Projektowanie łazienki - jak to zrobić krok po kroku?

Przygotowujesz się do remontu lub wykończenia łazienki? Planując jej wystrój pamiętaj, aby wnętrze było nie tylko stylowe, ale przede wszystkim funkcjonalne. Sprawdź jak ze zbioru inspiracji, stworzyć wygodną i atrakcyjną przestrzeń.

Wyzwanie wnętrzarskie

Długo odkładałeś decyzję o remoncie łazienki? Nie Ty jeden! Przestrzeń ta plasuje się wysoko na liście najrzadziej odświeżanych. Odnowienie i unowocześnienie właśnie tego pomieszczenia uznawane jest za jedno z największych wyznań wnętrzarskich. Dlaczego remont łazienki ma tak złą sławę?

Pracy nie ułatwia przede wszystkim metraż wnętrza. W większości przypadków jest on naprawdę niewielki. Duże wyzwanie stanowi urządzenie tak małej przestrzeni. W końcu musisz na niej zmieścić wiele elementów niezbędnych podczas codziennych czynności higienicznych, a do tego umieścić je tak, aby swobodnie z nich korzystać. Dodatkowo zakup urządzeń jest kosztowny, a wybór konkretnych sprzętów i materiałów wykończeniowych wymaga czasochłonnej analizy.

Ponadto prace remontowe wiążą się z wyłączeniem pomieszczenia z użytkowania na pewien czas. Na drodze do nowego wyglądu łazienki czeka też wiele technicznych pułapek. Pod starymi kafelkami niejednokrotnie kryją się niespodzianki, na przykład w postaci koniecznej do zlikwidowania wilgoci lub pleśni.

Mimo, że zadanie nie jest proste, warto się go podjąć! Długo nieremontowana łazienka zyska w ten sposób nowoczesny wygląd, zwiększy się też jej funkcjonalność. Kluczem do sukcesu tej inwestycji na lata jest dobrze wykonany projekt. Zaplanuj prace bardzo szczegółowo. Pozytywnie wpłynie to na tempo remontu oraz efekt końcowy, który będzie dokładnie taki, jak sobie to wymarzyłeś. W jaki sposób zaprojektować wnętrze? Jak urządzić łazienkę na nowo?

Projektowanie łazienki - krok po kroku

Stwórz szczegółową wizję pomieszczenia

Projektowanie łazienki to kilkuetapowe zadanie. Wykonaj je naprawdę szczegółowo i bez pośpiechu. Określ nie tylko kolor ścian czy rodzaj materiału na podłogę, ale też nakreśl układ wyposażenia oraz jego styl. Wskaż miejsca, w których umieścisz gniazdka elektryczne, a także sposób montażu armatury i ceramiki. Jak zaprojektować wykończenie łazienki krok po kroku?

Krok 1 - Zainspiruj się i określ swoje potrzeby!

Zobacz jak mieszkają inni i dzięki temu znajdź pomysł na własne wnętrze. Przeglądając inspiracje poznasz najnowsze trendy oraz ciekawe, nowoczesne rozwiązania, które możesz wdrożyć w swojej łazience. Zwróć uwagę m.in. na dobór kolorów, układ wyposażenia oraz połączenia armatury z ceramiką.

Dzięki inspiracjom znajdziesz też odpowiedni styl łazienki, dopasowany do swojego gustu. Poznasz elementy i materiały niezbędne do urządzenia wnętrza w konkretny sposób. Do wyboru masz naprawdę wiele stylów aranżacji łazienki - od loftowego, pełnego miedzianych i metalowych dodatków; przez skandynawski, zatracony w naturalnych materiałach; po styl glamour wypełniony światłem i blaskiem.

Krok 2 - Sprawdź dokładnie metraż

Zanim zaczniesz projektować wykończenie łazienki, krok po kroku, dobrze ją wymierz. To niezbędne, aby wykonać czytelny i poprawny plan wnętrza. Na projekcie zaznacz nie tylko kształt i wymiary pomieszczenia, ale wskaż również miejsca, w których znajdują się drzwi, okna oraz skosy. Pamiętaj też, że materiał który położysz na ściany może wpłynąć na dostępny metraż - powierzchnia z płytek będzie grubsza niż ta, pomalowana farbą.

Uwaga!

Niezwykle ważnymi w aranżacji łazienki będzie ściana z oknem oraz z drzwiami. Do okna powinniśmy mieć zapewniony wolny dostęp,
zrezygnujmy zatem z montażu w tym miejscu wanny czy umywalki. Wanna utrudni podejście do okna, a nad umywalką zamocowaną
w takim miejscu nie zawiesimy lustra.

Trudno dokładnie rozplanować rozkład łazienki w wyobraźni, dlatego rozrysuj go na papierze. Bardzo łatwym do zrealizowania sposobem jest przeniesienie pomieszczenia w odpowiedniej skali na papier milimetrowy oraz skompletowanie do niego wyciętych z papieru modeli sprzętów. Dobrym pomysłem jest też projektowanie łazienki online. W ten sposób, metodą prób i błędów, zaaranżujesz wnętrze od koloru ścian po wyposażenie. Łatwo sprawdzisz funkcjonalność układu poszczególnych mebli i urządzeń, bez konieczności przesuwania ich w wyremontowanym pomieszczeniu.  

Krok 3 - Wybierz niezbędne sprzęty

Zaprojektuj łazienkę w oparciu o inspiracje, gust oraz potrzeby swoje i pozostałych domowników. Zastanów się m.in. bez jakich sprzętów nie wyobrażasz sobie funkcjonalnego wnętrza, czy niezbędne jest dla Ciebie optyczne powiększenie przestrzeni oraz ile miejsca chcesz wygospodarować do przechowywania. Zdecyduj się też, czy nie przydadzą Ci się dwie umywalki lub praktyczna wanna połączona z prysznicem. Jak urządzić łazienkę? Czego nie może w niej zabraknąć?

Do podstawowego wyposażenia zalicza się misę WC, umywalkę, wannę lub prysznic, lustro, grzejnik oraz pralkę. Dysponujesz większą przestrzenią? Postaw w łazience jeszcze bidet czy pojemne szafki. Pamiętaj też o doborze armatury i drobnych akcesoriów, wpływających na funkcjonalność wnętrza.

Kompletując wyposażenie łazienki zapoznaj się z nowinkami technicznymi. Producenci stale prześcigają się w pomysłach na zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia. Dzięki temu nawet małe wnętrza stają się bardzo praktyczne. Na które elementy wyposażenia warto zwrócić uwagę?

Zamiast bidetu możesz zamontować bidettę lub specjalną toaletę myjącą. Skorzystaj też z opcji stworzenia kabiny prysznicowej w systemie walk-in lub na wymiar, dzięki czemu zmieścisz ją pod skosem. Zależy Ci na jednolitym wyglądzie wnętrza? Wybierz armaturę montowaną podtynkowo.

Uwaga!

Jeśli planujemy instalację armatury podtynkowej, weźmy pod uwagę to, w jaki sposób powinny być wykonane wszystkie podejścia.
Problemowym aspektem może być instalacja niezbędna do podłączenia hydromasażu zarówno do wanny, jak i prysznica.

Bez względu na to czy zdecydujesz się na projektowanie łazienki online, czy tradycyjnie na papierze, weź pod uwagę wielkość oraz rodzaj montażu poszczególnych sprzętów. Dużą różnicę w zakresie wyznaczania niezbędnego miejsca ma np. to, czy miska ustępowa będzie umieszczona na stelażu czy też zdecydujesz się na model stojący.

Krok 4 - Zleć montaż instalacji

Po wyborze wyposażenia czas zlecić wykonanie instalacji wodnych oraz kanalizacyjnych. To praktycznie niewidoczne elementy, bez których nie może funkcjonować żadna łazienka. Krok po kroku zaznacz poszczególne instalacje na planie. Wskaż w nim dodatkowo rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Upewnij się, że ich liczba oraz miejsca montażu umożliwią podłączenie wszystkich urządzeń zasilanych na stałe prądem.

Istotne jest także doprowadzenie gazu, gdy planujesz umieszczenie gazowego podgrzewacza wody. Myślisz o ogrzewaniu podłogowym? Ostateczną decyzję o jego instalacji podejmij właśnie na tym etapie planowania. Wpłynie to na późniejszy wybór pokrycia posadzki.

Krok 5 - Rozmieść wybrane sprzęty

Pora zaplanować dogodny układ sprzętów, aby łazienka krok po kroku nabrała kształtu w projekcie. Jak rozmieścić elementy? Ile wolnej przestrzeni zostawić wokół nich?

Jeśli wybrałeś wannę, wiedz że może przylegać do dwóch lub trzech ścian. Jej brzegi nie powinny być wyższe niż 50-55 cm. Przed wanną zostaw wolną przestrzeń o wymiarach 100-120 x 70-100 cm. Wolisz prysznic? Przed kabiną wyznacz prostokąt o bokach 80-100 x 90-110 cm. Pamiętaj też, żeby jej drzwi nie kolidowały z tymi prowadzącymi do łazienki lub innymi urządzeniami.

Umywalkę zamontuj na wysokości 80-85 cm i 30 cm od ściany. Swój model wybierz wśród ceramiki ściennej, nablatowej, meblowej lub wpuszczanej w szafkę. Przed umywalką zostaw prostokąt o bokach 100 x 70 cm. Lustro umieść min. 20 cm nad ceramiką z kranem.

Sedes zamontuj 20 cm od ściany. Pozostaw przed nim przestrzeń o wymiarach 80 x 60-80 cm. Z kolei bidet umieść w odległości 30 cm od ściany. Zadbaj o swobodę korzystania z niego i pozostaw przed nim wolną strefę o wymiarach 100 x 70 cm.

Istotnie jest także odpowiednie umiejscowienie kaloryfera. Jakimi zasadami kierować się w przypadku tego urządzenia? Pamiętaj, aby nie wieszać go nad sedesem. Grzejnik wodno-elektryczny (z grzałką) zamontuj, zachowując bezpieczną odległość od wanny, umywalki i natrysku (około 60 cm).

Uwaga!

Grzejnika nie zawieszajmy nad sedesem. Grzejnik wodno-elektryczny (z grzałką) należy montować, zachowując bezpieczną odległość,
najlepiej około 60 cm od wanny, umywalki i natrysku.

Zastanawiasz się gdzie ustawić pralkę? Znajdź dla niej wolnostojące miejsce, wnękę lub przestrzeń w zabudowie. Jeśli masz bardzo małą łazienkę rozważ przeniesienie sprzętu do kuchni lub szafy w przedpokoju. Zyskasz tym samym kilka dodatkowych centymetrów.

Niezwykle przydatnym elementem wyposażenia łazienki są też szafki, w których schowasz środki czystości czy ręczniki. Liczbę i umiejscowienie mebli dopasuj do swoich potrzeb. Zamontuj je m.in. pod umywalką lub stwórz praktyczną zabudowę w części pomieszczenia.

Krok 6 - Zaprojektuj wnętrze łazienki

Planowanie wystroju to jeden z najprzyjemniejszych, a zarazem najbardziej czasochłonnych etapów. To moment, w którym musisz wybrać meble, wykończenie ścian, podłóg, a także ostateczny kształt, wygląd i sposób montażu ceramiki oraz armatury. Kieruj się swoim gustem i zaprojektuj łazienkę tak, aby była nie tylko stylowa i modna, ale też praktyczna, funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Co wybrać do domowego pomieszczenia sanitarnego?

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do pomieszczeń narażonych na dużą wilgoć. Położysz je na ścianach i podłodze, a mnogość wzorów i kolorów oraz możliwości aranżacyjnych, pozwoli Ci stworzyć niezliczoną ilość projektów. Jak ciekawie ułożyć płytki w łazience?

  • Połóż kafelki w formie wąskich, poziomych pasów, a nieco poszerzysz wnętrze.

  • Pionowe linie działają bardzo dobrze, jeśli zależy Ci na oddaleniu sufitu.

  • Glazura ułożona bardzo drobno na ścianie daje wrażenie głębi, przez co wnętrze także się powiększa.

  • Małe pomieszczenia nie będą dobrze się prezentowały w otoczeniu wzorów - w nich lepiej zrezygnuj z wyraźnych faktur.

Kafelki są wręcz stworzone do łazienki, ale to nie jedyny słuszny wybór do tego pomieszczenia. Czym wykończyć wnętrze zamiast nich? Ściany pokryj na przykład wodoodporną farbą lub tapetą. Użyj też betonu, kamienia czy szkła. Jak widzisz, możliwości jest sporo, pamiętaj tylko, aby zawsze wybierać produkty przeznaczone do łazienki, czyli wytrzymałe w kontakcie z wodą. Z kolei zamiast płytek na podłodze ułóż panele winylowe, które charakteryzuje wysoka wodoodporność i przyjemna, ciepła struktura w dotyku.

Jak dobrać kolory do łazienki? W tym przypadku swoboda jest bardzo duża. Świetnie wyglądają zarówno monochromatyczne wnętrza, jak i te łączące w sobie kilka barw. Szukając idealnych odcieni uważaj, aby nie przytłoczyć wnętrza. Taki efekt łatwo uzyskać w małym pomieszczeniu, dlatego przy jego aranżacji weź pod uwagę przede wszystkim jasne kolory. Pamiętaj też, żeby kolorystyka wnętrza tworzyła spójną całość z odcieniami mebli i dodatków.

Krok 7 - Dobierz oświetlenie

Światło odgrywa dużą rolę w łazience, bo odpowiednio dobrane, optycznie powiększy przestrzeń. Jakie lampy wybrać do łazienki? Gdzie je umieścić? Najlepszym wyborem będzie montaż głównego oświetlenia i dopełnienie go punktami świetlnymi (np. nad lustrem). Wyraźne i mocne lampy umieść przy umywalce. Światło nie powinno być skierowane w stronę oczu, ale jednocześnie ma skutecznie rozjaśniać twarz. Dodatkową oprawę świetlną warto umieścić w okolicy wanny. Dla bezpieczeństwa wybierz oprawy hermetycznie zamykane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Uwaga!

Dla bezpieczeństwa należy stosować oprawy hermetycznie zamykane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Krok 8 - Wciel projekt w życie

Projekt łazienki jest już gotowy. Teraz pora przejść od etapu planowania do realizacji. O czym pamiętać wcielając wizje w życie? Przede wszystkim trzymaj się planu. Urządzając pomieszczenie sanitarne w domu lub przeprowadzając remont łazienki w bloku, krok po kroku realizuj założenia projektu. Aranżację wnętrza wykonaj dopiero wtedy, gdy specjaliści położą wszystkie instalacje oraz wykonana zostanie zabudowa elementów podtynkowych.

Nie zrażaj się przedłużającymi się pracami. Ten etap jest długi i wymaga dużej precyzji. Obejmuje wykończenie podłóg i ścian, jak również montaż całej armatury sanitarnej. Do przeprowadzenia go potrzebujesz specjalistycznych umiejętności, co nie znaczy, że musisz szukać fachowców. Sam też dasz radę!

Jak wykonać remont łazienki w bloku krok po kroku? Po położeniu instalacji zajmij się przygotowaniem posadzki i tynkowaniem ścian. Gdy posprzątasz po mokrych pracach, przejdź do montażu suchych tynków i podwieszenia sufitu (jeśli obejmuje je Twój projekt). Dopiero w tak przygotowanym wnętrzu umieść glazurę, wykończ ściany i zamontuj drzwi. Na koniec wstaw sprzęty, ceramikę oraz zamocuj armaturę łazienkową.

Krok 9 - Urządź wnętrze

Na sam koniec prac ustaw w łazience dodatkowe wyposażenie. To powinny być funkcjonalne organizery, kosze i dozowniki na mydło. Pamiętaj też o wieszakach na ręczniki, praktycznych półkach pod prysznic czy stojaku na szczotkę i papier toaletowy. Jak dobierać dodatki, aby wnętrze pozostało bardzo gustowne?

Przede wszystkim szukaj zestawów podobnych akcesoriów - tak aby nie pochodziły one z wielu kolekcji. Ogranicz paletę ich kolorów, bo zbyt duże nagromadzenie barw może spowodować chaos aranżacyjny. Wybieraj też dodatki, które są charakterystyczne dla wybranego stylu wnętrzarskiego.

Projektowanie łazienki - kilka kroków do pięknego i funkcjonalnego wnętrza

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, które projektuje się na lata, a wygląd przestrzeni delikatnie modyfikuje dodatkami. Możesz jej nadać różnorodne oblicza. Od minimalistycznego przez skandynawskie po hiszpańskie. Mimo, że aranżacja łazienki nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć, a szeroki wybór wykończenia, ceramiki i armatury zdecydowanie nie ułatwia projektowania domowych pomieszczeń sanitarnych, nie rezygnuj z remontu. Dobrze i szczegółowo wykonany projekt pomoże Ci osiągnąć wymarzony efekt i zwiększyć jej funkcjonalność. Co jeszcze zyskasz?

Projektowanie łazienki - krok po kroku -2

W trakcie remontu nie zaskoczy Cię sytuacja, w której wybrane sprzęty nie zmieszczą się do wnętrza lub okażą się zainstalowane w sposób utrudniający korzystanie z nich. Wyszczególnienie kolejnych etapów prac i ostateczny wybór wyposażenia przyspieszy modernizację wnętrza. Jak? Remont nie wydłuży się niepotrzebnie przez nagłą zmianę układu pomieszczenia, konieczność przeniesienia instalacji czy oczekiwanie na wybrane materiały. Projekt pomoże Ci również kontrolować założony budżet.