Rodzaj wykorzystanych prętów – a opisują je czynniki takie jak: klasa i gatunek stali, wymiary czy kształt – jest określony w projekcie konstrukcyjnym domu. W trakcie budowy w żadnym wypadku nie można odejść od założeń projektu. W zależności od proporcji pierwiastków użytych do wykonania prętów, można wyróżnić ich najpopularniejsze klasy:
A-0 – stal stosowana głównie przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu. Pełni rolę zbrojenia konstrukcyjnego, rozdzielczego czy też strzemion w konstrukcjach z betonu.
A-I – wykorzystywana przy budowie domów stojących na niepewnym gruncie, na przykład narażonych na wstrząsy sejsmiczne. Pręty pełnią rolę zbrojenia nośnego. W sytuacji, w której zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, mogą być również elementem zbrojenia budynków poddawanych działaniu gazów lub cieczy oraz w środowiskach agresywnych.
A-II (gatunek St50B) – prętów z tego materiału używa się jako zbrojenia nośnego. Nie należy ich poddawać spawaniu łukowemu oraz zgrzewaniu punktowemu, sprawdzą się natomiast w konstrukcjach narażonych na zmienne obciążenie.
A-II (18G2-b) – podobnie jak stal klasy A-I, stanowi element konstrukcyjny budynków poddawanych obciążeniom wielokrotnie zmiennym i dynamicznym. Jest odporna na działanie podwyższonych temperatur, gazów i cieczy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania).
A-II (20G2Y-b) – przeznaczona do zbrojeń nośnych, używa się jej także do konstrukcji pracujących pod wielokrotnie zmiennym obciążeniem.
A-III (34G S) – najpopularniejsza z klas stali wykorzystywanych do zbrojenia elementów konstrukcyjnych. Stosuje się ją również w budynkach pracujących pod zmiennym obciążeniem i w podwyższonych temperaturach.
A-III (20G2VY-b) – wykorzystywana jako zbrojenie nośne podłużne. Zastosowanie znajduje w zginanych elementach żelbetowych o stopniu zbrojenia większym, niż 0,25%.
Pręty mogą być również podzielone ze względu na ich powierzchnię:
- gładkie – A-0, A-I,
- żebrowane – A-II, A-III, A-IIIN.
Rodzaj a przeznaczenie
Domy jednorodzinne najczęściej wzmacnia się prętami o średnicy od 4 do 10 mm oraz żebrowanymi, o przekroju 4-40 mm. Tradycyjne, osobne pręty należy ze sobą łączyć, stąd bardzo chętnie wykorzystuje się szkielety i siatki, które są zespajane wcześniej. Szkielety to układy przestrzenne, stosowane do zbrojenia nadproży, wieńców, słupów i ław fundamentowych. To podłużne pręty zbrojeniowe połączone przy pomocy strzemion. Z kolei siatki wykonane są z prętów cienkich – zbroi się nimi najczęściej gładź na stropie.