Piana montażowa – różne zastosowania

Piana poliuretanowa, zwana także pianą montażową to obecnie najpopularniejszy materiał służący do uszczelniania. Znajduje zastosowanie także w pracach wykończeniowych i montażowych w czasie budowy i remontu niemal dowolnej przestrzeni. Sprawdźmy czym się cechuje i do czego dokładnie można ją wykorzystać.

Piana montażowa – różne zastosowania

Czym jest piana montażowa

Piana poliuretanowa jest wynikiem reakcji gazu MDI, poliolu oraz alkoholu wielowodorotlenowego. W reakcji ze znajdującą się w powietrzu wodą powstaje chemicznie stabilny materiał charakteryzujący się dużą spójnością wewnętrzną.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pian montażowych. Różnią się one od siebie głównie sposobem nakładania, temperaturą, w jakiej można je stosować oraz ilością składników – rozróżniamy piany jedno- i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe materiały cechują się większym przyrostem objętości i szybszym wysychaniem. Drugi rodzaj natomiast wymaga znacznie większej wprawy w użyciu, można go za to stosować nawet podczas zaawansowanych robót i jest bardziej wytrzymała.

Zastosowanie piany montażowej w domu

Dla pianki montażowej znajdziemy zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawiają się szczeliny wymagające wypełnienia. Najpopularniejszym wykorzystaniem tego materiału jest użycie go do montażu ościeżnic okiennych. Pianką montażową można je także uszczelnić oraz łączyć ze sobą.
Za pomocą pianki wypełnimy prześwity oraz bruzdy pomiędzy rurami i przewodami instalacyjnymi, wygłuszymy wybraną powierzchnię czy wykonamy izolację cieplną dachu. Poliuretan cechuje bardzo dobra przyczepność, w związku z tym można ją stosować na niemal każdej powłoce z wyjątkiem polipropylenu, teflonu i silikonu, na których się nie utrzyma. Przed zastosowaniem piany należy upewnić się w kwestii zapotrzebowania ilościowego. Pamiętajmy, że po nałożeniu szybko zwiększa swoją objętość nawet do 50%, toteż nie ma potrzeby by stosować jej więcej. W razie czego, nadmiar pianki po wyschnięciu i utwardzeniu można ściąć nożykiem.

Przeczytaj też: Uszczelnianie zespolone – na czym polega

Porada eksperta

Niektóre opakowania pianki poliuretanowej wyposażone są w specjalne wężyki aplikacyjne, które pozwalają nanieść niewielkie ilości materiału na wybraną powierzchnię. Taką piankę nazywamy wężykową. Przydaje się ona podczas niewielkich i prostych prac remontowych, jednak zazwyczaj są to produkty jednorazowego użytku. Bardziej precyzyjną i wydajną metodą aplikacji jest wykorzystanie do tego celu pistoletu, w którym umieszcza się opakowanie tak zwanej piany pistoletowej.

Piana montażowa na zewnątrz pomieszczeń

Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się również do prac remontowo-budowlanych wykonywanych na dworze. W takim przypadku szczególnie zwróćmy uwagę na temperaturę, w jakiej wysycha i twardnieje. Do wyboru mamy materiały tak zwane letnie i zimowe, które dobieramy do pory roku, w której aktualnie pracujemy.
Pianę montażową wykorzystamy do wypełnienia szczelin wokół kominów, okien dachowych i między płytami w systemach ociepleń zewnętrznych. Za jej pomocą osadzimy progiparapety i wszelkie inne elementy wymagające szybkiego sklejenia.

Dowiedz się: Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?

Piana montażowa

Nietypowe zastosowanie piany montażowej

Piana montażowa znajduje zastosowanie nie tylko podczas remontu. Doskonale sprawdza się także w pracach plastycznych. Budowane są z niej atrapy broni i większe elementy scenograficzne oraz wypełnia się nią szkielety większych konstrukcji, które powinny pozostać lekkie, ale przy tym stabilne. To właśnie z piany poliuretanowej dzieci w USA tworzą np. makiety wulkanów, w Polsce natomiast szeroko wykorzystywana jest w modelarstwie.

Data aktualizacji: 06.06.2024