Jak przedłużyć zasłonę

Wieszamy zasłony na karniszu i... okazuje się, że są za krótkie. Powodów może być wiele – źle dokonaliśmy pomiaru i kupiliśmy za małe, dostaliśmy takie w prezencie czy materiał zbiegł się w praniu. Niezależnie od powodu istnieją sposoby, aby temu zaradzić i zyskać oryginalną dekorację bez konieczności kupowania nowych zasłon.

zasłona frędzleJeśli posiadamy zasłony jednobarwne lub we wzory, z przelotkami, to dobrym pomysłem jest doszycie dodatkowego pasa materiału. Dobieramy go do posiadanej zasłony – jeśli jest jednobarwna, to materiał może być o ton jaśniejszy, ciemniejszy lub we wzory. Do wzorzystych zasłon dobierzmy jednobarwną tkaninę w barwie tła lub wzorów. Wybierając materiał zwróćmy uwagę na resztę wystroju pomieszczenia, aby wszystko się komponowało w jedną całość.

Dodatkowy materiał możemy doszyć u dołu zasłony lub pośrodku. Wybór zależy głównie od poziomu naszych umiejętności krawieckich oraz ilości czasu, jaki możemy na tę czynność poświęcić. Szybciej i łatwiej przedłużyć zasłonę u dołu. Najpierw powieśmy zasłony i wymierzmy dokładnie, ile materiału brakuje. W najnowszych trendach dekoracji wnętrz znajdziemy przykłady takich propozycji, aby zasłony w salonie dotykały ziemi lub kładły się na niej – warto zwrócić na nie uwagę. Po wymierzeniu odpowiedniej długości, dobieramy wielkość kawałka, który będzie doszyty. Do jego wymiarów dodajmy po około jednym centymetrze z każdej strony, aby ładnie obrębić materiał.

Doszycie dodatkowego kawałka w połowie starej zasłony jest bardziej skomplikowane, ale pomoże nam uzyskać bardziej atrakcyjny efekt, przy którym nie będzie widać sztukowania. Zasłonę należy rozciąć w połowie, obrębić brzegi i w tym miejscu dołożyć dodatkowy pas. Świetnie prezentować się będzie takie rozwiązanie, jeśli do gładkiej zasłony doszyjemy wzorzysty materiał.biała tkanina

Do prostych sposobów przedłużania zasłony należy także doszycie ozdobnych frędzli lub gotowej falbanki. Jeśli takie elementy pasują do naszego wnętrza, niezbędne akcesoria zakupimy w dziale z dodatkami krawieckimi. Frędzle często są wyposażone w pas z klejem – wystarczy jedynie przyprasować go do zasłony. Aby uniknąć błędów, przed prasowaniem przytwierdźmy go szpilkami, aby się nie przesuwał.

Kolejna propozycja to doszycie szelek. Jeśli nasza zasłona nie posiada przelotek, to możemy wzbogacić ją w długie paski do wieszania na karniszu. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli wcześniej wieszaliśmy dekorację na kółkach z żabkami. Dobierając materiał na szelki, możemy wybrać kolor jak najbardziej zbliżony do barwy zasłony lub inny, kontrastowy. Z tkaniny wycinamy równe pasy tej samej długości, brzegi obszywamy lub obrębiamy i doszywamy na górze zasłony. Możemy również ułatwić sobie to zadanie – dokupujemy paski z klejem, które zaprasowujemy i których nie musimy zszywać. I gotowe!

Data publikacji: 11.12.2015