icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Mróz na szybach w samochodzie – jak go bezpiecznie usunąć? Doradzamy!

Mróz na szybach samochodowych to zimowa zmora kierowców – jej usunięcie może nam zająć nawet pół godziny. Jak się okazuje popularne skrobaczki to nie jedyne akcesorium, które warto mieć w garażu. Przedstawiamy kilka sposobów na przyspieszenie tej czynności bez szkody dla szyb!

Przejdź do następnych akapitów:

 

Mróz na szybach – zimowa zmora kierowców

Nie ma nic gorszego jesienią i zimą, kiedy wychodzisz spóźniony do pracy i musisz oczyścić szybę samochodu ze szronu. Skrobanie może zająć Ci nawet pół godziny. 

Mróz na szybach pojawia się wczesną wiosną, jesienią i zimą. Szczelnie pokrywa całą przednią szybę, szyby boczne, tylną, a nawet lusterka. Przez warstwę szronu niemal nic nie widać, dlatego obowiązkiem każdego kierowcy jest jego usunięcie przed wyruszeniem w drogę. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Szron należy zdjąć z całej przedniej i tylnej szyby, bocznych szyb, i lusterek. Nie zapomnij także o reflektorach i tablicach rejestracyjnych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat od 50 do nawet 500 zł i 6 punktów karnych. Warto zatem poświęcić te 30 minut na wyczyszczenie swojego samochodu. 

Istnieje kilka sposobów na zdjęcie szronu z szyb samochodu. Choć najczęściej można zaobserwować kierowców szorujących szyby skrobaczką, warto wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób. W artykule znajdziesz informacje o produktach, które mogą Ci pomóc i przyspieszyć oczyszczanie szyb samochodowych. W ramach ciekawostki znajdziesz także informację o tym, co to jest szron, jak powstaje i dlaczego czasami pokrywa szybę także od wewnętrznej strony samochodu. Czy osłona na przednią szybę przed mrozem jest dobrą inwestycją? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule. 

 

Szron – jak powstaje?

Szron, czyli cienka warstwa lodu przylegająca do różnych powierzchni, najczęściej jest obserwowana wczesną wiosną, jesienią lub cieplejszą zimą. Jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który towarzyszy nocnym przymrozkom. Drobinki lodu czasami tworzą na powierzchniach ciekawe kształty zbudowane z cienkich igiełek. 

Zastanawiasz się, jak powstaje szron? Przy dużej wilgotności powietrza i ujemnej temperaturze woda zawarta w atmosferze przy zetknięciu z zimną powierzchnią natychmiast zamarza. W zjawisku tym woda z gazowego stanu skupienia, jakim jest para wodna, natychmiast przechodzi w stały stan skupienia, czyli lód. Cały proces z pominięciem skraplania wody nazywa się resublimacją. 

Szron może osiadać nie tylko na powierzchniach na zewnątrz, ale także wewnątrz auta. Dlaczego tak się dzieje? Zasada powstawania szronu wewnątrz auta jest taka sama, co na zewnątrz. Winowajcą tej sytuacji jest nagromadzona wilgoć i niska temperatura samochodu pozostawionego na mrozie. 

Szron na szybie wewnątrz samochodu jest problemem, który może wynikać z problemów technicznych. Koniecznie sprawdź poprawność cyrkulacji powietrza wewnątrz samochodu. Odpowiada za niego układu wentylacyjny samochodu i filtr kabinowy. Przyczyną może być również nieszczelne nadwozie, dlatego nie zapomnij sprawdzić stanu uszczelek. 

Jeśli wszystko jest w porządku, z nadmiarem wilgoci w samochodzie możesz poradzić sobie na inne sposoby. Podczas jazdy, choć na chwilę uchyl szyby, aby wywietrzyć wnętrze. Możesz także maksymalnie odkręcić nawiew ciepłego powietrza na przednią szybę. Istnieją także osobne pochłaniacze wilgoci w postaci małych torebek, które możesz włożyć do kabiny.

Szron na szybie wewnątrz samochodu możesz usunąć w ten sam sposób, co na zewnątrz. Pamiętaj o tym, aby położyć na deskę rozdzielczą szmatkę, na którą będzie skapywać wilgoć z rozpuszczonego szronu. 

mroz-na-szybachmroz-na-szybachmroz-na-szybachmroz-na-szybach

Szron na szybie – jak go usunąć?

Skrobanie stanowi zdecydowanie najczęściej stosowany sposób na usuwanie lodu z szyb. Warto jednak pamiętać o tym, że nieodpowiednio wybrane i używane narzędzie może trwale porysować szkło, zmuszając nas do wymiany szyb. 

Kupując skrobaczkę, sprawdźmy najpierw materiał, z którego została wykonana – nie powinien być zbyt miękki. Wówczas nie zeskrobie lodu oraz szybko się zużyje, co spowoduje zarysowania na szybach. Nie może być także zbyt twarda, wówczas uszkodzi szkło lub karoserię. W ofercie Castoramy znajdziesz wiele praktycznych skrobaczek. Spójrz na przykładowe rodzaje i sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy ich wyborze. 

Najprostszym modelem są małe, niedrogie i wykonane z tworzywa sztucznego skrobaczki. Ich największą zaletą jest niewielki rozmiar, dzięki czemu łatwo schowasz je do półki na drzwiach samochodu. Takie podstawowe skrobaczki wyposażone są w wygodny uchwyt i gumę do zbierania wilgoci z szyb. 

Kolejnymi ciekawymi modelami, z których możesz korzystać w mroźne poranki, są skrobaczki wyposażone w rękawicę polarową. Podczas odśnieżania i skrobania szronu z szyb, lód bardzo często ląduje w rękawach kurtki. Skrobanie szyb we własnych rękawiczkach powoduje, że bardzo szybko stają się mokre i na dużym chłodzie będą dodatkowo ziębić skórę. Rozwiązaniem tych problemów jest właśnie skrobaczka wyposażona w rękawicę. Dzięki niej ochronisz swoją dłoń podczas skrobania szyby. Sama skrobaczka ma prostą budowę i wykonana jest z twardego tworzywa sztucznego. 

Najbardziej zaawansowanymi modelami skrobaczek są te wyposażone w dodatkową szczotkę. Akcesorium to wymaga już większej ilości wolnego miejsca w bagażniku. Jednak podczas okresu zimowego na pewno nie raz Ci się przyda. Przede wszystkim tego rodzaju skrobaczki wyróżniają się wygodą. Wyposażone są w szczotkę do odśnieżania i teleskopową rączkę, za pomocą której dosięgniesz najdalszych części dachu i maski samochodu. Dłuższy i ergonomiczny uchwyt, pozwala na użycie większej siły podczas skrobania, co przyspiesza zdejmowanie szronu z szyb.   

Przed przyłożeniem skrobaczki do szyby koniecznie sprawdźmy, czy jest ona czysta. Nawet najmniejszy kamyczek czy ziarnko piasku mogą sprawić, że podczas skrobania szyby samochodowej powstaną zarysowania. Warto też czyścić skrobaczkę po każdym użyciu – dzięki temu będziemy mieć pewność, że jest zawsze gotowa do użycia.

 

Szron na szybach samochodowych – jak go nie usuwać?

Przede wszystkim nie próbujmy skrobać lodu na szybach w samochodzie przy pomocy innych narzędzi niż skrobaczka. Choć wydaje nam się, że płyta CD czy inny przedmiot o gładkiej krawędzi dobrze sprawdzi się przy usuwaniu osadu, może okazać się zbyt ostry – w efekcie na tafli szkła powstaną rysy, które w najlepszym razie będą nam przeszkadzać podczas jazdy, a w najgorszym zakwalifikują szybę do wymiany.

Nie próbujmy też polewać zamarzniętego szkła wodą – ani ciepłą, ani zimną. W ten sposób możemy doprowadzić do jego pęknięcia. Błędem jest również nakierowanie nawiewu z maksymalną możliwą temperaturą na przednią szybę. Taki zabieg może sprawić, że pojawią się na niej niemożliwe do usunięcia mikropęknięcia.

 

Lód na szybach w samochodzie – alternatywne sposoby

Skrobaczka do szyb to niejedyny sposób na usuwanie lodu. Przedstawiamy również kilka innych rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc:

Odmrażacze do szyb 

Lód na szybach samochodowych stanie się łatwiejszy do usunięcia, jeśli spryskamy go odmrażaczem w sprayu. Tego rodzaju produkty są o wiele bezpieczniejsze niż skrobaczki. Jedynym ryzykiem jest powstanie białych plam na plastikowych elementach wokół szyby – te jednak łatwo usunąć. Warto również pamiętać, aby nie stosować odmrażacza w sprayu podczas wietrznej pogody. Wówczas niewiele preparatu osiądzie na szybie. W takich warunkach lepiej sprawdzają się odmrażacze z atomizerem. 

Jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnego odmrażacza, możemy z powodzeniem wykorzystać produkty znajdujące się w każdym domu. Preparat ten doskonale zastąpią: zimowy płyn do spryskiwaczy, ocet winny lub denaturat. Możemy też potraktować szkło preparatami, które nieco osłabią przywieranie szronu, choć ich skuteczność nie jest zbyt wysoka.

Hydrofobizacja

Proces ten polega na pokryciu szyby specjalną powłoką, która sprawia, że śnieg czy też zwykłe zabrudzenia nie przyczepiają się do jej powierzchni, lecz spływają po niej. Taka opcja nie należy jednak do najtańszych. Hydrofobizację zazwyczaj należy powtarzać co roku. Wytrzymałość powłoki określa się na ok. 15 tys. kilometrów w przypadku przedniej szyby i 60 tys. kilometrów w przypadku szyb bocznych. 

Ogrzewanie i webasto 

Webasto to system ogrzewania samochodowego, który zasilany jest benzyną z baku. Możemy włączyć je na chwilę przed wyjściem z domu – dzięki temu lód będzie znacznie łatwiej odchodzić od szyby.

mroz-na-szybachmroz-na-szybachmroz-na-szybachmroz-na-szybach

Osłona na przednią szybę przed mrozem – skuteczna walka ze szronem

Jednym ze skuteczniejszych i najwygodniejszych sposobów ochrony szyby przed szronem są specjalne pokrowce na przednią szybę. Przykrywając naszą szybę specjalną matą lub innym materiałem możemy ochronić ją przed lodem. Rozwiązanie to jest jednak skuteczne tylko w przypadku przedniej i ewentualnie bocznych szyb. 

Dostępne w sklepach maty antyszronowe wykonane są ze specjalnego materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Niektóre z nich są dwustronne. Z drugiej strony mają specjalną folię, która chroni przed nagrzewaniem się kierownicy latem. Osłona przedniej szyby przed mrozem jest bardzo łatwa w stosowaniu. Zazwyczaj montuje się ją przez zatrzaśnięcie drzwiami samochodu. Jest to możliwe dzięki specjalnym uszom. 

Na jakie efekty możesz liczyć? Szyba po zdjęciu maty jest czysta i nie wymaga nawet zebrania pozostałości szronu, jak ma to miejsce w przypadku stosowania preparatów rozpuszczających szron. Zatem po zdjęciu maty nie musisz już nic robić z przednią szybą. Pamiętaj tylko o odszronieniu lusterek bocznych i szyb bocznych. Niektóre maty mają w zestawie ochraniacze na lusterka i na wycieraczki. 

Stosowanie maty jest bardzo wygodne. Przy wyborze odpowiedniego modelu sprawdź, czy mają one kształt dopasowany do przedniej szyby. Im osłona przedniej szyby przed mrozem będzie bardziej wyprofilowana, tym lepiej będzie przylegała do przedniej szyby. Produkty tego typu nie są drogie, zatem warto w nie zainwestować. 

 

Zabezpiecz swoje auto przed szronem! 

Odszraniane przedniej szyby samochodu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, szczególnie rano, gdy śpieszymy się do pracy. Na szczęście istnieje szereg sposobów, które ułatwiają czyszczenie przedniej szyby. Pamiętaj, że za oszronioną szybę możesz dostać mandat. Sprawdź asortyment sklepu Castorama. Znajdziesz tam szereg skrobaczek, odmrażaczy do szyb, a także praktyczną osłonę na szybę przednią. 

Data publikacji: 05.01.2018