icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Taśmy uszczelniające posiadają szeroki zakres zastosowania – użyjemy ich do wykończenia dachów, okien, ceramiki łazienkowej i nie tylko. Przygotowaliśmy zestawienie różnych rodzajów taśm samoprzylepnych z uwzględnieniem ich zalet oraz prac, do których są one przeznaczone.

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Taśma uszczelniająca dekarska i do komina – czym się różnią?

Najtrwalsze taśmy uszczelniające do komina to te, które bazują na kleju butolowym, który nie tylko zapewnia wytrzymałe połączenie, lecz również bardzo szybko wiąże. Komin to miejsce narażone na działanie wysokiej temperatury oraz warunków atmosferycznych – najlepiej sprawdzą się tutaj zatem produkty odporne na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego, np. aluminium czy ołów.

W przypadku taśmy uszczelniającej do komina istotny jest także kolor, które powinien pasować do odcienia pokrycia dachowego – dzięki temu nie będzie się ona nieestetycznie odznaczać. Na rynku możemy znaleźć taśmy w szerokiej palecie barw, co umożliwi nam znalezienie tej, która będzie pasować do naszego dachu.

Przeczytaj też: Jakie silikony i uszczelniacze wybrać?

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Porada eksperta

Aby stworzyć jeszcze trwalsze uszczelnienie komina, możemy nałożyć na taśmę dodatkową listwę wykończeniową.

Podczas wykańczania dachu warto uszczelnić przede wszystkim takie elementy, jak dachówkirynny czy drobne pęknięcia – posłuży nam do tego taśma dekarska.

 Możemy wyróżnić jej 2 rodzaje:

taśma dekarska bitumiczna – jest przeznaczona do ochrony przed przeciekaniem – dlatego też posiada ona dodatkową powłokę z aluminium. Możemy zatem z powodzeniem zastosować ją w miejscu szczególnie narażonym na spływającą wodę deszczową lub zalegający śnieg – np. na rynnie, która uległa pęknięciu. Jest ona również odporna na działanie niskiej temperatury, co nadaje jej jeszcze wyższe parametry wytrzymałościowe;

taśma dekarska kalenicowa – wykorzystuje się ją do uszczelniania kalenic i naroży w taki sposób, aby nie zakłócić naturalnej wentylacji tych połączeń. Do jej wykonania najczęściej stosuje się miedź i aluminium, a jej powierzchnia pokryta jest poliestrową powłoką.

Przeczytaj także: Jak wykonać izolację ściany z płyty G-K?

Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Taśmy uszczelniające do okien i pieców

Taśma uszczelniająca do okien znajduje zastosowanie przede wszystkim jako zabezpieczenie okien dachowych. W tej roli najlepiej sprawdzą się produkty z ochronną powłoką z aluminium, która nie tylko zwiększy ich wytrzymałość, lecz także uodporni je na działanie czynników zewnętrznych i wilgoci. Zapobiegnie ona zatem przeciekaniu uszczelnienia podczas deszczu lub utracie przyczepności na skutek długotrwałego działania wysokiej temperatury.

Jeśli chcemy z kolei uszczelnić nasz piec, możemy wykorzystać taśmę uszczelniającą samoprzylepną przeznaczoną do tego celu. Element należy nakleić równo wokół szyby i drzwiczek pieców węglowych oraz kominków. Czym powinna się cechować skuteczna taśma uszczelniająca do pieca? Najważniejsza jest żaroodporność – dzięki temu klej nie przestanie trzymać pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego też tego rodzaju akcesoria najczęściej wykonuje się z włókna szklanego.