Praktyczne i nietypowe zastosowanie tkanin

Tkaniny są nieodłącznym elementem większości mieszkań czy domów. Koce, firanki, pościele, narzuty, dywany i poszewki – z tym głównie nam się kojarzą. Tymczasem możemy wykorzystać je również na inne sposoby. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ciekawe zastosowania tkanin

Mając do dyspozycji rozmaite tkaniny – duże fragmenty, jak również niewielkie skrawki – możemy całkowicie odmienić charakter naszego wnętrza. Uczynimy to albo za sprawą detali, albo dzięki użyciu przyciągających wzrok, dużych dekoracji.

ozdoby z materiałuozdoby z materiałuozdoby z materiałuozdoby z materiału

Tkaniny zamiast tapety

Nawet zwykła tkaninę, którą kupimy w sklepie na metry, możemy wykorzystać w roli tapety, mając dodatkowo pewność, że trudno będzie znaleźć podobną dekorację u naszych znajomych. Wystarczy zaopatrzyć się w materiał o odpowiednich rozmiarach – reszta to już czysta przyjemność. Nowoczesny system montażu oparty o specjalne profile umożliwia stabilne zamocowanie tkaniny w wybranym miejscu. Nie korzystamy tu z kleju, nie potrzebujemy żadnych narzędzi, a co więcej, dekorację tego typu możemy w każdej chwili usunąć lub wymienić na inny rodzaj materiału. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku ścian zaniedbanych i podniszczonych, jak i w mieszkaniach świeżo wybudowanych czy wyremontowanych.
 

Tkanina zamiast drzwi

Otwarta przestrzeń wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych jest w modzie. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas potrzebuje czasem intymności i spokoju – miejsca odgrodzonego od pozostałej części mieszkania. Wszelkie otwory drzwiowe, które łączą pomieszczenia, ale w których nie chcemy montować tradycyjnych drzwi, możemy wykończyć właśnie za pomocą tkaniny. Od tego, jaki materiał i wzór wybierzemy, będzie zależało, na ile skutecznie odizolujemy się od pozostałych domowników. Takie nietypowe drzwi w każdej chwili możemy usunąć na stałe lub wymienić na inny model niewielkim kosztem. Do montażu możemy użyć tradycyjnego karnisza, na którym zawiesimy naszą przegrodę.
 

Tkanina zamiast ścian

Popularnym ostatnio trendem w aranżacji wnętrz jest wykorzystywanie tkanin w roli ruchomych ścian wyznaczających przeważnie przestrzeń na sypialnię. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Zaciągnięte zasłony skutecznie chronią miejsce naszego snu przed oczami gości, dzieląc mieszkanie na strefy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku niewielkich kawalerek, gdzie nie wystarczyło miejsca na wydzielenie osobnego pomieszczenia tradycyjnymi ścianami. Do montażu zasłon wystarczają tradycyjne karnisze bądź szyny. Dzięki taki ścianom uzyskujemy podział przestrzeni niewielkim kosztem i nakładem sił, a przy tym bez konieczności gruntownego remontu oraz utraty przestronności wnętrza.

ozdobne poduszki do fotelaozdobne poduszki do fotelaozdobne poduszki do fotelaozdobne poduszki do fotela

Dekoracje z tkanin

Jeśli brak nam pomysłu na oryginalne dekoracje, z pomocą znów przychodzą tkaniny. Możemy zastosować je w roli obrazów: wystarczy, że przytniemy materiał do odpowiednich rozmiarów i oprawimy w ramkę. Poszczególne elementy widniejące na naszej tkaninie możemy także wyciąć i przyozdobić nimi chociażby świeczniki, lampiony czy abażury. Większe fragmenty posłużą do wykończenia powierzchni wiader, pojemników czy koszy, które przydadzą się w domu nie tylko jako elementy dekoracyjne, ale także jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Z niewielkich fragmentów tkanin uszyjemy także osłonki na świeczniki czy doniczki, a także wykonamy gustowną ozdobę dla domowych słoiczków z konfiturami.
 

Jak widać, tkaniny mogą posłużyć jako coś więcej, niż tylko tradycyjnie spotykane w oknach zasłony, zdobiące kanapy narzuty i ocieplające posadzkę dywany. W dodatku ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim tkaniny w każdej chwili możemy wyprać – łatwo utrzymamy je więc w czystości i świeżości. Po drugie, za ich pomocą w niezwykle łatwy sposób odmienimy wnętrze, tym bardziej że możemy zaopatrzyć się w kilka materiałów o różnych barwach, wzorach i fakturze i dowolnie je wymieniać. Tkaniny nie ingerują także w konstrukcję budynku – dzielą przestrzeń, dając jednocześnie możliwość ponownego jej połączenia – dosłownie za jednym pociągnięciem.

Data publikacji: 03.12.2014