icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym?

Sufity podwieszane wybiera coraz więcej osób. Należysz do nich? W takim razie doskonale wiesz, jak łatwe, tanie i szybkie w montażu są. Wyglądają naprawdę dobrze – przynajmniej dopóki płyty gipsowe nie zaczną pękać. Pęknięcia na suficie z płyt kartonowo gipsowych mogą się zdarzyć każdemu. Jak je naprawić?

Przejdź do następnych akapitów:

Twój sufit przestał wyglądać nieskazitelnie? Na płytach pojawiły się pierwsze pęknięcia? Nie martw się. To się zdarza częściej, niż myślisz. Czasami nawet nie można ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie sprawisz, że pęknięcia znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Z powodzeniem je jednak zamaskujesz.

Zanim jednak do tego dojdzie, musisz się przygotować. Niezbędne będzie dokładne oczyszczenie sufitu. Źródło problemu często pozostaje nieznane. Jednak upewnij się, czy w Twoim wypadku nie będzie widoczne. Jeśli dom jest nowy – liczy sobie mniej niż dwa/cztery lata – najlepiej odczekaj. W tym okresie pęknięcia na suficie z płyt kartonowo gipsowych mogą pojawiać się samoistnie. Ma to związek ze stabilizowaniem się konstrukcji budynku. Sprawdź też, czy na etapie pierwotnego montażu nie doszło do zaniedbań i niestaranności.

pęknięcia na suficie z płyt gipsowo-kartonowych

Niezależnie od tego, czy uda Ci się ustalić i wyeliminować źródło problemu, następnym etapem będzie zamaskowanie istniejących rys. Do tego potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia.

W zależności od metody, na którą się zdecydujesz, przydadzą Ci się:

Tak przygotowany możesz ruszyć do dalszej pracy.

Jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym?  Sprawdzone sposoby

Pękanie sufitu podwieszanego to problem natury estetycznej. Choć bywa bardzo irytujący i szpecący, możesz sobie z nim poradzić. I to na kilka sposobów. Wybierz ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu, i ruszaj do pracy.

jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym

1. Ponowne spoinowanie płyt

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym? Możesz ponownie zaspoinować płyty. Z powodzeniem zrobisz to samodzielnie. To wcale nie takie trudne, wymaga jednak precyzji i podstawowej wiedzy na temat remontów. Zacznij od usunięcia starej zaprawy wraz z taśmą, która się w niej znajduje. Potem zaspoinuj szczeliny między płytami. Pamiętaj o perfekcji wykonania. Ostatnim krokiem będzie zaszpachlowanie całości i wyrównanie jej papierem ściernym. Spoinować możesz na dwa sposoby – z taśmą lub bez.  W pierwszym przypadku wybierasz spośród taśm:

  • flizelinowych – są bardzo trwałe, jednak najtrudniejsze w aplikacji;

  • papierowych – chłoną wilgoć, choć są wytrzymałe i trwałe. Są stosunkowo trudne w aplikacji;

  • z włókna szklanego – są bardzo łatwe w aplikacji i odporne na wilgoć, ale mało elastyczne.

W drugim przypadku konieczne będzie użycie specjalnej, wzmocnionej przez specjalne włókna masy szpachlowej.

2. Tapetowanie pęknięć

Jeśli nie chcesz spoinować, zawsze możesz ukryć pęknięcia pod tapetą. Tapeta flizelinowa stworzy bardzo gładką powierzchnię. Zamaluj ją potem na dowolny kolor pasujący do wystroju wnętrza. To doskonała metoda, jeśli pęknięcia występują w wielu miejscach na suficie.

pękanie sufitu podwieszanego

Najłatwiej o rysy i pęknięcia tuż przy ścianach. Też zmagasz się z tym problemem? Użyj listew przysufitowych, które pozwolą Ci zamaskować problem.

Jak widzisz, nie ma jednej metody na to, jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym. Wybierz tą, która wydaje Ci się najlepsza. W razie wątpliwości zapytaj eksperta.

Jak dbać o odnowiony sufit?

Twój sufit znów jest równy, gładki i wolny od wszelkich pęknięć. Znowu napawa Cię dumą. To świetnie! Teraz martwisz, że usterki znowu będą widoczne? Nie zawsze tego unikniesz. Jednak staranne wykonanie na wszystkich etapach pracy teraz zaprocentuje. Dobrze wykonany sufit podwieszany będzie Cię cieszył swoją równością i gładkością. Nie będziesz musiał się już zastanawiać, jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym.

Gdy już zdecydujesz, jak naprawić pęknięcia na suficie, dopilnuj, by cała konstrukcja nie była za ciężka. Pilnuj też, by nie narażać Twojego sufitu wilgoć. Jest ona w stanie zniszczyć nawet najbardziej perfekcyjną pracę. Czyść go regularnie. Grzyby to nie jedyni niechciani lokatorzy, którzy mogą zadomowić się na płytach i ich łączeniach. Bakterie i roztocza też na to czekają. Czysty sufit jest wolny od tego typu nieprzyjemnych niespodzianek. Dzięki regularnemu czyszczeniu pytanie, jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym długo nie będzie zaprzątało Twojej głowy.