Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rozdrabniacz do gałęzi – budowa i dostępne rodzaje

Regularne podcinanie gałęzi drzew i krzewów to zabieg, który stymuluje ich wzrost i powoduje zagęszczenie nowych pędów. Co jednak zrobić z odpadkami, które powstają po wykonaniu tej czynności? Możemy się ich pozbyć, wykorzystując rozdrabniacz do gałęzi. Oto garść praktycznych wskazówek, które ułatwią nam jego wybranie oraz późniejszą pracę!

Budowa i zasada działania rozdrabniacza do gałęzi

Klasyczny rozdrabniacz do gałęzi składa się z obudowy, w której zamknięte jest urządzenie tnące. Gałęzie i liście są podawane od góry, trafiają do komory z nożami i zostają posiekane na drobne kawałki. Uzyskane w ten sposób zrębki są wyrzucane z drugiej strony urządzenia. Jeśli zależy nam na tym, by nie nabrudzić podczas pracy, powinniśmy sięgnąć po model wyposażony w specjalny kosz – pocięte elementy będą wpadać do niego, przez co łatwiej je później wyrzucimy.

Jakie rodzaje rębaków do gałęzi wyróżniamy?

Biorąc pod uwagę sposób zasilania urządzania, możemy spotkać się z następującymi typami rozdrabniaczy:

 • ciągnikowe rozdrabniacze do gałęzi – do ich zasilania służy pasek klinowy. Konstrukcja jest niewielka i lekka – dlatego też przenoszenie urządzenia nie sprawia problemów;
 • spalinowe rozdrabniacze do gałęzi – są dość duże, jednak cechuje je spora moc – od 1 do 6 KM. Są przeznaczone do rozdrabniania dużych elementów, dlatego też najczęściej mają funkcję automatycznego wciągania gałęzi. Są bardziej mobilne niż narzędzia elektryczne, gdyż nie wymagają podłączenia do prądu, jednak ich gabaryty utrudniają transport;
 • elektryczne rozdrabniacze do gałęzi – są dość lekkie, dzięki czemu łatwo je przenieść w wybrane miejsce. Ogranicza je jednak konieczność ustawienia w pobliżu źródła zasilania. Nadają się raczej do stosowania w mniejszych ogrodach i do mielenia niezbyt dużych gałęzi. Nie są też zbyt wydajne, a praca z nimi wymaga zastosowania sporej siły. Jaki rozdrabniacz elektryczny wybrać? Przede wszystkim taki, który spełni Twoje oczekiwania i będzie miał wystarczająco długi kabel, by móc go wygodnie podłączyć.

Sprawdź również: Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Inny podział rębaków do gałęzi

Rębaki do gałęzi możemy również podzielić, przyjmując za kryterium rodzaj mechanizmu tnącego. Jak działa rozdrabniacz do gałęzi? Wyróżniamy wtedy następujące narzędzia:

- z klasycznymi nożami – coraz rzadziej spotykane ze względu na brak właściwego zabezpieczenia osoby obsługującej;

- z nożami ślimakowymi – posiadają dużą siłę cięcia, ale są mało wydajne. Mogą nam służyć przez wyjątkowo długi czas – nawet jeśli będziemy je wykorzystywać do cięcia grubych gałęzi;

- z walcem zębatym – zwane również zębatkowymi. Ich skomplikowana budowa pozwala na cięcie dość grubych elementów. Cechuje je również wydajność i wytrzymałość. Na ich niekorzyść działa jednak duży pobór prądu;

- z turbiną – posiadają noże umieszczone na brzegu turbiny. Taka konstrukcja sprawia, że są wydajne, jednak pobierają dużo energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Jaka łuparka do drewna? Krótki poradnik, zanim wybierzesz najlepszą

Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi?

Jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie najlepszy? Wybór rozdrabniacza do gałęzi zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, ilość drzew i krzewów, a także rodzaj gałęzi, jakie będziesz chciał rozdrabniać. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które mogą pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

 • Określ swoje potrzeby – zastanów się, ile gałęzi będziesz chciał rozdrabniać i jakiej są one średnicy. Dzięki temu będziesz mógł określić, jaka moc silnika jest Ci potrzebna.
 • Zdecyduj, czy chcesz rozdrabniacz zasilany silnikiem spalinowym, czy elektrycznym – rozdrabniacze spalinowe są zwykle bardziej wydajne i mogą rozdrabniać większe gałęzie, ale są głośniejsze i wymagają więcej konserwacji. Rozdrabniacze elektryczne są zazwyczaj cichsze i łatwiejsze w obsłudze, ale mają mniejszą moc.
 • Wybierz odpowiedni rodzaj noży – rozdrabniacze mogą mieć noże tnące lub walce tnące. Noże tnące są zwykle bardziej uniwersalne i mogą rozdrabniać różne rodzaje gałęzi, a walcowe tną tylko miękkie gałęzie i gałęzie iglaste.
 • Zwróć uwagę na bezpieczeństwo – rozdrabniacz powinien mieć funkcje bezpieczeństwa, takie jak automatyczne wyłączanie w przypadku zacięcia gałęzi czy przeciążenia silnika. Warto też wybrać model z uchwytami, które ułatwiają przenoszenie.
 • Sprawdź opinie innych użytkowników – warto zapoznać się z opiniami innych osób, które używają tego samego modelu. Dzięki temu będziesz miał lepsze pojęcie o jego zaletach i wadach.

Zainspiruj się: Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie rozdrabniacza?

Chcesz mieć rozdrabniacz do gałęzi. Jaki wybrać? Istnieje jeszcze szereg innych istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, gdy chcesz zakupić rozdrabniacz. 

 • Hałas – jeśli zamierzasz używać rozdrabniacza w niewielkiej odległości od domu lub w miejscu, gdzie jesteś narażony na hałas, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowany przez urządzenie. Rozdrabniacze spalinowe są zazwyczaj głośniejsze niż elektryczne, ale istnieją modele, które są stosunkowo ciche.
 • Ciężar – jeśli będziesz często przemieszczać rozdrabniacz, na przykład między miejscami pracy, warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia. Cięższe modele mogą być trudniejsze do przenoszenia, ale zwykle są bardziej stabilne i lepiej radzą sobie z większymi gałęziami.
 • Napęd – rozdrabniacze mogą mieć napęd ręczny lub automatyczny. Ten drugi działa za pomocą silnika, może ułatwić pracę i zwiększyć wydajność, ale zwykle jest droższy niż modele ręczne.
 • Średnica gałęzi – upewnij się, że rozdrabniacz, który wybierasz, jest w stanie pomieścić gałęzie o średnicy, które chcesz rozdrabniać. Niektóre modele są w stanie pomieścić gałęzie o średnicy do 10 cm, podczas gdy inne mogą radzić sobie z gałęziami o średnicy nawet do 15 cm.
 • Koszty eksploatacji – zwróć uwagę na koszty eksploatacji rozdrabniacza, takie jak paliwo lub energia elektryczna, koszty konserwacji i ewentualnej naprawy. Upewnij się, że mieszczą się w Twoim budżecie.