Produkty

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Uszczelnianie to czynność, która często towarzyszy nam podczas ostatnich prac wykończeniowych w domu. Po jakimś czasie zaś, z pewnością będziemy ją powtarzać – przynajmniej w niektórych miejscach. Podczas remontów mogą to zrobić fachowcy, jednak niekiedy możemy również uszczelniać samodzielnie. Czego będziemy potrzebować?

uszczelnianieUszczelnianie – jaką pełni rolę?

Wypełnianie szczeliny pomiędzy połączonymi elementami pełni różnorakie funkcje. Należą do nich głównie:

- izolacja,

- estetyka,

- zabezpieczenie.

Dzięki uszczelnianiu upewniamy się, że między ścianą a umywalką nie utworzy się szczelina, którą będzie przeciekać woda (niszcząc ścianę i podłogę). Kiedy uszczelniamy okna i drzwi, robimy to po to, aby zapobiec przeciągom i uciekaniu ciepła czy przenikaniu zimna. Uszczelniając wszelkie urządzenia sanitarne, upewniamy się, że ich montaż przebiegł właściwie i został odpowiednio zakończony. Gdyby nie ta czynność, woda mogłaby powodować trwałeakcesoria uszczelniające zawilgocenia i zniszczenia materiałów, a nawet prowadzić do powstawania grzybów i pleśni na ścianie i podłodze w łazience czy kuchni.

Samodzielne uszczelnianie – czego potrzebujemy?

Zestaw akcesoriów zależy od tego, co będziemy uszczelniać. Wszelkie szpary i łączenia, które możemy wychwycić w łazience czy kuchni, najczęściej dotyczą elementów i powierzchni gładkich. Ceramikę, porcelanę, szkło czy glazurę będziemy spajać silikonem sanitarnym. Do takich uszczelniaczy przydadzą nam się szczególnie wyciskacze lub pistolety. Te rodzaje aplikatorów pozwolą nam wygodnie nałożyć i rozprowadzić silikon lub akryl.

Czy wiesz, że…?

Jeśli nie zajmujemy się uszczelnianiem zawodowo, wystarczy, że zaopatrzymy się w dany silikon czy akryl, umieszczony w odpowiednim opakowaniu z aplikatorem. W ten sposób zyskamy akcesorium gotowe do użycia. Jeśli jednak nie zużyjemy całego opakowania i będziemy chcieli wykorzystać uszczelniacz w przyszłości, dołączona końcówka może już więcej się nie nadawać. Sprawdźmy, czy może być użyta wielokrotnie i odpowiednio oczyśćmy ją po użyciu. Jeśli chcemy ponownie użyć pistoletów, możemy do ich umycia zastosować specjalne preparaty.

Do estetycznego wykończenia naszej spoiny przyda się specjalna gumowa szpachelka. To za jej pomocą wygładzimy powłokę i odpowiednio ją rozprowadzimy, jeśli aplikator do kartuszy zawiedzie w tej kwestii.

usuwanie warstwy uszczelniaczaPianki do uszczelniania będziemy zazwyczaj nanosić aplikatorem w formie długiej słomki, który pozwoli nam dotrzeć w najmniej dostępne szczeliny. O pełnej gamie akcesoriów do uszczelniaczy przeczytamy tutaj.

Usuwanie starego uszczelnienia

W czasie remontu, kiedy chcemy nałożyć nową spoinę, konieczne będzie usunięcie starych śladów uszczelnienia. Bez tej czynności nie możemy nakładać nowych warstw preparatu. Aby dokładnie oczyścić powierzchnie z silikonu, akrylu czy twardej pianki użyjmy odpowiednich preparatów i akcesoriów. Stare powłoki uszczelniające usuniemy również za pomocą specjalnych czyścików. Upewnijmy się, że preparat, po który sięgnęliśmy, jest odpowiednio dopasowany do usuwanego materiału. Z tego filmu instruktażowego dowiemy się, jak łatwo usunąć stary silikon i nałożyć nowy: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/budowa/silikony-piany-i-akryle/silikony-i-akryle/silikony-uniwersalne/instrukcja-wideo-jak-usunac-silikon-i-wykonac-nowe-silikonowanie-w-lazience.html.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Sposoby na odnawianie powierzchni betonowych

Sposoby na odnawianie powierzchni betonowych
Powierzchnie betonowe są zwykle bardzo solidne i odporne na zniszczenia. Jednak po latach użytkowania mogą się nieco zużyć. Jak je odpowiednio odnowić...
Czytaj więcej

Jak osuszyć ściany metodą iniekcyjną?

Jak osuszyć ściany metodą iniekcyjną?
Mury, które w naturalny sposób podciągają wilgoć zdarzają się niezwykle często. Jak sobie z tym radzić niezależnie od warunków i miejsca, w którym sto...
Czytaj więcej

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów
Uszczelnianie to proces, który gwarantuje zabezpieczenie przed przeciekami, stratami ciepła czy przeciągami. Jest zatem niezbędny podczas wielu prac b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?