Produkty

Sufit podwieszany − jak zrobić sufit podwieszany? Montaż krok po kroku

 Sufit podwieszany − jak zrobić sufit podwieszany? Montaż krok po kroku

Sufit podwieszany to dobre rozwiązanie, które jest w stanie zamaskować wiele niedoskonałości pomieszczeń mieszkalnych, przy tym nadaje im nowego charakteru. Montaż takich elementów bywa dość czasochłonny i wymaga dokładności, co nie oznacza jednak, że nie możesz sobie z nim poradzić samodzielnie. Zobacz, jak zrobić sufit podwieszany we własnym domu.

 

 

Przejdź do następnych akapitów:

Podwieszany sufit to element dekoracyjny i funkcjonalne rozwiązanie dla domu, które z łatwością możesz wykonać samodzielnie, o ile masz w sobie duszę majsterkowicza. Do montażu płyt kartonowo-gipsowych zawieszonych na pewnej wysokości potrzebować będziesz wielu niezbędnych narzędzi takich jak poziomice, wkręty, kołki, wiertarkę i wkrętarkę, odpowiednie profile i stelaże, w końcu same płyty. W artykule przedstawiamy, gdzie można zamontować sufit podwieszany, ogólne wytyczne do projektu, listę zakupów oraz przede wszystkim dokładną instrukcję montażu krok po kroku. 

Sufit podwieszany − gdzie wykonać?

Sufit podwieszany to sufit o lekkiej konstrukcji wykonany zwykle z poszycia z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych, ale też z wełny mineralnej czy drzewnej. Umieszczany jest poniżej stropu i tworzy przestrzeń technologiczną na instalacje.

Sufit podwieszany nie tylko świetnie maskuje kable, instalacje i tłumi pogłos. Jego zamontowanie, choć pracochłonne, daje też ogromne możliwości aranżacyjne. W budynkach mieszkalnych, w ramach sufitu podwieszanego, najczęściej montowane są sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Można je docinać i tworzyć z nich niemal dowolne formy w postaci np. subtelnych fal lub kół. 

Sufit podwieszany zamontować możesz w niemal każdym pomieszczeniu. Sprawdź też, jak wykonać sufit podwieszany w nowoczesnej kuchni oraz czy warto robić sufit podwieszany w łazience.

A dlaczego warto zdecydować się na sufit podwieszany w swoim mieszkaniu lub domu? Po pierwsze i najbardziej oczywiste, obniża on wysoko zawieszony sufit. Dzięki temu pomieszczenie staje się cieplejsze i bardziej przytulne. Po drugie, przy niskim suficie łatwiej utrzymać wysoką temperaturę zimą. Po trzecie, podwieszany sufit wygłusza pomieszczenie. Po czwarte, łatwo w ten sposób wydzielić strefy na dużych otwartych przestrzeniach, np. oddzielić kuchnię od jadalni czy salonu. Po piąte, podwieszane sufity doskonale sprawdzają się jako element instalacji oświetlenia, np. halogenów lub pasów ledów. Za płytą kartonowo-gipsową ukryć możesz całą, nawet skomplikowaną, instalację elektryczną. Po szóste, sufit podwieszany to najprostszy sposób na ukrycie niedoróbek budowlanych, np. źle wykonanego stropu czy widocznych nierówności. 

sufit-podwieszany

Podwieszany sufit − jak go zaprojektować?

Aby skutecznie wykonać montaż sufitu podwieszanego, należy się do niego odpowiednio przygotować. Jeszcze przed dokonaniem zakupu potrzebnych elementów, warto stworzyć projekt takiego sufitu oraz wykonać wszystkie niezbędne pomiary. 

Projektanci wnętrz zwracają uwagę na to, że sufit podwieszany najlepiej jest montować w pomieszczeniach wysokich, mających co najmniej 2,8 m. Inaczej obniżony sufit przytłoczy wnętrze i uzyskasz klaustrofobiczny efekt − sufit obniży się co najmniej o około 5 cm.

W pomieszczeniach małych i niskich, gdy dłuższa ściana ma nie więcej niż 4 m, najlepiej sprawdza się pojedynczy stelaż jednopoziomowy. Podwiesza się go na krótkich łącznikach, dzięki czemu mamy najmniejszą stratę wysokości wnętrza. Minusem tego typu rozwiązania jest jednak ograniczona ilość miejsca – wewnątrz sufitu zmieszczą się jedynie przewody elektryczne. Sprawdź też przy okazji, jak zamontować oświetlenie halogenowe w suficie podwieszanym.

W pomieszczeniach większych i wysokich można zastosować stelaż dwupoziomowy krzyżowy (zajmuje on dużo miejsca, dlatego nie jest odpowiedni do niskich wnętrz). Jak wykonać dwupoziomowy sufit podwieszany krzyżowy? Schemat tworzą płyty karton-gipsowe, ruszt oraz elementy podwieszające. Podwójny stelaż zapewnia lepszą izolację akustyczną i daje możliwość ukrycia innych rodzajów instalacji.

Uwaga! Podwieszany sufit nie może zasłaniać instalacji gazowej – jeśli dojdzie do awarii nie poczujemy ulatniającego się gazu, ponieważ zgromadzi się on między stropem a sufitem.

Sufit podwieszany − co będzie Ci potrzebne do montażu?

Jak już zostało wspomniane, do wykonania sufitu podwieszanego najczęściej stosuje się płyty kartonowo-gipsowe. Zakłada się je na specjalne metalowe stelaże (potrzebne Ci będą do tego profile przyścienne UD i profile główne CD do konstrukcji nośnych, a także wieszaki płaskie ES). Do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, takich jak kuchnia czy  łazienka, należy wybierać płyty odporne na działanie wilgoci − mają one zielony kolor, są zaimpregnowane woskiem lub silikonem. Dostępne są również ognioodporne płyty − w kolorze różowym −  które montuje się na poddaszach.

Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo, do montażu sufitów podwieszanych nie należy stosować plastikowych mocowań.

Oprócz płyt gipsowo-kartonowych do montażu niezbędne będą: 

 • profile, 

 • wieszaki, 

 • wkręty, 

 • łączniki poprzeczne, 

 • kołki rozporowe, 

 • niwelator laserowy, 

 • ołówek, 

 • masa szpachlowa, 

 • preparat gruntujący, 

 • siatka spoinowa, 

 • siatka zbrojąca  

 • a także wełna mineralna w przypadku ocieplania sufitu.

Formowanie płyt kartonowo-gipsowych do sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane dają wiele możliwości, dlatego warto dostosować rozwiązanie do swoich potrzeb. W warunkach domowych płyty z karton-gipsu można formować:

 • na sucho – płytę umieść na dobę w specjalnej formie, która może mieć dowolny kształt;

 • na mokro – w tym przypadku należy z jednej strony nakłuć płyty specjalnym wałkiem z kolcami i zwilżyć powierzchnię. Proces ten trzeba powtórzyć, aż płytę będzie się dało swobodnie formować. Podobnie jak w suchej metodzie, umieść płyty w formach (przytwierdź je przeznaczoną do tego taśmą samoprzylepną) i odczekaj dobę, aż wyschnie.

Uwaga! Do tego typu rozwiązania używa się specjalnych, giętkich płyt gipsowo-kartonowych.

Płytę gipsowo-kartonową możesz kształtować również frezarką. Płyty łamane robi się za pomocą precyzyjnych nacięć – mają one kształtem przypominać literę V. Najpierw natnij pierwszą warstwę karton-gipsu. Tak przygotowana płyta powinna się swobodnie zginać. Prawidłowe wykonanie pracy jest dość trudne i wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, dlatego warto rozważyć zlecenie jej fachowcowi.

Porada eksperta
Jeśli decydujemy się na sufit w kształcie łuku, warto poprosić o pomoc fachowca, gdyż czynność ta wymaga wykorzystania techniki gięcia płyt na sucho lub na mokro.

W sprzedaży dostępne są też już uformowane płyty, trzeba mieć jednak świadomość, że gotowe produkty są droższe. Ich plusem jest jednak stosunkowo prosty montaż – poradzą sobie z nim nawet osoby niemające doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych. Gotowe elementy wystarczy zamontować do rusztu, na miejsca łączeń nałożyć gips szpachlowy, a następnie zakryć papierową taśmą spoinową (przed naklejeniem namaczamy ją w wodzie). 

W czasie tych prac temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 10°C. Po wyschnięciu całość wystarczy zeszlifować.

Montaż sufitu podwieszanego − krok po kroku

Skoro zaprojektowałeś już sufit podwieszany, czas na jego montaż. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak tego dokonać. 

Krok 1: Trasowanie 

Twoim pierwszym krokiem powinno być trasowanie, czyli wyznaczenie poziomu sufitu. W tym celu zaznacz docelowy poziom sufitu na wszystkich ścianach w pomieszczeniu przy użyciu bardzo precyzyjnych narzędzi – poziomicy, poziomicy wężowej lub niwelatora laserowego. Poziom zaznacz liniami za pomocą ołówka.

Krok 2: Montaż profili przyściennych

Drugim krokiem powinno być przymocowanie profili przyściennych, którego dokonuje się zgodnie z wyznaczonymi wcześniej liniami na ścianach. Montaż profili łączeniowych wykonaj za pomocą odpowiednio pasujących kołków, które najczęściej przykręcane są co około 60 cm.

Krok 3: Wyznaczenie miejsc profili głównych i wieszaków

Teraz wyznacz miejsca, w których znajdą się profile główne oraz wieszaki. W tym celu należy wyznaczyć na suficie linię dla profili głównych, a na niej z kolei punkty dla wieszaków, które, podobnie jak kołki, znajdują się najczęściej w odległości 60 cm od siebie. Pamiętaj o tym, że ich montaż powinien być zgodny z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu.

Krok 4: Montaż profili głównych

Następnie montujemy profile główne. Aby tego dokonać, uprzednio przymocuj do stropu kołki oraz wieszaki, na których zostanie podwieszona konstrukcja sufitu. Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru całego sufitu podwieszanego, dlatego ten etap pracy wykonaj niezwykle starannie. Końce głównych profili oprzyj na wierzchu zamontowanych wcześniej profili przyściennych i przy użyciu stalowych prętów mocujących instaluj je na wieszakach.

Krok 5: Montaż profili nośnych

Po zamontowaniu profili głównych zainstaluj profile nośne. W tym celu ich końcówki wsuń do środka profili przyściennych i przykręć do profili głównych. Profile nośne należy dokładnie wypoziomować i połączyć ze sobą.

Krok 6: Montaż płyt gipsowych na suficie

Teraz czas na zamontowanie płyt sufitowych. To zadanie rozpocznij od przycięcia jednej z płyt w taki sposób, by była ona o 50 cm krótsza i w takiej formie umieść ją w jednym z rogów. Kolejne płyty przesuwaj o 50 cm, cały czas zwracając uwagę na kierunek ich układania. W miejscach narożnych oraz przy ścianach układaj odpowiednio docięte wcześniej płyty. Wszystkie karton-gipsy przykręcaj do profili przy użyciu wkrętów. 

Krok 7: Szpachlowanie spoin w suficie podwieszanym

Etapem kończącym montaż jest szpachlowanie spoin między płytami gipsowo-kartonowymi za pomocą masy szpachlowej. Po jej wyschnięciu możesz podwieszany sufit pomalować na wybrany kolor. 

jak-zrobic-sufit-podwieszany

Montaż sufitu podwieszanego − nic skomplikowanego!

Jak widzisz, instrukcja instalacji podwieszanego sufitu nie jest wcale tak skomplikowana. Najważniejsze jest dobre rozplanowanie pracy, wykonanie pomiarów, stworzenie schematu i zakup wszystkich niezbędnych narzędzi, w tym licznych profili do montażu karton-gipsów. Większość elementów suchej zabudowy znajdziesz na Castorama.pl.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB
Sufity podwieszane z płyty są popularne podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Pozwalają w szybki sposób zrealizować zmianę aranżacji pokoju i...
Czytaj więcej

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?
Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które możemy urządzić na niezliczoną ilość sposobów. Wykorzystanie w niej sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-ka...
Czytaj więcej

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?
Stropy to poziome elementy konstrukcyjne oddzielające kondygnacje budynków i przenoszące obciążenia na elementy pionowe – czyli ściany i słupy. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sufit podwieszany − jak zrobić sufit podwieszany? Montaż krok po kroku