Produkty

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Wiele osób zajmuje się cięciem i obróbką drewna w swoim ogrodzie czy przydomowej posesji. Nawet jeśli te prace są bardzo drobne i trwają niezbyt długo, zachowanie pełnego bezpieczeństwa jest kwestią niezwykle istotną. O czym powinniśmy pamiętać, przystępując do pracy z drewnem?

ochronne elementy odzieży, bezpieczeństwo w pracy z drewnemOdpowiedni ubiór

Niezależnie od tego, czy rąbiemy drewno na opał za pomocą siekiery czy tniemy przy użyciu pilarki łańcuchowej, powinniśmy korzystać z odzieży ochronnej. Należy pamiętać o tym, że takie ubranie powinno być nie tylko trwałe, ale także w pełni komfortowe i wygodne. Skutecznym rozwiązaniem mogą być tutaj chociażby kombinezony robocze lub ogrodniczki. Wszystkie części w ubraniach powinni przylegać do naszego ciała - jeśli tniemy i obrabiamy drewno, nie możemy mieć np. rozpiętej bluzki. Niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiedniego obuwia roboczego – na bok powinniśmy odstawić klapki czy sandały, nawet jeśli temperatura jest bardzo wysoka, ponieważ  praca w takim obuwiu może skończyć się poważnym uszkodzeniem stopy.

Należy zwrócić uwagę na to, aby podeszwa w naszych butach była twarda i antypoślizgowa oraz aby sznurówki nie były zbyt długie – gdy jest mokro, powinniśmy pracować w dobrze dopasowanych do naszej stopy gumowcach. Ręce warto chronić przy pomocy rękawiczek z odpornego materiału, który zabezpieczy nas przed powstawaniem odcisków oraz wbijaniem się drzazg. Przy pracy z drewnem niezbędnym elementem ubioru ochronnego jest kask, który zabezpiecza nas przed odpryskującymi odłamkami drewna. Jeśli pracujemy z wyjątkowo hałaśliwą pilarką łańcuchową czy stołową, konieczna jest ochrona słuchu w postaci specjalnych słuchawek nausznych lub zatyczek.

Przed rozpoczęciem pracy

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania, powinniśmy odpowiednio się do nich przygotować. Bezpieczeństwo zapewni nam przede wszystkim dokładne wysprzątanie i uporządkowanie miejsca pracy. Należy zwrócić również uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się osoby postronne, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Bardzo istotne jest również sprawdzenie i przygotowanie sprzętu. Jeśli mamy zamiar pracować z siekierą, powinniśmy sprawdzić, czy obuch jest dostatecznie dobrze zabezpieczony klinem blokującym. W przypadku pracy z pilarką łańcuchową kluczowe jest uzupełnienie oleju oraz paliwa, których nie powinniśmy uzupełniać do samego końca, a nadmiar bardzo dokładnie usuwać. Należy zwrócić uwagę także na to, czy sprawnie funkcjonuje hamulec bezpieczeństwa, chwytak łańcucha oraz sam łańcuch. Zanim zaczniemy ciąć, warto próbnie uruchomić pilarkę. siekierę trzymamy oburącz, siekiera

W trakcie pracy

Pracując z siekierą, nie powinniśmy przede wszystkim przytrzymywać sobie żadnych elementów za pomocą drugiej ręki. Rękojeść należy trzymać zawsze obiema rękoma oraz rąbać w lekkim rozkroku. Należy pamiętać również o tym, że pieniek, na którym rąbiemy poszczególne kawałki drewna powinien być w pełni stabilny, równy i dostatecznie szeroki.

Używając pilarki łańcuchowej, również powinniśmy pamiętać o tym, aby mocno i dokładnie trzymać ją obiema rękoma. Niezwykle istotne jest również to, aby nie wykonywać zbyt dynamicznych ruchów, nawet jeśli mamy spory problem z przecięciem jakiegoś elementu. Przy pracy z pilarką stołową nie powinniśmy przykładać rąk zbyt blisko piły, a do przesuwania drewna bezpiecznie jest używać popychacza, którym może być chociażby inny kawałek drewna. Koniecznie jest stosowanie klina rozszczepiającego oraz zabezpieczenie strefy, w której znajduje się pas transmisyjny. Wióry powinniśmy wybierać zawsze przy wyłączonym urządzeniu, a drewno powinniśmy przycinać na krótsze kawałki na tak zwanych koziołkach przy pomocy pilarki łańcuchowej.

Należy pamiętać również o tym, aby druga osoba pod żadnym pozorem nie przytrzymywała żadnych kawałków drewna w trakcie jego cięcia i obróbki. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak dobrać łańcuch do piły? Podpowiadamy!

Jak dobrać łańcuch do piły? Podpowiadamy!
Jeśli często korzystamy z pilarki, jej łańcuch z czasem ulegnie stępieniu lub zerwaniu. O ile w tym pierwszym przypadku można go jeszcze naostrzyć, o ...
Czytaj więcej

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki
Zakup nowego łańcucha do pilarki nie musi być trudny, jeśli poznamy kilka podstawowych informacji na ten temat. Najważniejsze to zapoznanie się z ...
Czytaj więcej

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową
Gdy we własnym zakresie przygotowujemy drewno na opał, możemy znacznie ułatwić sobie pracę, korzystając z piły łańcuchowej. Urządzenie sprawnie potnie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem