Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rodzaje materiałów na zasłony

Zasłony, poza funkcją dekoracyjną, pozwalają także chronić wnętrze przed niechcianymi spojrzeniami przechodniów i regulować dopływ światła. Zależnie od materiału, z jakiego są wykonane, mają one różne właściwości.

zasłona z koronkązasłona z koronkązasłona z koronkązasłona z koronką

Rodzaje zasłon

Najczęściej spotykane są zasłony okienne, mocowane zwykle na karniszu, które pełnią jednocześnie funkcje dekoracyjne. Mogą być wyposażone w ozdobne chwosty, kokardy, taśmy i upięcia.

Inne typy zasłon  to:

- zasłony prysznicowe z materiałów odpornych na wodę, impregnowanych lub nieprzepuszczalnych, wykonanych także z tworzyw sztucznych (folie, ceraty),

- rolety podnoszone, inaczej story liftowane, np. austriackie, rzymskie, festonowe, florenckie i inne,

- żaluzje poziome i pionowe, wykonane z różnych materiałów, w odmiennych wymiarach, wzorach i kolorach,

- panele materiałowe, stanowiące szczególną formę zasłon,

- zasłony całkowicie zaciemniające, np. w kinach,

-  parawany i inne indywidualne formy szczególne.

 Materiały na zasłony okienne

Do materiałów cieszących się największym powodzeniem należą:

Aksamit, plusz albo sztruks – nadają się na zasłony ciężkie, ale eleganckie i dostojne. Przepuszczają mało światła, nadają się do wnętrz klasycznych, ale także nowoczesnych. Dobrze osłaniają przed ostrym słońcem. Tkaniny te mogą być wykonane z włókien bawełnianych, jedwabnych albo sztucznych.

Żakard – to także elegancka tkanina, przy tym mocna i gruba. Posiada zwykle dość zawiły splot o ozdobnym wzorze. Żakard może być wykonywany z różnorodnych i różnobarwnych przędz. Prawie nie przepuszcza promieni. Jest bardzo praktyczna, możne być prana w niskich temperaturach (do 30 stopni), a po rozwieszeniu na mokro nie wymaga prasowania.

Brokat – bardzo ozdobny materiał posiadający różnorodne żakardowe wzory dodatkowo zdobione metalowymi nićmi. Jest przez to połyskujący i bardzo dekoracyjny.

Tafta to materiał dość ciężki, nieco sztywny i szeleszczący, wykonany z włókien jedwabnych lub sztucznych. Posiada bardzo ładny połysk, przynoszący w zmieniającym się świetle ciekawe efekty kolorystyczne. Występować może jako tkanina gładka, plisowana albo flokowana.

Satyna to materiał wykonany z włókien bawełnianych lub sztucznych (poliestrowych). Jedna strona satyny jest błyszcząca i gładka, druga – matowa. Może być stosowana na zasłony także jako tkanina pikowana albo kreszowana.

Perkal to płótno bawełniane, cienkie, wykończone z małym połyskiem, jest dość przepuszczalne, wiec nie chroni wystarczająco skutecznie przed światłem.

Juta – naturalna, szorstka tkanina, wykonana w włókien roślinnych, sprawia wrażenie nieco ascetyczne, nadaje się z powodzeniem np. do minimalistycznych czy industrialnych wnętrz.

Woal, szyfon i tiul to tkaniny bardzo lekkie, cienkie i przezroczyste – do zastosowania na zasłony pełniące jedynie funkcje dekoracyjne. Nie zasłaniają bowiem światła, nadają się głównie do pomieszczeń zacienionych.

Inne rozwiązania

Jeśli tkanina wybrana na zasłony jest zbyt cienka, możemy uszyć zasłony dwuwarstwowe, przy czym jedna ze stron może mieć odmienny kolor od drugiej. Daje nam to dodatkowe możliwości dekoracyjne, a także możliwości rożnego zawieszania zasłon w zależności np. od pory roku i naszych potrzeb ochrony przed światłem.

Dla usztywnienia, w środek między tkaninami dwuwarstwowej zasłony, możemy wszyć flizelinę, ewentualnie dokonać szwów wzmacniających czy pikujących. Ozdobne i ożywiające może okazać się także np. wszycie do zasłon falban czy wstawek z innych materiałów lub kolorów.

O czym warto pamiętać kupując materiał na zasłony?

Materiał na zasłony powinien być dekatyzowany, tak aby nie zmieniał swojego kształtu i wymiarów. Dlatego warto albo kupować tkaninę 

woal, tkanina na zasłonywoal, tkanina na zasłonywoal, tkanina na zasłonywoal, tkanina na zasłony

już poddaną procesowi dekatyzacji przez producenta, albo dokonać tego samodzielnie. Pamiętajmy wówczas, żeby kupić ilość tkaniny z naddatkiem, około 10-15%. Zwykle mierzymy długość zasłon począwszy od miejsca ich zawieszenia u góry do wysokości parapetu lub też podłogi. Konieczne będzie również podłożenie materiału – zaleca się założyć u góry 10-15 cm, a u dołu 20-25 cm.

 

 

Data publikacji: 30.07.2015