Odpowiedni ubiór
Niezależnie od tego, czy rąbiemy drewno na opał za pomocą siekiery czy tniemy przy użyciu pilarki łańcuchowej, powinniśmy korzystać z odzieży ochronnej. Należy pamiętać o tym, że takie ubranie powinno być nie tylko trwałe, ale także w pełni komfortowe i wygodne. Skutecznym rozwiązaniem mogą być tutaj chociażby kombinezony robocze lub ogrodniczki. Wszystkie części w ubraniach powinni przylegać do naszego ciała - jeśli tniemy i obrabiamy drewno, nie możemy mieć np. rozpiętej bluzki. Niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiedniego obuwia roboczego – na bok powinniśmy odstawić klapki czy sandały, nawet jeśli temperatura jest bardzo wysoka, ponieważ praca w takim obuwiu może skończyć się poważnym uszkodzeniem stopy.
Należy zwrócić uwagę na to, aby podeszwa w naszych butach była twarda i antypoślizgowa oraz aby sznurówki nie były zbyt długie – gdy jest mokro, powinniśmy pracować w dobrze dopasowanych do naszej stopy gumowcach. Ręce warto chronić przy pomocy rękawiczek z odpornego materiału, który zabezpieczy nas przed powstawaniem odcisków oraz wbijaniem się drzazg. Przy pracy z drewnem niezbędnym elementem ubioru ochronnego jest kask, który zabezpiecza nas przed odpryskującymi odłamkami drewna. Jeśli pracujemy z wyjątkowo hałaśliwą pilarką łańcuchową czy stołową, konieczna jest ochrona słuchu w postaci specjalnych słuchawek nausznych lub zatyczek.
Przed rozpoczęciem pracy
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania, powinniśmy odpowiednio się do nich przygotować. Bezpieczeństwo zapewni nam przede wszystkim dokładne wysprzątanie i uporządkowanie miejsca pracy. Należy zwrócić również uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się osoby postronne, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Bardzo istotne jest również sprawdzenie i przygotowanie sprzętu. Jeśli mamy zamiar pracować z siekierą, powinniśmy sprawdzić, czy obuch jest dostatecznie dobrze zabezpieczony klinem blokującym. W przypadku pracy z pilarką łańcuchową kluczowe jest uzupełnienie oleju oraz paliwa, których nie powinniśmy uzupełniać do samego końca, a nadmiar bardzo dokładnie usuwać. Należy zwrócić uwagę także na to, czy sprawnie funkcjonuje hamulec bezpieczeństwa, chwytak łańcucha oraz sam łańcuch. Zanim zaczniemy ciąć, warto próbnie uruchomić pilarkę.
W trakcie pracy
Pracując z siekierą, nie powinniśmy przede wszystkim przytrzymywać sobie żadnych elementów za pomocą drugiej ręki. Rękojeść należy trzymać zawsze obiema rękoma oraz rąbać w lekkim rozkroku. Należy pamiętać również o tym, że pieniek, na którym rąbiemy poszczególne kawałki drewna powinien być w pełni stabilny, równy i dostatecznie szeroki.
Używając pilarki łańcuchowej, również powinniśmy pamiętać o tym, aby mocno i dokładnie trzymać ją obiema rękoma. Niezwykle istotne jest również to, aby nie wykonywać zbyt dynamicznych ruchów, nawet jeśli mamy spory problem z przecięciem jakiegoś elementu. Przy pracy z pilarką stołową nie powinniśmy przykładać rąk zbyt blisko piły, a do przesuwania drewna bezpiecznie jest używać popychacza, którym może być chociażby inny kawałek drewna. Koniecznie jest stosowanie klina rozszczepiającego oraz zabezpieczenie strefy, w której znajduje się pas transmisyjny. Wióry powinniśmy wybierać zawsze przy wyłączonym urządzeniu, a drewno powinniśmy przycinać na krótsze kawałki na tak zwanych koziołkach przy pomocy pilarki łańcuchowej.
Należy pamiętać również o tym, aby druga osoba pod żadnym pozorem nie przytrzymywała żadnych kawałków drewna w trakcie jego cięcia i obróbki.