Jak dobrać łańcuch do piły? Podpowiadamy!

Jeśli często korzystamy z pilarki, jej łańcuch z czasem ulegnie stępieniu lub zerwaniu. O ile w tym pierwszym przypadku można go jeszcze naostrzyć, o tyle w drugim nie unikniemy wymiany. Czym się kierować, wybierając nowy łańcuch do pilarki? Oto krótki poradnik, który podpowie Ci jak dobrać łańcuch do piły.

Przejdź do następnych akapitów:

Zakup łańcucha do piły może wielu osobom wydawać się trudny. Z pewnością taki nie będzie, gdy poznasz wszystkie kluczowe informacje na temat samego łańcucha oraz jego najważniejszych parametrów. Podpowiemy też jak założyć łańcuch do piły oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego egzemplarza.

Rodzaje zębów tnących – warto je znać

Zanim zdecydujesz się na konkretny łańcuch, sprawdź, w jakie zęby jest on wyposażony. Inny łańcuch stosuje się przy wycince lasów, a jeszcze inny przy hobbystycznym cięciu. Wbrew pozorom, kształt zębów w dużym stopniu determinuje to, do czego wykorzystamy narzędzie. Na rynku spotkamy się z 3 rodzajami:

  • zęby tnące o ostrym profilu („pełne dłuto” lub „kanciak”) - najczęściej wykorzystywane w pilarkach łańcuchowych, stosowanych do prac leśnych, ponieważ cechuje je wyjątkowa wydajność. Pamiętajmy jednak o tym, że można je stosować jedynie na czystej powierzchni, która nie jest zanieczyszczona ziemią czy piaskiem;

  • zęby tnące zaokrąglone („półdłuto”) - można je używać na lekko zabrudzonym drewnie. Przy ich użyciu tnie się dość szybko, co pozwala na ich stosowanie zarówno przez profesjonalnych, jak i hobbystycznych użytkowników;

  • zęby tnące o ściętym profilu („ścięte dłuto”) - nie wymagają skomplikowanej i częstej konserwacji, dlatego najlepiej sprawdzą się w roli hobbystycznych narzędzi, które są używane sporadycznie. Na ich korzyść przemawia niski poziom wibracji i odbicia.

Są to najpopularniejsze rodzaje łańcuchów do pilarek, jakie spotkasz na rynku. Pamiętaj, że każdy typ łańcucha przeznaczony jest do konkretnych zadań. Dlatego też, gdy masz do wykonania kilka prac z użyciem piły, konieczna może być każdorazowa zmiana łańcucha na odpowiedni.

jak dobrać łańcuch do piły spalinowej

Parametry łańcucha - grubość, podziałka oraz ogniwa prowadzące

Kolejne dwa ważne parametry to grubość oraz podziałka łańcucha. One także mają duże znaczenie podczas wyboru odpowiedniego typu łańcucha. Co takiego oznaczają te pojęcia? Grubość ogniwa łańcucha do pilarki mierzymy w tej części ogniwa, która wchodzi do rowka prowadnicy. Podaje się ją w milimetrach, a najczęściej spotykane wartości to 1,3 mm, 1,5 mm i 1,6 mm. Nieodpowiednio dobrana grubość ogniwa może sprawić, że urządzenie będzie działać nierówno, stwarzając niebezpieczeństwo dla osoby, która z niego korzysta.

Natomiast podziałka to nic innego jak długość ogniwa łańcucha do pilarki. Jak ją obliczyć? Wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy osią pierwszego i trzeciego nita łańcucha i podzielić ją na pół. Wartość, choć mierzona w milimetrach, powinna być podawana w calach. Co ważne podziałka musi być taka sama dla wszystkich elementów układu tnącego, czyli dla łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła. Najczęściej spotykane przedziałki łańcucha w pilarkach to:

  • 1,4 cala – stosuje się je do pielęgnacji drzewek owocowych oraz do rzeźbienia na drewnianej powierzchni;

  • 1,8 cala – posłuży nam do przygotowania drewna opałowego i do drobnych prac ogrodowych;

  •  0,325 cala – przy pomocy łańcucha z taką podziałką potniemy drewno na opał na średniej wielkości kawałki;

  • 0,404 cala – nadaje się do pracy w leśnictwie, do przygotowywania wielkoformatowego drewna opałowego i do trzebienia. O tym, jak wybrać takie profesjonalne narzędzie, przeczytamy w tym artykule.

Warto wiedzieć, że podziałka stanowi główne kryterium, przy pomocy którego przypasowuje się pilarkę łańcuchową do określonej klasy wydajności. Znając ją, możemy też określić, jaka jest wielkość rzazu, czyli śladu po nacięciu ostrzem.

Trzecim ważnym parametrem są tak zwane ogniwa prowadzące. Nazwą tą określa się zęby łańcucha, które poruszają się w prowadnicy w czasie pracy urządzenia. By zaopatrzyć się w odpowiedni model łańcucha, najlepiej jest policzyć, ile ogniw prowadzących znajduje się w zużytym już egzemplarzu. Wtedy w sklepie wystarczy wybrać model z taką samą ilością ogniw prowadzących. Oto cały sekret, jak zmierzyć łańcuch do piły. Prawda, że jest to proste?

Wymiana łańcucha – co warto jeszcze wiedzieć

Wiesz już, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni łańcuch. Jednak jest jeszcze kilka kwestii, które są ważne przy doborze łańcucha. Przede wszystkim  chodzi tutaj o oznaczenia na opakowaniach. Spotkasz się tam z dwoma rodzajami opisów. Pierwszy z nich może wyglądać na przykład tak:  0,325" 1,5 mm,75, 1 mb. Co on oznacza?

Liczba 0,325"odnosi się do wielkości podziałki, druga liczba to szerokość rowka, a trzecia oznacza ilość ogniw prowadzących. Ostania podaje jakiej długości jest dany łańcuch.

Drugi sposób opisywania parametrów łańcucha opiera się na kodzie. Niektóre firmy stosują oznaczenie 057E. W tym konkretnym przypadku wskazuje to, że łańcuch ten ma 57 ogniw prowadzących. Znając sposób oznaczania łańcuchów, nie powinieneś mieć problemów z wyborem odpowiedniego do Twojej pilarki.

A gdzie na łańcuchu znajdują się te wszystkie oznaczenia? Jeżeli nie możesz znaleźć ich na opakowaniu, to przyjrzyj się samemu łańcuchowi. Zdecydowana większość producentów umieszcza symbole informacyjne na ogniowe prowadzącym łańcucha.

jak dobrać łańcuch do piły i jaki wybrać olej

Pamiętaj także, o tym, że prawidłowa praca pilarki wymaga naoliwienia łańcucha. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć jaki olej do piły łańcuchowej wybrać. Musi to być produkt dobrej jakości, który charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Czerwonym lub zielonym kolorem,

  • Możliwość rozcieńczania za pomocą  paliwa,

  • Wysoka lepkość.

Dzięki temu łańcuch zawsze będzie płynnie pracował. Poza tym wysoka lepkość zapobiega także usunięciu oleju z łańcucha pod wpływem sił działających na poruszającym się urządzeniu. Ma to znaczenie nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania pilarki, ale także bezpieczeństwa osoby ją obsługującej. A jak wiesz, w przypadku takich urządzeń jest to bardzo ważna kwestia.

Jak dobrać łańcuch do piły – teraz już wiesz

Mamy nadzieję, że z tego krótkiego poradnika dowiedziałeś się, jak wymienić łańcuch w pilarce. Wiesz już jakie oznaczenia są ważne, o czym mówią i gdzie się znajdują. Wskazaliśmy Ci też kilka istotnych kwestii związanych z prawidłowym funkcjonowaniem łańcucha, takich jak jego grubość oraz podziałka, rodzaj zębów tnących, lub ilość ogniw prowadzących. Teraz z łatwością pobierzesz łańcuch odpowiedni do piły.

A jeżeli zamierzasz wymienić stare elementy eksploatacyjne pilarki na nowe, to zapraszamy Cię do sklepu Castorama.pl. Oferujemy łańcuchy znanych marek, doskonałe oleje oraz pilarki. Wszystkie te produkty charakteryzują się wysoką jakością oraz trwałością i są dostępne w atrakcyjnych cenach.

Nie czekaj i sprawdź ofertę łańcuchów do piły w Castorama.pl!

Data publikacji: 02.03.2018