10 pomysłów na salon z kuchnią

Salon połączony z kuchnią to bardzo popularny sposób projektowania wnętrz. Sprawdza się szczególnie w niewielkich mieszkaniach, powiększając znajdujące się w nich przestrzenie. Nie zawsze jednak pomieszczenia te są łączone tak, by były funkcjonalne i posiadały ciekawą prezencję. Jak zaprojektować kuchnię z salonem? Oto gotowe pomysły na to, jak uzyskać wygodę i spójność stylistyczną w tego rodzaju połączeniach.

1. Kuchnia z wyspą

Jednym z najpopularniejszych i najlepszych sposobów na salon z kuchnią jest wykorzystanie wyspy kuchennej. Jest ona elementem użytkowym, ponieważ pozwala nam przechowywać wiele dodatkowych akcesoriów, a także przygotowywać na jej blacie różnego rodzaju posiłki, oraz dekoracyjnym, ponieważ stanowi wyraźne urozmaicenie otwartej przestrzeni. Wyspa stanowi też doskonałe rozgraniczenie kuchni i salonu. Należy pamiętać jednak o tym, że jej zamontowanie wiąże się z koniecznością posiadania dość sporego metrażu – wszystko po to, by nie tylko korzystanie z wyspy, ale także poruszanie się w jej okolicach było maksymalnie wygodne. Jeśli nie tylko kuchnia, ale i salon jest dość duży, możemy też podzielić go na strefę relaksu i strefę jadalnianą, np. ustawiając stół z krzesłami tuż za sofą bądź narożnikiem.

Porada eksperta:

Jeśli planujemy połączyć kuchnię z salonem, powinniśmy pamiętać o dobraniu współgrających ze sobą stylem mebli, które znajdą się w otwartej, wspólnej przestrzeni.

2. Biała kuchnia i salon

Dobry pomysłem na optyczne powiększenie wnętrza jest wykończenie kuchni i salonu w jasnych i stonowanych barwach, które można atrakcyjnie uzupełnić drewnianym blatem w kuchni, drewnianym stołem w części jadalnianej czy stolikiem w strefie relaksu. Takie wnętrze może być urządzone w chłodnym tylu skandynawskim, bardziej eleganckim stylu prowansalskim czy w stylu nowoczesnym. Aneks kuchenny możemy zabudować wówczas na jednej ze ścian, a pod szafkami wiszącymi umieścić płytki w formie cegiełek, które podniosą walory estetyczne tej części pomieszczenia. Szczególnie w stylu prowansalskim jesteśmy w stanie osiągnąć ciekawe połączenie dwóch materiałów wykończeniowych na ścianie, stosując np. płytki w formie cegiełek w kuchni, a w salonie tapetę, np. w kwiecistym wzorze. Tuż za stołem możemy ustawić sofę lub kanapę, a naprzeciwko aneksu – telewizor. Taki projekt kuchni może uwzględniać również punktowe światła ledowe na całej szerokości szafek wiszących w aneksie, co sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji wnętrza.

blat-laminowanyblat-laminowanyblat-laminowanyblat-laminowany

3. Nowoczesna czerń

Jeśli chcemy uzyskać nowoczesny salon z kuchnią, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w nim wielu czarnych elementów. Oryginalny i zachwycający efekt stworzymy, stosując w kuchni czarny blat, piekarnik, płytę grzewczą i zlewozmywak. Ponadto możemy wyłożyć ścianę znajdującą się nad szafkami stojącymi czarnymi płytkami, a podłogę wykończyć ciemnymi płytkami lub np. specjalną wykładziną PCV w podobnym odcieniu. Z tak dobranymi elementami świetnie połączą się jasne i matowe meble kuchenne. Kuchnię możemy wówczas oddzielić od salonu wąskim, lecz stosunkowo długim stołem, który mogą uzupełniać ciemne krzesła z metalowymi nóżkami. Nie możemy zapominać oczywiście o tym, by meble w podobnym tonie kolorystycznym znalazły się w części z kanapą czy narożnikiem, który może być wykonany z ciemnej skóry. Inny pomysł na kuchnię? Takie połączenie możemy jeszcze bardziej unowocześnić, umieszczając telewizor w narożniku ściany w miejscu, w którym kończy się aneks, a ściana za rogiem prowadzi do innego pomieszczenia lub na balkon. Wówczas z kanapy czy narożnika mamy widok zarówno na telewizor, jak i na kuchnię.

Porada eksperta:

Łącząc kuchnię z salonem w nowoczesnym stylu, warto zdecydować się spójne kolorystycznie wykończenie ścian i podłóg.

4. Kuchnia we wnęce

Jednym z najłatwiejszych sposobów na połączenie kuchni z salonem, jest umieszczenie tego pierwszego pomieszczania we wnęce. Jeśli dodatkowo zabudujemy wówczas kuchnię nawet niewielką, ale długą wyspą kuchenną, wyodrębnienie poszczególnych stref w otwartej przestrzeni będzie maksymalnie naturalne. Samo umeblowanie kuchni możemy w takiej sytuacji rozłożyć również na krótkie ściany boczne. W dłuższym salonie zmieścimy też swobodnie zarówno kanapę i stolik, jak i stół, przy którym większa liczba osób będzie mogła swobodnie spożywać posiłki. Co bardzo istotne, możemy sobie wówczas pozwolić na niemal dowolne zestawianie pojedynczych elementów oraz wybór dominującego stylu. Wybrane przez nas projekty kuchni i salonu powinny jednak uwzględniać dostateczną ilość światła nad blatami roboczymi oraz stołem w części jadalnianej.

5. Kuchnia z barkiem

Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak zamknąć strefę kuchenną i wyznaczyć początek strefy wypoczynkowej, rozwiązaniem naszego problemu może być zastosowanie barku śniadaniowego. Meble kuchenne mogą być wówczas rozstawione na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach i zakończone długim blatem, pod który możemy się swobodnie podsunąć z wysokimi hokerami.

Barek śniadaniowy jest niezwykle praktyczny, ponieważ nie tylko doskonale oddziela kuchnię od salonu, ale jest też dodatkową platformą roboczą, na której możemy zarówno przygotowywać, jak i wygodnie spożywać posiłki czy pić napoje z naszymi gośćmi. Idealnie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy wykonujemy projekt małych kuchni i salonów, gdzie będzie alternatywą dla stołu.

6. Kuchnia z barem

Aranżacja kuchni z salonem może opierać się także na w pełni zabudowanym barze. Jego konstrukcja jest podobna do barku śniadaniowego i może on pełnić podobną rolę, ale różni się właśnie tym, że zasłania swoją obudową całą strefę roboczą w kuchni. Podobnie jak barek śniadaniowy, doskonale oddziela optycznie obie strefy i może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego oraz być alternatywą dla stołu. Zarówno barek, jak i w pełni zabudowany bar możemy wykorzystać także w dużych gabarytowo kuchniach, umieszczając meble wyłącznie na jednej ścianie oraz uzupełniając je po jednej ze stron dodatkową konstrukcją.

Porada eksperta:

Jeśli barek lub bar to za mało, by granica pomiędzy kuchnią a salonem była dostatecznie wyraźna, można zdecydować się na zamontowanie szerokich drzwi przesuwanych pomiędzy tymi strefami.

7. Otwór w ścianie

Możemy też zaprojektować kuchnię otwartą na salon, lecz jedynie częściowo, np. poprzez niewielki otwór w ścianie dzielącej strefę kuchenną od wypoczynkowej. Bardzo istotne jednak to, by dobrze zaplanować, gdzie tego rodzaju otwór ma się znaleźć. Powinien on bowiem działać korzystanie w dwie strony, odpowiadając rzecz jasna przede wszystkim naszym indywidualnym potrzebom. Najczęściej jednak powinien on dokładnie odsłaniać umieszczony w salonie telewizor, który możemy swobodnie oglądać, przygotowując w kuchni posiłki czy napoje. Z drugiej strony musi umożliwiać zajrzenie do kuchni z narożnika czy sofy w strefie wypoczynkowej. Dobrym pomysłem na dodatkowe uatrakcyjnienie wykonanego otworu w ścianie jest zamontowanie w nim taśmy LED, która wieczorami podniesie rangę pomieszczenia i wprowadzi atmosferę sprzyjającą relaksowi.

blat-laminowany-drewnianyblat-laminowany-drewnianyblat-laminowany-drewnianyblat-laminowany-drewniany

8. Klasyczne połączenie

A jaki możemy mieć pomysł na małą kuchnię i salon? W niewielkich wnętrzach połączenie tych dwóch pomieszczeń jest często koniecznością. Co więcej, zarówno jedno, jak i drugie musi się zmieścić w obrębie czterech ścian. Na jednej z nich montujemy zatem aneks, najczęściej zajmujący całą długość ściany. Wówczas po drugiej stronie znajduje się nasza strefa wypoczynkowa. Nie oznacza to jednak, że musi się ona składać jedynie z sofy, małego stolika i telewizora zawieszonego na ścianie. Jeśli pomieszczenie jest dostatecznie szerokie, aneks i salon możemy oddzielić wąskim, ale długim stołem. Co więcej, na przeciwległej ścianie może się natomiast znaleźć regał z książkami czy nawet barek. Jeśli nie ma na nie miejsca, ścianę warto uzupełnić o praktyczne półki.

9. Granica z tafli szkła

Nowoczesne projekty kuchni z salonem mogą uwzględniać również oddzielenie tych dwóch stref przy użyciu tafli szkła. Tego rodzaju element sprawdzi się zarówno w oryginalnych, nowatorskich wnętrzach, jak i pomieszczeniach zaaranżowanych na bardzo eleganckie. W jednym i drugim przypadku pomieszczenia mogą być utrzymane w bieli i przełamane ciemnymi akcentami. Jasne i bardziej stonowane mogą być meble kuchenne czy narożnik, a ciemne m.in. stół w jadalni, stolik w salonie, poduszki dekoracyjne czy zasłony w oknach. Co ciekawe, szklana tafla, która oddziela optycznie kuchnię od salonu, może posiadać dekoracyjne wzory. Taka aranżacja jest bez wątpienia kosztowna, ale również niezwykle efektowna.

lampa-wiszaca-vetrolampa-wiszaca-vetrolampa-wiszaca-vetrolampa-wiszaca-vetro

10. Salon z kuchnią na poddaszu

Wyjątkowo ciekawy efekt aranżacyjny możemy osiągnąć na poddaszu, gdzie kuchnia z salonem tworzą bardzo naturalną, wspólną kompozycję. Na ostatniej kondygnacji naszego budynku granicę pomiędzy obiema strefami mogą stanowić słupy konstrukcyjne. Aneks kuchenny warto umieścić wówczas na prostej ścianie, a tuż obok pod skosami zdołamy zagnieździć stół i wykorzystać wolną przestrzeń do spożywania posiłków. Salon może się wówczas znaleźć w odrębnej strefie jako największe pomieszczenia pod skosami z obu stron dachu.

Porada eksperta:

Jeśli łączymy ze sobą kuchnię z salonem na poddaszu i oddzielamy je słupami konstrukcyjnymi, szczególnie ważne jest zastosowanie zróżnicowanych elementów oświetleniowych. W kuchni połączonej z jadalnią mogą sprawdzić się potrójne lampy wiszące bądź żarówki umieszczone na przewodach w różnych punktach pomieszczenia.

Data publikacji: 24.01.2017