Produkty

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Taśmy uszczelniające posiadają szeroki zakres zastosowania – użyjemy ich do wykończenia dachów, okien, ceramiki łazienkowej i nie tylko. Przygotowaliśmy zestawienie różnych rodzajów taśm samoprzylepnych z uwzględnieniem ich zalet oraz prac, do których są one przeznaczone.

taśma uszczelniającaTaśma uszczelniająca dekarska i do komina – czym się różnią?

Najtrwalsze taśmy uszczelniające do komina to te, które bazują na kleju butolowym, który nie tylko zapewnia wytrzymałe połączenie, lecz również bardzo szybko wiąże. Komin to miejsce narażone na działanie wysokiej temperatury oraz warunków atmosferycznych – najlepiej sprawdzą się tutaj zatem produkty odporne na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego, np. aluminium czy ołów.

W przypadku taśmy uszczelniającej do komina istotny jest także kolor, które powinien pasować do odcienia pokrycia dachowego – dzięki temu nie będzie się ona nieestetycznie odznaczać. Na rynku możemy znaleźć taśmy w szerokiej palecie barw, co umożliwi nam znalezienie tej, która będzie pasować do naszego dachu.

Porada eksperta

Aby stworzyć jeszcze trwalsze uszczelnienie komina, możemy nałożyć na taśmę dodatkową listwę wykończeniową.

Podczas wykańczania dachu warto uszczelnić przede wszystkim takie elementy, jak dachówki, rynny czy drobne pęknięcia – posłuży nam do tego taśma dekarska.taśma uszczelniająca Możemy wyróżnić jej 2 rodzaje:

- taśma dekarska bitumiczna – jest przeznaczona do ochrony przed przeciekaniem – dlatego też posiada ona dodatkową powłokę z aluminium. Możemy zatem z powodzeniem zastosować ją w miejscu szczególnie narażonym na spływającą wodę deszczową lub zalegający śnieg – np. na rynnie, która uległa pęknięciu. Jest ona również odporna na działanie niskiej temperatury, co nadaje jej jeszcze wyższe parametry wytrzymałościowe;

- taśma dekarska kalenicowa – wykorzystuje się ją do uszczelniania kalenic i naroży w taki sposób, aby nie zakłócić naturalnej wentylacji tych połączeń. Do jej wykonania najczęściej stosuje się miedź i aluminium, a jej powierzchnia pokryta jest poliestrową powłoką.

taśma do uszczelnianiaTaśmy uszczelniające do okien i pieców

Taśma uszczelniająca do okien znajduje zastosowanie przede wszystkim jako zabezpieczenie okien dachowych. W tej roli najlepiej sprawdzą się produkty z ochronną powłoką z aluminium, która nie tylko zwiększy ich wytrzymałość, lecz także uodporni je na działanie czynników zewnętrznych i wilgoci. Zapobiegnie ona zatem przeciekaniu uszczelnienia podczas deszczu lub utracie przyczepności na skutek długotrwałego działania wysokiej temperatury.

Jeśli chcemy z kolei uszczelnić nasz piec, możemy wykorzystać taśmę uszczelniającą samoprzylepną przeznaczoną do tego celu. Element należy nakleić równo wokół szyby i drzwiczek pieców węglowych oraz kominków. Czym powinna się cechować skuteczna taśma uszczelniająca do pieca? Najważniejsza jest żaroodporność – dzięki temu klej nie przestanie trzymać pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego też tego rodzaju akcesoria najczęściej wykonuje się z włókna szklanego.

Data publikacji: 31.10.2017
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wybrać taśmę dekarską?

Jak wybrać taśmę dekarską?
Taśmy dekarskie służą zapewnieniu lub poprawie szczelności pomiędzy pokryciem dachu a wybranymi elementami konstrukcji. Warto stosować taśmy marek, kt...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Jak dbać o kolektory słoneczne?

Jak dbać o kolektory słoneczne?
Regularne przeprowadzanie przeglądów oraz niezbędnych prac konserwatorskich znacząco wpływa na trwałość i sprawność kolektorów słonecznych. Jeśli chce...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?