Jak ozdobić okno? Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu

Nie wyobrażasz sobie domu bez okien, prawda? Okna nie tylko wpuszczają światło do Twojego domu. Odpowiednio zadbane mogą być też ogromną ozdobą Twojego domu. Dowiedz się jak sprawić, by okna w Twoim domu były jego najlepszą wizytówką. Firanki, zasłony, rolety… To tylko początek długiej listy rzeczy, które upiększą Twoje okna. Dowiedz się również, jak udekorować okno bez firanek, bo przecież firanki to nie wszystko!

Przejdź do następnych akapitów:

Rola okien w pomieszczeniu
Jak ozdobić okno? Wielka moc firan i żaluzji
Jak udekorować okno bez firanek? Sprawdzone rozwiązania na wystrój okien

Rola okien w pomieszczeniu
Nawet największe pomieszczenie, jeśli odciąć je od okna, będzie wyglądało jak ciemna i ponura klitka. Okno wpuszcza światło dzienne, rozjaśnia pomieszczenie i sprawia, że prezentuje się ono dużo lepiej. Im więcej światła, tym chętniej masz ochotę przebywać w danym pokoju. Światło ociepla też wnętrze – dosłownie i w przenośni. Sprawia też, że jesteś zdrowsza i szczęśliwsza. A to wszystko możliwe jest właśnie dzięki obecności okien.

Bardzo ważne są również dekoracje okien. Najczęściej kojarzą się nam one z okresem świątecznym i ozdobami dla dzieci. To jednak tylko niewielkie poletko. Możliwości aranżacji jest o wiele, wiele więcej. Jak udekorować okno tak, by dopełniało wnętrze danego pomieszczenia? Poszukaj pomysłów i inspiracji.

jak_udekorowac_okno_bez_firanek_1jak_udekorowac_okno_bez_firanek_1jak_udekorowac_okno_bez_firanek_1jak_udekorowac_okno_bez_firanek_1

Jak ozdobić okno? Wielka moc firan i żaluzji
Nie jesteś pewna, co powiesić w oknie? Firany, zasłony, żaluzje i rolety – to rzeczy, które bardzo często goszczą w oknach. Z jednej strony pełnią one funkcje czysto praktyczne –pozwalają odciąć się od świata zewnętrznego, kontrolować ilość światła, którą wpuszczamy do wewnątrz, i zachować prywatność.

Ale to nie wszystko! Firany, zasłony, rolety czy żaluzje mogą być także pięknymi dekoracjami. Jeśli zechcesz w ten sposób ozdobić wnętrze swojego domu, pierwszą decyzją, przed którą staniesz, będzie wybór – firany, zasłony czy żaluzje? Wszystko zależy od Twoich upodobań i aranżacji danego pokoju.

Jak ozdobić okno? Jeśli chcesz ocieplić dane wnętrze, sprawić, że będzie przytulniejsze i przestanie wydawać się zimne i puste, wybierz firanki i zasłony. Jeśli jednak uważasz, że Twoje wnętrze jest już pełne i obawiasz się przeładowania dodatkami, zdecyduj się raczej na rolety lub żaluzje. Są minimalistyczne, co nie znaczy, że nie dodadzą dowolnemu wnętrzu elegancji i koloru. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by połączyć oba rozwiązania. Rolety i zasłony razem? Czemu nie!

jak_udekorowac_okno_bez_firanekjak_udekorowac_okno_bez_firanekjak_udekorowac_okno_bez_firanekjak_udekorowac_okno_bez_firanek

Jeśli ściany w Twoim domu mają neutralne barwy, możesz poszaleć – zdecyduj się na odważne, wyraziste kolory w oknach. Jeżeli Twoje ściany są kolorowe, a planujesz zamontować rolety – najlepiej zaprezentują się te o kilka tonów jaśniejsze od ścian. Takie rozwiązanie rozjaśni pomieszczenie. W oknach sypialni bardzo dobre wrażenie robią też kolory zieleni i błękitu – mają one bardzo uspokajający wpływ na psychikę. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że dekoracje okien powinny być dostosowane do wystroju całego pomieszczenia.

Jak udekorować okno bez firanek? Sprawdzone rozwiązania na wystrój okien
Nie wiesz, co powiesić w oknie? Firanki, zasłony, rolety i żaluzje to nie wszystko. Nie pozwól, by to na nich zatrzymała się Twoja kreatywność. Szukasz pomysłu na to, jak udekorować okno bez firanek? Dopuść do głosu twórczą stronę Twojej duszy!

Kwiaty – doniczkowe i cięte, żywe, sztuczne i suszone. Świetnie wyglądają w donicach i wazonach. Zachwycają kolorami, kompozycjami i świeżością. Doskonale będą prezentować się w Twoim oknie.

dekoracje_okiendekoracje_okiendekoracje_okiendekoracje_okien

Wazony i doniczki – nie tylko kwiaty są ozdobą. Mogą nimi być też naczynia, w których je trzymasz. Kup ozdobny wazonik lub samodzielnie ozdób doniczkę. Malowanie, decoupage, oklejenie bawełnianym sznurkiem, ozdobne puszki, własnoręcznie zrobione donice ze zwykłych przedmiotów – nie pozwól, by coś Cię ograniczało!

Okiennice – jak udekorować okno w niebanalny sposób? Postaw na okiennice – wewnętrzne lub zewnętrzne. Te wykonane z drewna dodadzą Twoim oknom elegancji. Pomogą też zachować właściwą temperaturę pomieszczenia. Możesz postawić na naturalne piękno drewna lub pomalować je na cieszący oko kolor.

Kolorowe ramy okienne – najczęściej są białe lub w kolorze naturalnego drewna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zyskały nowy, żywy kolor. Spróbuj – na lepsze zmienią wystrój okien w Twoim domu. Będą też dobrym uzupełnieniem wystroju całego wnętrza i nadadzą mu niepowtarzalny charakter.

Data publikacji: 19.02.2019