowa lub płyta OSB również doskonale nadają się do tego, by stworzyć eleganckie wykończenie sufitu. Wybór takiego rozwiązania służy poprawie estetyki pomieszczenia. Sufit podwieszany pomaga optycznie wyrównać proporcje pokoju lub obniżyć jego wysokość. Sprawdza się, gdy chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu w przypadku bardzo wysokiego salonu czy korytarza.

Sufit podwieszany dobrze maskuje nierówności. Jeśli nie chcesz robić gładzi w łazience lub pokoju, możesz przymocować płytę, w której następnie zamontujesz wszystkie niezbędne urządzenia i sprzęty. Płyta wiórowa pozwala na wygodne zamocowanie lampy sufitowej, dodatkowego oświetlenia lub haczyków, na których powiesisz dziecięcą huśtawkę lub kwietnik.

sufit podwieszany

Jeżeli chcesz szybko wykonać remont łazienki lub pokoju i nie chcesz usuwać starych, nieużywanych kabli lub instalacji, płyta OSB je zamaskuje i da Ci przestrzeń na umieszczenie nowych. Sufity podwieszane z płyty pomogą w schowaniu klimatyzacji i estetycznym wykończeniu kratek wentylacyjnych. W biurach i salach konferencyjnych montuje się w nich głośniki, panele do obsługi projektorów i kamery. Dają możliwość szybkiej zmiany przestrzeni.

Sufit podwieszany z płyty OSB

Sufit podwieszany – jak zrobić go poprawnie, by był jak najbardziej funkcjonalny? Pomyśl o płycie OSB. To wygodna metoda wykończenia poddasza i trudnych do zagospodarowania skosów. Ponieważ właściwie zabezpieczona płyta OSB jest wyjątkowo odporna na wilgoć, będzie bezpiecznym rozwiązaniem w łazience lub toalecie.

z czego sufit podwieszany

Płyta ze sprasowanych drewnianych elementów sprawdzi się w przydomowym warsztacie. Ukryjesz pod nią dowolną izolację, taką jak wełna mineralna lub styropian. Płytą OSB podzielisz także bardzo wysoką przestrzeń na dwa poziomy. Jeśli odpowiednio ją umocujesz i zabezpieczysz, może stanowić jednocześnie sufit i podłogę dla garderoby lub antresoli. Dzięki zamontowaniu do niej schodów, zyskasz dodatkową przestrzeń. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku płyta drewnopochodna musi mieć odpowiednią grubość, by udźwignąć ciężar ewentualnych mebli i człowieka.

Sufit podwieszany z płyty wiórowej

Sufit podwieszany – jak zrobić ciekawą, nowoczesną aranżację z materiałów drewnopochodnych? Zwykła płyta wiórowa zbudowana jest z drobniejszych kawałków drewna niż płyta OSB. Może mieć różną grubość i zróżnicowaną strukturę. Jej zastosowanie w przypadku podwieszanych sufitów jest bardzo podobne, jak płyty OSB.

Przewagą płyt wiórowych jest to, że wiele z nich ma bardzo gładką strukturę – nie trzeba ich dodatkowo wygładzać. Jeśli nie zależy Ci na idealnie gładkim suficie, wystarczy, że pokryjesz płytę odpowiednim podkładem, a potem pomalujesz farbą. Płyta wiórowa jest prosta w obróbce, możesz w niej zamontować niewielkie lampki, oświetlenie LED lub zwisający żyrandol.

Z czego sufit podwieszany w przestrzeniach, narażonych na wilgoć? Aby płyta wiórowa długo służyła Ci w łazience, upewnij się, że jest właściwie zaimpregnowana. Ciepłe powietrze i para wodna unoszą się w górę i gromadzą pod sufitem, który jest narażony na pęcznienie pod wpływem wody. Dlatego też płyta wiórowa lepiej sprawdzi się w pokojach, pomieszczeniach gospodarczych i poddaszach.

Zrób samodzielnie sufit!

Płyty drewnopochodne są powszechnie dostępne, niedrogie i występują w wielu rodzajach. Można je wygodnie docinać i adaptować zgodnie z Twoimi potrzebami. Jeśli marzy Ci się podwieszany sufit, możesz wykonać go sam. Potrzebujesz jedynie gwoździ lub wkrętów, młotka, wkrętarki i chęci. Własnoręcznie wykonany sufit da Ci wiele satysfakcji i będzie zdobić mieszkanie przez lata. Co więcej – zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na wynagrodzenie dla fachowców i zyskasz nowe umiejętności, które mogą Ci się przydać podczas kolejnego remontu mieszkania.