icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szyby samochodowe – jak zapewnić ich dobry stan

Pęknięcia i uszczerbki na przedniej szybie samochodu są zmorą każdego kierowcy. Nie tylko ograniczają widoczność, ale mogą także prowadzić do poważnych wypadków. W większości sytuacji wymiana szyby wiąże się z bardzo dużym nakładem kosztów, warto więc już zawczasu zadbać o to, by niedoskonałości powstawały na niej jak najrzadziej

jak dbać o szybę autaPoznajmy szybę w naszym samochodzie

Jeszcze całkiem niedawno wszystkie szyby samochodowe wykonywane były z hartowanego szkła. W przypadku ich zbicia podczas stłuczki czy wypadku, pękały na mnóstwo malutkich kawałeczków, ograniczając ryzyko skaleczenia szkłem osób znajdujących się wewnątrz pojazdu. Niestety wiązało się to z tym, że jeśli przednia szyba nie została wybita z uszczelek, a do jej stłuczenia doszło na przykład na autostradzie, kierowca rozpędzonego samochodu tracił widoczność. Ze względów bezpieczeństwa, na przód pojazdu wprowadzono więc szkło klejone, składające się z co najmniej dwóch warstw łączonych tworzywem syntetycznym. Jest ono znacznie bardziej trwałe i bezpieczniejsze oraz rzadziej ulega stłuczeniom.

szyba samochoduRegularnie dbajmy o przejrzystość szyby samochodowej

Szybę samochodową należy myć regularnie i to nie tylko wtedy, gdy na jej powierzchni pojawią się widoczne zanieczyszczenia utrudniające prowadzenie pojazdu. Niestety nie wystarczy jedynie spryskiwać ją z zewnątrz podczas jazdy. Konieczne jest częste usuwanie niewielkich insektów oraz kurzu, którego drobinki mogą wnikać w powierzchnię szyby doprowadzając tym samym do widocznych zmian, a wraz z upływem czasu, obniżając jej wytrzymałość.

Do czyszczenia szyby samochodowej koniecznie używajmy preparatów stworzonych specjalnie do tego celu. Stosowanie domowych roztworów może uszkodzić gumowe i winylowe elementy otaczające szkło. Na stacjach benzynowych znajdziemy płyny odpowiednie do różnych rodzajów szyb – od standardowych hartowanych po klejone przyciemniane, które dodatkowo zadbają o ich szczególne cechy.

Do wycierania szyb najlepiej korzystać ze ściereczek z mikrofibry, które nie pozostawią smug ani nie zarysują idealnie gładkiej powierzchni. Trudne do zmycia zabrudzenia usuniemy, nakładając na nie specjalny preparat zawierający nanocząsteczki. Rozpuści on zaschnięte nieczystości bez konieczności ich zdrapywania, którego zdecydowanie powinniśmy unikać.

Porada eksperta

Nigdy nie zostawiajmy wody na powierzchni szyby do samodzielnego wyschnięcia. Obecny w niej kamień pozostawi smugi i cała nasza praca pójdzie na marne. Jej nadmiar ściągnijmy za pomocą specjalnej gumy do szyb, która nie rozmaże zabrudzeń i przygotuje powierzchnię szkła do polerowania.

mycie szyb w samochodzieZabezpiecz szybę przed zabrudzeniami

Na rynku dostępny jest cały szereg specjalistycznych preparatów, których zadaniem jest zabezpieczać szybę samochodową przed zabrudzeniami. Warto z nich korzystać szczególnie wtedy, jeśli samochód służy nam do długich i częstych podróży.

Regularne stosowanie wspomnianych środków na świeżo umytej szybie tworzy na jej powierzchni przezroczystą powłokę, która działa niczym magnes odpychający mniejsze zanieczyszczenia. Dzięki temu ani kurz, ani deszcz nie będą powodować smug, które mogą ograniczać widoczność, a tym samym utrudniać prowadzenie pojazdu.

Co zrobić, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby

Dzisiejsze szyby samochodowe są tak skonstruowane, by powstające na ich powierzchni pęknięcia nie rozrastały się szybko. Mimo to, jeśli zauważymy uszczerbek na szkle nie powinniśmy go bagatelizować. Uzupełnienie go w salonie to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, a zabezpieczy nas przed koniecznością wymiany całej szyby w przyszłości. Pamiętajmy, żeby każde naprawy zlecać fachowcom, gdyż nieumiejętne podejście może prowadzić do większych uszkodzeń.

Data publikacji: 30.11.2017