Zasłonka aluminiowa na szybę – czym się kierować przy jej wyborze?

Usuwanie grubej warstwy szronu i lodu z szyby nie należy do najprzyjemniejszych zadań – szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz, a my się spieszymy. Możemy jednak przykryć uprzednio szybę specjalną matą, aby ułatwić sobie to zadanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

 

Zasłonka aluminiowa na szybęMata na szybę czy pokrowiec na auto?

Alternatywę dla aluminiowych mat termoizolacyjnych stanowią również pokrowce na samochód. Elementy te zakłada się na całą górną część pojazdu – zakrywają więc nie tylko szyby, lecz także samą karoserię, dzięki czemu nie będzie się na niej osadzać śnieg. O zaletach stosowania pokrowców samochodowych przeczytamy więcej tutaj.

Pokrowce cechują się jednak nieco słabszym mocowaniem niż maty przeciwszronowe. W przypadku tego drugiego rozwiązania gumki mocujące umieszczane się wewnątrz samochodu, co nieco utrudnia ich kradzież. Matę zakłada się w całości na zewnątrz – może zatem skusić złodzieja, ponieważ niezwykle łatwo ją ściągnąć. Warto ją więc stosować tylko wtedy, gdy nasz pojazd stoi na naszej prywatnej, ogrodzonej posesji, na którą nie wchodzą nieupoważnione osoby lub nawet w garażu – wtedy nie będziemy martwić się o to, że akcesorium nagle zniknęło i trzeba kupić kolejne.

Porada eksperta

Wybierając matę izolacyjną aluminiową, zwróćmy uwagę na to, czy posiada zabezpieczenie przed kradzieżą lub chociaż nieco utrudniony system mocowania. Dzięki temu możemy zniechęcić ewentualnego złodzieja.

Zasłonka aluminiowa na szybęMata izolacyjna aluminiowa – szyba przednia czy boczne?

Najczęściej spotykamy się z matami przeciwszronowymi, które zakrywają jedynie przednią szybę. Ich stosowanie co prawda przyspiesza poranne odśnieżenie samochodu, jednak nie do końca – musimy przecież usunąć lód i śnieg również z szyb bocznych oraz z lusterek. Nie ruszymy, nie zapewniając sobie dobrej widoczności z każdej strony.

Jeśli chcemy ułatwić sobie również tę czynność, możemy kupić matę, która przykryje nie tylko przednią, lecz również boczne szyby. Bardzo często w komplecie znajdują się również specjalne pokrowce przeznaczone do założenia na lusterka, a nawet na wycieraczki.

Żaluzja aluminiowa antyszronowaJaki kształt i materiał maty przeciwszronowej?

Zdecydowana większość aluminiowych mat przeciwszronowych cechuje się idealnie prostokątnym kształtem. Niestety nie jest to najlepsza forma, ponieważ trudno ją później dopasować do szyby samochodowej. Zamiast tego, możemy od razu sięgnąć po model o odpowiednio wygiętym profilu, który bez problemu zakryje całą szybę – także jej boki.

Istotną rolę odgrywa również materiał, z którego wykonano matę na szybę. Najlepiej jeśli będzie on odporny na działanie niskiej temperatury oraz wilgoci – tylko w ten sposób uda mu się zachować funkcjonalność pomimo warunków pogodowych, na jakie jest narażony. Dzięki temu nie przymarznie też do szyby. Decydując się na aluminium ze specjalną powłoką przeciwsłoneczną, zyskujemy jeszcze jedną zaletę – mata przyda nam się również latem do ochrony wnętrza samochodu przed nagrzewaniem się na słońcu.

 

Data publikacji: 05.01.2018