Jeśli zasłony to jakie?

Zasłony to nie tylko funkcjonalny dodatek do wnętrza, dzięki któremu możemy ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych – to przede wszystkim ten element wyposażenia, który decyduje o charakterze naszego salonu, sypialni lub jadalni.

Współczesne stylizacje obfitują w różne formy dekorowania okna zasłonami. W niektórych, głównie nowoczesnych aranżacjach nie są zestawiane z firankami, ale wiszą samotnie, dodając wnętrzu surowego charakteru.

W innych stylizacjach są nieocenionym dodatkiem do koronkowych firanek. W ten sposób wnętrze wydaje się cieplejsze i dużo przyjemniejsze w odbiorze.

Najpopularniejszymi materiałami na zasłony są aksamit, tafta lub żakard. Sam rodzaj materiału nie jest jednak tak istotny, jak wzór pojawiający się na ich fakturze. Wyciskane kwiaty, kolorowe wzory geometryczne, drobna krata – wszystkie z tych kompozycji pasują do innego rodzaju wnętrz.

Sztuka doboru zasłon, czyli przewodnik o tym, co wybierać, jak stosować i kiedy unikać:

1. Do nowoczesnych wnętrz zdecydowanie lepiej nadają się gładkie, stonowane kolorystycznie tkaniny.

2. Wnętrza klasyczne lubią towarzystwo zasłon posiadających różnego rodzaju wzory florystyczne.

3. Jeśli nasz pokój wydaje się dosyć niski, zawieśmy w  oknach zasłony w pionowe pasy –spowodują one, że wnętrze wyda się wyższe niż jest w rzeczywistości.

4. Do małych wnętrz wybierzmy delikatne tkaniny, które będą lekko opadały na podłogę. Kotary ciężkie i w ciemnych barwach spowodują, że wnętrze optycznie się zmniejszy.

SMALL_grube_zaslony_castoramaSMALL_grube_zaslony_castoramaSMALL_grube_zaslony_castoramaSMALL_grube_zaslony_castorama

5. To końcowe upięcie najczęściej decyduje o tym, jaki będzie odbierane nasze okno. Bardzo popularne jest ostatnio stosowanie lambrekinów. Popularnością cieszy się też podpinanie zasłon na określonej wysokości przy użyciu ozdobnych klamer i zapinek.

6. W niewielkich sypialniach czy pokojach dzieci lepiej jest stosować tkaniny lekkie i zwiewne o niezbyt intensywnym wzornictwie.

7. Do zasłaniania okien wykorzystuje się wówczas montowane dodatkowo rolety lub żaluzje okienne. W przestronnych salonach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym pięknie prezentują się za to dekoracje okienne o cięższym i bardziej wyrazistym charakterze.

8. Zasłony powinny tworzyć spójną kompozycję z całą aranżacją pomieszczenia.

9 Zasłony raczej powinny być długie – jedynym wyjątkiem, kiedy możemy odejść od tej zasady, jest sytuacja, gdy ograniczają nas stojące pod samym oknem meble. W przeciwnym razie prawidłową długość wyznacza jedno- lub dwucentymetrowa odległość od podłogi.

SMALL_jednolite_zaslony_castoramaSMALL_jednolite_zaslony_castoramaSMALL_jednolite_zaslony_castoramaSMALL_jednolite_zaslony_castorama