Strona główna

Strzałka w prawo

Garaż i warsztat

Strzałka w prawo

Wycieraczki samochodowe

Strzałka w prawo

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe to niezbędny element każdego auta, zapewniający bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy w deszczowe lub śnieżne dni.

Filtry

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe to niezbędny element każdego auta, zapewniający bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy w deszczowe lub śnieżne dni.

29 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia i akcesoria samochodowe

Wyświetlanie 24 z 29 produktów

Załaduj więcej

Wycieraczki samochodowe – niezbędny element każdego samochodu

Dobra widoczność podczas kierowania samochodem lub innym pojazdem mechanicznym to podstawa bezpieczeństwa. Niekiedy jednak warunki pogodowe szczególnie to utrudniają. Deszcz i śnieg mogą być prawdziwym utrapieniem szczególnie wtedy, gdy wycieraczki samochodowe nie działają w prawidłowy sposób.

Wycieraczki samochodowe to element, który montowany jest na przedniej i tylnej szybie auta. Przy czym tylna pojedyncza wycieraczka jest krótsza, a wycieraczki do samochodu przednie są o wiele dłuższe. Częściowo na siebie zachodzą, dzięki czemu podczas pracy obejmują zasięgiem niemal całą przednią szybę.

Wycieraczki samochodowe mają za zadanie zbieranie z szyby deszczu i śniegu. Im silniejsze są opady, tym szybciej działają wycieraczki do samochodu. Również w przypadku zabrudzeń szyby można skorzystać ze spryskiwaczy i rozpuszczony brud zebrać właśnie wycieraczkami. Dzięki temu ponownie odzyskasz krystalicznie czysty obraz drogi przed oraz za autem.

Wycieraczki samochodowe zbierają ciecz, pył, a także innego rodzaju mniejsze zabrudzenia z powierzchni szyby. Dzięki temu utrzymują ją w czystości i poprawiają jakość widzenia drogi.

Wycieraczki do samochodu – modele odpowiednie do każdego auta

Wycieraczki samochodowe dzielą się na przednie i tylne. Nietrudno je rozróżnić. Wymiary jednego oraz drugiego typu są mocno zróżnicowane niezależnie od modelu samochodu. Jednak wycieraczki do auta różnią się także samą budową. Właśnie ze względu na nią można wyróżnić pióra wycieraczek samochodowych szkieletowe, bezszkieletowe i hybrydowe.

Te różnice wynikają z zastosowania szkieletu do pióra, który ma wpływ na wytrzymałość oraz działanie wycieraczek. To efekt nieco innego mechanizmu przylegania samego pióra do powierzchni szyby, a tym samym jej pracy.

Duży wybór wycieraczek samochodowych o różnej budowie i wymiarach sprawia, że na pewno zdołasz wybrać dobre wycieraczki samochodowe i model odpowiedni do swojego samochodu i rozmiaru samej szyby przedniej czy tylnej. Dzięki temu zapewnisz sobie czystą szklaną powierzchnię, a także zwiększysz bezpieczeństwo samej jazdy podczas różnych, również niekorzystnych warunków pogodowych.

Wycieraczki szkieletowe

Pióra wycieraczek szkieletowe to ich najstarszy znany typ. Ich budowa obejmuje cztery zaawansowane profile, które są dopasowane do różnych szyb pojazdów. Przy czym w tej grupie do wyboru są także cztery różne systemy montażowe i trzy odmienne sposoby zacisków. Dlatego podczas zakupu tych wycieraczek należy sposób uwagę na dopasowanie do już istniejących zaczepów w samochodzie.

Wycieraczki do auta szkieletowe są bardzo wytrzymałe. Ich ramię jest w całości wykonane z metali, z kolei pióro z gęstej gumy. Ta wydajna konstrukcja sprawia, że w wycieraczkach na całej ich długości znajduje się aż osiem równo rozmieszczonych punktów docisku do szyby. Dzięki temu wycieraczki do szyb bardzo skutecznie zbierają duże opady śniegu i deszczu, a także radzą sobie z rozmoczonymi zabrudzeniami.

Dzięki niskiemu profilowi wkładu gumowego kąt wycierania jest właściwy i idealnie dopasowany do potrzeb różnych modeli samochodów.

Wycieraczki bezszkieletowe

Pióra wycieraczek samochodowych bezszkieletowe są młodsze od modelu szkieletowego. W tym przypadku nie został zastosowany szkielet, ale profil z elastycznego tworzywa, do którego przymocowano gumowe pióro. Wycieraczki dobrze przylegają do każdej szyby. Idealnie dopasowują się do krzywizny nawet najbardziej nietypowych szyb samochodowych. Dzięki temu skutecznie usuwają deszcz i zanieczyszczenia. Dodatkowo modele te charakteryzują się eleganckim wyglądem, co ma znaczenie szczególnie w przypadku droższych marek samochodów.

Do zalet tych wycieraczek należy dynamiczna linia, która zapewnia równomierny docisk na całej długości wycieraczki. Aerodynamiczny profil natomiast gwarantuje dobrze zbieranie zanieczyszczeń z szyby.

Dużą zaletą tych wycieraczek jest odporność na zamarzanie. Znacznie szybciej odzyskują elastyczność w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, w tym w niskich temperaturach. Dodatkowo zmniejszona powierzchnia wycieraczek minimalizuje szum powietrza w czasie jazdy.

Wycieraczki hybrydowe

Pióra wycieraczek hybrydowe stanowią połączenie obu powyższych typów. Wyróżnia je niski profil i całkowicie zasłonięte pióro, które jest zintegrowane z ramieniem. W rzeczywistości wycieraczki te łączą w sobie zalety modeli szkieletowych i bezszkieletowych, nie powielając przy tym ich wad.

Dużą zaletą wycieraczek hybrydowych jest dynamiczna linia i całkowicie zamknięta obudowa. Umieszczony w wycieraczkach rdzeń zapewnia bardzo dobre przyleganie do całej powierzchni szyby. Sztywne gumowe pióro natomiast wyjątkowo skutecznie zbiera zabrudzenia z powierzchni szyby i radzi sobie z intensywnymi opadami.

Wycieraczki prezentują się bardzo estetycznie. Ich dyskretny kształt nie rzuca się w oczy. Dodatkowo montaż tego elementu jest bardzo łatwy na ramieniu.

FAQ

Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

Wybór odpowiednich wycieraczek samochodowych należy uzależnić od kilku czynników. Przede wszystkim zwróć uwagę na model samochodu, w którym chcesz wymienić wycieraczkę. Każdy producent tego elementu określa, czy dany produkt będzie pasował do pojazdów danej marki i modeli w jej ramach. Następnie zastanów się, jaki rodzaj wycieraczek Cię interesuje: szkieletowe, bezszkieletowe czy hybrydowe. Różnią się ceną, a także działaniem. Nie w każdych sytuacjach dany rodzaj wycieraczki sprawdzi się najlepiej.

Czy wycieraczki samochodowe są uniwersalne?

Chociaż wszystkie wycieraczki samochodowe wydają się wyglądać tak samo, to nie istnieje uniwersalny model, który pasuje do każdego pojazdu. Pomijając już różnice w ich rodzajach, również wymiary są przystosowane do określonych szyb samochodowych. Co jednak najważniejsze, największe różnice przewiduje rodzaj stosowanych zaczepów do ramienia. Jeśli wycieraczka nie będzie do niego dopasowana, jej montaż nie powiedzie się. Dodatkowo zbyt duże luzy na zapięciu powodują złe działanie wycieraczki i nieprawidłowe zbieranie zabrudzeń z szyby.

Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe?

Producenci zalecają wymianę wycieraczek regularnie co pół roku. Pierwsza wymiana powinna przypadać tuż przed rozpoczęciem się jesieni. Druga natomiast po zakończeniu się zimy. Wynika to ze zmian w warunkach atmosferycznych i ich wpływu na wycieraczki samochodowe. W rzeczywistości jednak niewielu kierowców wymienia je tak często. Zazwyczaj decydują się na to, gdy wycieraczki dają wyraźne sygnały zużycia. Należą do nich podskakiwanie wycieraczki, złe zbieranie wody, odkształcanie się gumy lub uszkodzenia pióra.

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wymiana wycieraczki samochodowej nie jest trudna. W zasadzie każdy poradzi sobie z nią samodzielnie bez konieczności korzystania z pomocy mechanika. Aby to zrobić, należy odgiąć ramiona wycieraczek w górę. Następnie poszukać miejsca styku pióra z ramieniem. W tym miejscu znajduje się niewielki zatrzask, który trzeba z wyczuciem nacisnąć. Następnie bez gwałtownych ruchów można wysunąć pióro z wycieraczki w kierunku dołu ramienia. W zależności od modelu wycieraczki na tym etapie można zamontować adapter na haku mocującym. Wycieraczkę montuje się do adaptera i przesuwa się ją w górę ramienia. Ciche kliknięcie potwierdza prawidłowy montaż.