icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak łączyć rolety i zasłony? Podpowiadamy

Dzięki odpowiedniej aranżacji okno może stać się reprezentacyjnym elementem Twojego ulubionego pokoju. Na pewno jednak pragniesz prywatności, którą zagwarantują Ci rolety i zasłony. Jak jednak połączyć oba te akcesoria, by móc cieszyć się zarówno pięknym wyglądem wnętrza, jak i intymnością? Podpowiemy, jak połączyć zasłony i żaluzje oraz jakie wybierać materiały i kolory, by wnętrze było przytulne i zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak łączyć rolety i zasłony — dobór materiału

Dekoracja okna może całkowicie zmienić styl i charakter całego pomieszczenia. Zasłony okienne doskonale budują przytulną atmosferę wnętrza, jednak nie do każdego pomieszczenia można dopasować zasłony zaciemniające. Inne natomiast nie tylko nie zapewnią pełnej prywatności, ale także nie zablokują całkowicie promieni słonecznych. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest połączenie żaluzji oraz zasłon. Rolety i zasłony dadzą wspólnie połączenie, które zapewni Ci nie tylko prywatność, ale także stworzy stylowe pomieszczenie. 

Rynek oferuje różne rodzaje rolet, a większość z nich jesteś w stanie doskonale połączyć z zasłonami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rodzaje rolet różnią się od siebie stylistyką, co oznacza, że różne modele będą pasować do różnych rodzajów pomieszczeń. Jeśli więc zdecydowałeś się na ciężkie, zaciemniające zasłony, to powinieneś je zrównoważyć cienkimi roletami.

Do takiego zadania doskonale nadadzą się rolety półtransparentne, wykonane z materiału firanowego. Natomiast decydując się na grube i ciemne rolety, zrównoważ je za pomocą lekkich zasłon. Masz również do wyboru rolety wykonane z naturalnych materiałów, które doskonale sprawdzą się np. w kuchni, nadając jej przytulnego klimatu. 

Możesz również kupić żaluzje syntetyczne. Są one zarówno lekkie, jak i praktyczne. Ich nowoczesny design doskonale sprawdzi się w nowoczesnych salonach. Żaluzje i firanki – takie zestawienie jest łatwe w czyszczeniu, świetnie zrównoważą one cięższe zasłony. Warto także zdecydować się na rolety rzymskie z zasłonami, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach przeznaczonych na Twoje prywatne biuro.

Natomiast materiałowe rolety o gładkiej powierzchni doskonale sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w minimalistycznym lub skandynawskim stylu. Jest to wybór o neutralnym charakterze, który może stać się przede wszystkim dodatkiem funkcjonalnym oraz bazą dla zasłon o różnym charakterze. W takim połączeniu najlepiej będą prezentować się rolety i zasłony w salonie. 

Zobacz także: Co na okno do łazienki? 4 rozwiązania

jal-laczyc-rolety-i-zaslonyjal-laczyc-rolety-i-zaslonyjal-laczyc-rolety-i-zaslonyjal-laczyc-rolety-i-zaslony

Jak łączyć rolety i zasłony – dobór najlepszych kolorów

Rolety i zasłony należy również dobierać do siebie kolorystycznie. Zarówno rolety, jak i zasłony powinny zostać tak dobrane do wnętrza, by pasować do elementów już się w nim znajdujących. Takimi elementami są nie tylko meble (głównie te tapicerowane), ale także kolor ścian i podłóg, rodzaj i styl oświetlenia czy dekoracje. Nie powinieneś więc tutaj przesadzać – jeśli kolor rolet jest intensywny, to zrównoważ je delikatnymi zasłonami.

Najlepszym sposobem dopasowania do siebie takich elementów, jakimi są żaluzje i zasłony, jest wybieranie ich w zbliżonych do siebie kolorach, różniących się od siebie o jeden lub dwa tony. Takie zestawienie może być jednak mało wyraziste, dlatego najlepiej decydować się na nie we wnętrzach, w których jest już dużo dodatków. 

Innym możliwym dopasowaniem jest dobór rolet i zasłon na zasadzie kontrastu. Możesz więc z powodzeniem zdecydować się na jasne rolety i ciemne zasłony, które razem będą współgrać doskonale. Świetnym przykładem jest połączenie welurowych, ciemnych zasłon z gładkimi jasnobeżowymi roletami. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo bezpieczne. Jeśli więc lubisz eksperymentować, zdecyduj się na dobór dwóch pasujących do siebie barw dopełniających. Ponadto, jeżeli we wnętrzu zdecydowałeś się już na dodatki w konkretnym kolorze, to zdecyduj się także na rolety okienne w tej barwie. To zawsze będzie dobry wybór!

jak-laczyc-rolety-i-zaslonyjak-laczyc-rolety-i-zaslonyjak-laczyc-rolety-i-zaslonyjak-laczyc-rolety-i-zaslony

Roleta i zasłona — kilka pomysłów na aranżację

Roleta i zasłona – takie zestawienie łączy w sobie zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne obu rozwiązań. Jakie są zalety takiego wyboru? Przede wszystkim jest to szybka i łatwa możliwość zmiany stylizacji, szczególnie jeśli zdecydujesz się na neutralne kolorystycznie rolety. Ponadto użycie zarówno rolet, jak i zasłon gwarantuje Ci ochronę przed słońcem i zimnem, zwiększając Twój komfort termiczny poprzez podwójną ochronę. Jest to także rozwiązanie dające Ci poczucie bezpieczeństwa oraz intymności.

Możesz użyć lżejszych i mniej obciążających wnętrze materiałów, jednocześnie nie obawiając się, że zasłony będą prześwitywały w słoneczne dni. Takie połączenie – żaluzje i zasłony – znacząco także wycisza wnętrze. 

Zalety już znasz. Jak jednak połączyć ze sobą oba te rozwiązania? Jak wspomniano, możesz je połączyć zarówno na zasadzie podobieństw, jak i kontrastów. W zależności więc od Twoich upodobań możesz zmienić swój salon czy sypialnię nie do poznania. W pomieszczeniach w stylu minimalistycznym zdecyduj się na połączenie jasnych, gładkich rolet zaciemniających z zasłonami w tonacji beży, granatów lub bieli. 

Jeśli jednak jesteś fanką klasycznych rozwiązań, zestaw ze sobą roletę rzymską w jasnym kolorze z zasłonami w odcieniach brązu, zieleni czy żółci, które doskonale ożywią każde wnętrze. Przepadasz za stylem nowoczesnym? Zdecyduj się więc na jasną roletę z delikatnym wzorem i dobierz do niej jednolitą zasłonę w ciemnym kolorze — zestawienie na zasadzie kontrastu jest we wnętrzach w tym stylu bardzo pożądane. Jeśli natomiast interesuje Cię styl industrialny, zestaw ze sobą zwiewne, półtransparentne lekkie zasłony i ciemną zaciemniającą roletę. To zdecydowanie ciekawe rozwiązanie!

Data publikacji: 27.09.2022

Data aktualizacji: 05.10.2022