Produkty

Samodzielny montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku

Samodzielny montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku

Sufit podwieszany to rozwiązanie, które jest w stanie zamaskować wiele niedoskonałości pomieszczeń mieszkalnych, przy tym nadaje im nowego charakteru wizualnego. Montaż takich elementów bywa dość czasochłonny i wymaga od nas dokładności, co nie oznacza jednak, że nie możemy sobie z nim poradzić samodzielnie.

sufit podwieszanyPrzygotowanie

Aby skutecznie wykonać montaż sufitu podwieszanego, należy się do niego odpowiednio przygotować. Jeszcze przed dokonaniem zakupu potrzebnych nam elementów powinniśmy stworzyć projekt sufitu oraz wykonać wszystkie niezbędne pomiary. Oprócz płyt gipsowo-kartowych do montażu niezbędne będą nam: profile, wieszaki, wkręty, łączniki poprzeczne, kołki rozporowe, niwelator laserowy, ołówek, masa szpachlowa, preparat gruntujący, siatka spoinowa, siatka zbrojąca oraz wełna mineralna w przypadku ocieplania sufitu.

Krok 1

Naszym pierwszym krokiem powinno być trasowanie, czyli wyznaczenie poziomu sufitu. W tym celu zaznaczamy docelowy poziom sufitu na wszystkich ścianach w pomieszczeniu przy użyciu bardzo precyzyjnych narzędzi – poziomicy, poziomicy wężowej lub niwelatora laserowego.

Krok 2

Drugim krokiem powinno być przymocowanie profili przyściennych, którego dokonuje zgodnie z wyznaczonymi wcześniej liniami na ścianach. Montaż profili łączeniowych dokonujemy za pomocą odpowiednio pasujących kołków, które najczęściej przykręcane są co około 60 cm.

Krok 3

Teraz wyznaczamy miejsca, w których znajdą się profile główne oraz wieszaki. W tym celu należy wyznaczyć na suficie linię dla profili głównych, a na niej z kolei punkty dla wieszaków, które, podobnie jak kołki, znajdują się najczęściej w odległości 60 cm od siebie. Pamiętajmy o tym, że ich montaż powinien być zgodny z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu.

Krok 4sufit podwieszany

Następnie montujemy profile główne. Aby tego dokonać, uprzednio przymocowujemy do stropu kołki oraz wieszaki, na których zostanie podwieszona konstrukcja sufitu. Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru całego sufitu podwieszanego, dlatego ten etap pracy wykonujemy niezwykle starannie. Końce głównych profili opieramy na wierzchu zamontowanych wcześniej profili przyściennych i przy użyciu stalowych prętów mocujących instalujemy je na wieszakach.

Krok 5

Po zamontowaniu profili głównych instalujemy profile nośne. W tym celu ich końcówki wsuwamy do środka profili przyściennych i przykręcamy do profili głównych. Profile nośne należy dokładnie wypoziomować i połączyć ze sobą.

Krok 6

Teraz czas na zamontowanie płyt sufitowych. To zadanie rozpoczynamy od przycięcia jednej z płyt w taki sposób, by była ona o 50 cm krótsza i w takiej formie umieszczamy ją w jednym z rogów. Kolejne płyty przesuwamy o 50 cm, cały czas zwracając uwagę na kierunek ich układania. W miejscach narożnych oraz przy ścianach układamy odpowiednio docięte wcześniej płyty. Wszystkie z nich przykręcamy do profili przy użyciu wkrętów. Etapem kończącym montaż jest szpachlowanie spoin między płytami g-k za pomocą masy szpachlowej. Po jej wyschnięciu możemy nasz podwieszany sufit pomalować. 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB

Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB
Sufity podwieszane z płyty są popularne podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Pozwalają w szybki sposób zrealizować zmianę aranżacji pokoju i...
Czytaj więcej

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?
Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które możemy urządzić na niezliczoną ilość sposobów. Wykorzystanie w niej sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-ka...
Czytaj więcej

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów?
Stropy to poziome elementy konstrukcyjne oddzielające kondygnacje budynków i przenoszące obciążenia na elementy pionowe – czyli ściany i słupy. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Samodzielny montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku