Rolety DIY

Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekoracji własnymi rękami daje nam ogromną satysfakcję. W tym artykule podpowiemy, jak szybko i niewielkim kosztem wykonać ozdobną roletę do zawieszenia przy oknie.

ciecie roletyciecie roletyciecie roletyciecie rolety

Kiedy przyda się roleta DIY?

Jeśli uwielbiamy zmieniać wystrój wnętrz, a nie chcemy za każdym razem kupować nowych dodatków, własnoręcznie wykonane rolety sprawdzą się znakomicie. To również świetny sposób na ożywienie obecnie panującej aranżacji mieszkania. Rolety zachwycą osoby, które nie przepadają za jednolitymi, nudnymi elementami wyposażenia, a także pragną nadać otoczeniu indywidualny, niezwykły charakter. Decydując się na samodzielne stworzenie tej dekoracji, mamy bowiem nieograniczone możliwości. Rolety w pasy do salonu? W różyczki do romantycznej sypialni? A może z bajkowymi postaciami do pokoju dziecięcego? Ostateczny wygląd każdego pokoju będzie zależał jedynie od naszej kreatywności i upodobań!

tworzenie roletytworzenie roletytworzenie roletytworzenie rolety

Co będzie nam potrzebne do samodzielnego wykonania rolety?

Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w tkaninę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania. Nie przejmujmy się, że będzie to roleta sezonowa, bo jej wzór będzie nawiązywał do zimowego krajobrazu – na wiosnę z łatwością będziemy mogli wykonać nowy model i to niewielkim nakładem czasu, pieniędzy i sił. Konieczne będą również 2 listewki odpowiadające szerokości materiału, sznurki, tasiemki, haczyki, nitka i igła (lub maszyna do szycia), nożyczki oraz miarka.

Jak wykonać roletę?

Krok I – przed przystąpieniem do pracy dokonajmy koniecznych pomiarów. Roleta docelowo będzie mocowana na ścianie, dlatego trzeba precyzyjnie wymierzyć światło okna. Do uzyskanych pomiarów dodajemy: 2 cm na bokach rolety oraz ok. 3 cm na dole i 5 cm na górze (weźmy pod uwagę odległość haczyków, na których zawiesimy roletę, od granicy wnęki okiennej).

tkanina florianetkanina florianetkanina florianetkanina floriane

Krok II – wycinamy materiał na podstawie wykonanych pomiarów i obszywamy z każdej strony tak, aby się w przyszłości nie strzępił. Dodatkowo zapewni to estetyczny wygląd rolety.

Krok III – na dole i górze tkaniny tworzymy tunele, przez które przełożymy listewki usztywniające roletę. Dzięki nim będzie ona równomiernie zasłaniała okno, nawet jeśli będzie narażona na delikatne podmuchy wiatru.

Krok III – w górnej części rolety mocujemy tasiemki w taki sposób, aby możliwe było późniejsze zawieszenie całości na haczykach. Zawieszki muszą być wykonane z dość mocnej wstęgi, aby utrzymały ciężar konstrukcji.

Krok IV – przekładamy dwa sznurki przez roletę od góry – będą one służyły podwiązywaniu tkaniny przy regulowaniu stopnia rozwinięcia rolety.

Porada eksperta

Aby sznurki lepiej się trzymały, można je przymocować do rolety za pomocą rzepu – jeden element rzepu przytwierdźmy do górnej części rolety za pomocą gorącego kleju, drugi zaś do sznurka. Ponadto zamiast sznurka możemy wykorzystać grubą tasiemkę lub wstążkę dla wzmocnienia dekoracyjnego charakteru rolety.

Krok V – mocujemy haczyki do ściany nad oknem i zawieszamy na nich przygotowaną roletę.

Tak przygotowana roleta zaciemni wnętrze w razie potrzeby, osłoni Twoje mieszkanie w taki sposób, aby było niewidoczne od strony ulicy, a także stanie się wyrazistą i nietuzinkową dekoracją wybranego pokoju.

Data publikacji: 01.06.2018