Produkty

Rodzaje stali zbrojeniowej

Rodzaje stali zbrojeniowej

Elementem, który wykorzystywany jest przy wykonywaniu konstrukcji każdego niemal budynku, jest stal zbrojeniowa. Beton, będący głównym budulcem płyt, belek, słupów czy stropów, wymaga wzmocnienia, które stanowią właśnie pręty zbrojeniowe. W ten sposób otrzymujemy żelbet, obecny w nadprożach okiennych i drzwiowych, wieńcach stropowych czy też ławach fundamentowych.

instalacja zbrojeń stalowychRodzaj wykorzystanych prętów – a opisują je czynniki takie jak: klasa i gatunek stali, wymiary czy kształt – jest określony w projekcie konstrukcyjnym domu. W trakcie budowy w żadnym wypadku nie można odejść od założeń projektu. W zależności od proporcji pierwiastków użytych do wykonania prętów, można wyróżnić ich najpopularniejsze klasy:

A-0 – stal stosowana głównie przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu. Pełni rolę zbrojenia konstrukcyjnego, rozdzielczego czy też strzemion w konstrukcjach  z betonu.

A-I – wykorzystywana przy budowie domów stojących na niepewnym gruncie, na przykład narażonych na wstrząsy sejsmiczne. Pręty pełnią rolę zbrojenia nośnego. W sytuacji, w której zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, mogą być również elementem zbrojenia budynków poddawanych działaniu gazów lub cieczy oraz w środowiskach agresywnych.

A-II (gatunek St50B) – prętów z tego materiału używa się jako zbrojenia nośnego. Nie należy ich poddawać spawaniu łukowemu oraz zgrzewaniu punktowemu, sprawdzą się natomiast w konstrukcjach narażonych na zmienne obciążenie.

A-II (18G2-b) – podobnie jak stal klasy A-I, stanowi element konstrukcyjny budynków poddawanych obciążeniom wielokrotnie zmiennym i dynamicznym. Jest odporna na działanie podwyższonych temperatur, gazów i cieczy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania).

A-II (20G2Y-b) – przeznaczona do zbrojeń nośnych, używa się jej także do konstrukcji pracujących pod wielokrotnie zmiennym obciążeniem.

A-III (34G S) – najpopularniejsza z klas stali wykorzystywanych do zbrojenia elementów konstrukcyjnych. Stosuje się ją również w budynkach pracujących pod zmiennym obciążeniem i w podwyższonych temperaturach.

A-III (20G2VY-b) – wykorzystywana jako zbrojenie nośne podłużne. Zastosowanie znajduje w zginanych elementach żelbetowych o stopniu zbrojenia większym, niż 0,25%.pręt stalowy żebrowany castorama

Pręty mogą być również podzielone ze względu na ich powierzchnię:

- gładkie – A-0, A-I,

- żebrowane – A-II, A-III, A-IIIN.

Rodzaj a przeznaczenie

Domy jednorodzinne najczęściej wzmacnia się prętami o średnicy od 4 do 10 mm oraz żebrowanymi, o przekroju 4-40 mm. Tradycyjne, osobne pręty należy ze sobą łączyć, stąd bardzo chętnie wykorzystuje się szkielety i siatki, które są zespajane wcześniej. Szkielety to układy przestrzenne, stosowane do zbrojenia nadproży, wieńców, słupów i ław fundamentowych. To podłużne pręty zbrojeniowe połączone przy pomocy strzemion. Z kolei siatki wykonane są z prętów cienkich – zbroi się nimi najczęściej gładź na stropie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Gwintowanie otworów i prętów

Gwintowanie otworów i prętów
Gwintowanie pozwala nam uzyskać nacięcia, w które (lub na które – w przypadku prętów) możemy następnie nakręcić śrubę. Jak to zrobić? Podpowiada...
Czytaj więcej

Pręty gwintowane - zastosowanie

Pręty gwintowane - zastosowanie
Pręty stanowią wyroby hutnicze, których długość jest znacznie większa od przekroju. Powstają poprzez walcowanie lub przeciąganie surowca metalowego. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje stali zbrojeniowej