Jak zabudować pralkę – inspiracje

Urządzając mieszkanie, często stajemy przed problemem wygospodarowania miejsca na pralkę. Jest ona niezbędnym elementem domowego wyposażenia, ale zajmuje sporo przestrzeni i raczej nie należy do atrakcyjnych wizualnie obiektów. Na szczęście możemy skutecznie ukryć ją przed wzrokiem domowników i gości. Oto jakie mamy w tym zakresie możliwości.

Jak zabudować pralkę – inspiracje

Gdzie ustawić pralkę?

Potrzeba zabudowy pralki wynika z faktu, że najczęściej umieszczamy ją w pomieszczeniach często użytkowanych – nie tylko przez nas, ale i przez odwiedzających nas gości. Przeważnie jest to łazienka – jeśli tylko jest na tyle duża, by pomieścić urządzenie o tak dużych gabarytach. Jednak zdarzają się sytuacje, że brak wolnej przestrzeni lub nieustawność tego wnętrza wymuszają na nas konieczność ustawienia pralki w innym miejscu. Z uwagi na obecność elementów instalacyjnych niezbędnych do pracy sprzętu, decydujemy się na kuchnię. Tutaj pralka pojawia się w ciągu zabudowy meblowej, która daje możliwość jej zamaskowania, tak by pusty lub wypełniony brudną odzieżą bęben nie rzucał się w oczy domowników spożywających posiłki ani przyjmowanych przez nas znajomych.

Kolejną możliwością jest umieszczenie pralki w przedpokoju. Tego typu rozwiązanie spotykane jest rzadko, jednak jest pewną alternatywą dla poprzednich lokalizacji. Bez względu na to, czy pralkę ustawimy w łazience, kuchni czy też przedpokoju, który jest przecież pierwszym wnętrzem, do którego trafiamy po przekroczeniu progu mieszkania, widoczne urządzenie nie jest estetycznym elementem wystroju. Dlatego wybierając miejsce na pralkę, zwróćmy uwagę na to, czy będziemy mogli ją zasłonić, tak by osoby goszczące w naszym domu nie tylko nie widziały sprzętu, ale i nie domyślały się jego obecności w danym miejscu.

Uwaga!

Zabudowa pralki to dobry pomysł w sytuacji, gdy nasz sprzęt umieszczamy w tak ważnych pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Jeśli jednak dysponujemy osobnym wnętrzem pełniącym rolę pralni, które jest typowym pomieszczeniem gospodarczym, zabudowa sprzętu jest niepotrzebna.

Jak zabudować pralkę?

Zabudowa pralki może wyglądać odmiennie, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jakie mamy możliwości jej wykonania. Warto nadmienić, że konstrukcja tego typu może pełnić różne funkcje. Tam, gdzie to potrzebne, całkowicie zasłoni pralkę, by nieużywana pozostawała niewidoczna. W innych miejscach będzie natomiast sposobem na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni i funkcjonalne zaaranżowanie wnętrza.

jak zabudować pralkę - inspiracje

Zabudowa pralki w małej łazience – blat łazienkowy

Zastosowanie blatu łazienkowego to najprostszy sposób na szybką zabudowę pralki od góry. Dzięki niemu przestrzeń ponad urządzeniem możemy dowolnie wykorzystać, np. jako szeroką i pojemną półkę. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego dłuższego blatu, który nie tylko zakryje pralkę, ale pozwoli też na zamocowanie w nim umywalki oraz szafki pod nią. W ten sposób zyskujemy spójną, jednolitą zabudowę, a jeśli wystarczy nam miejsca, pod blatem zmieścimy także kosz na bieliznę.

Porada eksperta:

Blat łazienkowy powinien zostać zamontowany na takiej wysokości, by umożliwił wygodne korzystanie z umywalki – będzie to ok. 90 cm ponad podłogą. Z drugiej strony należy pamiętać, że nie może on opierać się o pralkę. Zamocujmy go nieco ponad nią, by umożliwić urządzeniu swobodną pracę, zapewnić właściwą wentylację, a także by móc łatwo wysunąć je w razie potrzeby.

Jak zabudować pralkę – inspiracje

Pralka w zabudowie – pod blatem, za drzwiczkami

Sam blat to nie wszystko. Możemy zdecydować się także na rozwiązanie, które pozwoli nam na szybkie i wygodne zasłonięcie frontu urządzenia. W tym celu możemy zaprojektować zabudowę obejmującą blat i drzwiczki – takie rozwiązanie będzie najlepiej prezentowało się w pomieszczeniach, w których przestrzeń pod blatem zajmują szafki łazienkowe. Drzwiczki, za którymi ukryjemy pralkę, będą sprawiały wrażenie, jakby znajdowały się za nimi koleje półki.

Zamiast typowych drzwiczek możemy zdecydować się na mniej standardowe rozwiązanie. Zastąpmy je lekką przesuwną ścianką, np. wykonaną ze szkła, która będzie zasłaniała jedynie front pralki. Taki element zamontujemy przy użyciu specjalnej prowadnicy przytwierdzonej od spodu do blatu i niewielkiego ceownika umieszczonego w podłodze. Panel tego rodzaju można zastąpić też zasłonką.

Szafka na pralkę

Ciekawym rozwiązaniem, które zastąpi blat umieszczony ponad pralką, jest specjalnie zaprojektowana szafka, którą umieszcza się nad sprzętem. Postawiona na podłodze, składa się z bocznych ścianek, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń na pralkę, a które w górnej części stanowią elementy składowe zamykanej szafki. Taki meble pozwala na racjonalne wygospodarowanie przestrzeni ponad pralką – możemy go zaprojektować i zbudować też samodzielnie, korzystając np. z ogólnodostępnych płyt meblowych.

Przeczytaj także: Idealna pralka do łazienki

Szafa zamiast szafki

W roli schowka na pralkę sprawdzi się też odpowiednio zaprojektowana szafa. Na urządzenie przeznaczona jest najczęściej dolna część takiego mebla, ale można także umieścić w nim np. suszarkę, którą ulokujemy powyżej pralki. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim pralka pozostaje niewidoczna, a ponad nią, na półkach, możemy umieścić wszystkie niezbędne detergenty. Wystarczająco pojemny mebel z powodzeniem zastąpi też kilka mniejszych szafek łazienkowych. Prezentuje się elegancko i stanowi integralny, estetyczny element wyposażenia wnętrza. Poza tym, szafa jest rozwiązaniem uniwersalnym, które możemy wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu naszego domu – nie tylko w łazience, ale i przedpokoju czy w kuchni. Wysoka szafa to bardzo dobry sposób na zamaskowanie pralki w kuchni. Idealnie dopasowana do reszty zabudowy, będzie spełniała podwójną funkcję – nie tylko schowka na pralkę, ale także mebla służącego do przechowywania akcesoriów kuchennych. Podobnie sprawdzi się w przedpokoju, gdzie częściowo będzie służyła także za garderobę.

Uwaga!

Chcąc zabudować pralkę w szafie, weźmy pod uwagę sposób ładowania naszego urządzenia. Pralki ładowane od góry będą wymagały pozostawienia ponad nimi więcej wolnej przestrzeni, co będzie się wiązało z tym, że pierwszą półkę będziemy mogli zamontować znacznie wyżej niż w przypadku pralki z uchylnymi drzwiczkami.

Szafę na wymiar, którą przystosujemy do umieszczenia w niej pralki, możemy też zaprojektować w taki sposób, aby posiadała oddzielne drzwiczki dla części z urządzeniem i oddzielne dla części z półkami. Dzięki temu nie będziemy musieli każdorazowo otwierać całej szafy, by nastawić pranie lub sięgnąć po znajdujące się na górnej półce przedmioty.

Jak zabudować pralkę – inspiracje

Sucha zabudowa, czyli wnęka na pralkę

W gotowych mieszkaniach trudno o znalezienie wnęki przystosowanej do montażu pralki. Najczęściej przestrzeń przystosowaną do zabudowy znajdziemy np. w przedpokoju, gdzie posłuży do stworzenia pojemnej szafy. Jednak brak gotowej wnęki nie oznacza, że z rozwiązania takiego musimy zrezygnować. W bardzo małej łazience czy kuchni będzie się to wiązało z koniecznością przeprowadzenia remontu i stworzenia niskiej wnęki kosztem sąsiadującego pomieszczenia. Jeżeli jednak możemy pozwolić sobie na działania w istniejącej łazience lub kuchni, wnękę na miarę naszych potrzeb stworzymy samodzielnie z przystosowanych do tego produktów. Za pomocą odpowiednich płyt G-K oraz profili łatwo zbudujemy konstrukcję o wymiarach pozwalających na wsunięcie pralki. Może ona mieć postać wysokiego słupka, oddzielającego minipralnię od części sanitarnej łazienki. Ponad pralką na całej wysokości ściany możemy zaprojektować również półki albo część miejsca przeznaczyć na wieszaki, nadając wnęce postać regału.

Płyta gipsowa wodoodporna Norgips 120 x 260 cm 12,5 mm 3,12 m2

Wnękę z płyt G-K z łatwością wykończymy glazurą, a ścianka oddzielająca ją od reszty łazienki może zostać wykorzystana do usytuowania po drugiej stronie np. kabiny prysznicowej. Bez trudu poradzimy sobie także z zasłonięciem takiej wnęki – tutaj warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych, tradycyjnych lub np. rolety meblowej. Każde z rozwiązań pozwoli nam zasłonić samą pralkę, ale i ewentualnie znajdujące się we wnęce kosze z bielizną. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zasłonięcie wnęki, rozważmy także drzwi lustrzane, które będą spełniały dodatkowe funkcje – posłużą za lustro, a jednocześnie optycznie powiększą małą przestrzeń łazienki czy przedpokoju.