Piec kuchenny – co powinniśmy wiedzieć?

Tradycyjne piece kuchenne to dziś rzadki widok – te masywne i ciężkie konstrukcje są dziś zastępowane przez nowoczesne sprzęty AGD. Nie oznacza to jednak, że w domowym wnętrzu nie ma na nie miejsca. Co należy wiedzieć o współczesnych modelach popularnych niegdyś pieców kuchennych?

Piec kuchenny do wnętrza z duszą

Jeśli zależy nam na urządzeniu kuchni innej niż wszystkie, piec kuchenny to jedno z rozwiązań, które pozwoli nam tchnąć w pomieszczenie ducha minionych epok. Tego typu sprzęt jest nie tylko w pełni funkcjonalny – zachwyca także charakterystycznym wzornictwem, które dobrze skomponuje się z wnętrzami klasycznymi, retro, vintage czy rustykalnymi.

Piec kuchenny zwraca uwagą swoją konstrukcją, nierzadko wyposażoną w wysokie nóżki, a także kolorystyką. Połączenie czerni i bieli, odcienie brązu, beżu i kremu to typowe dla pieców kuchennych barwy. Nowoczesne projekty dostępne są jednak również w kolorach bordo, zieleni, latte czy antracytowym.

Piec kuchenny – co powinniśmy wiedzieć?

Piece kuchenne mogą pełnić kilka różnych funkcji. Po pierwsze, służą do ogrzewania wnętrza, w którym się znajdują. Po drugie, dzięki wyposażeniu w wierzchnie płyty, można przygotowywać na nich posiłki, wykorzystując w tym celu ciepło pochodzące od spalanego wewnątrz opału. Niektóre z modeli posiadają dodatkowo piekarnik, pozwalając np. na pieczenie ciast czy mięsa. W końcu, piece kuchenne mogą również podgrzewać wodę użytkową i posiadać płaszcz wodny.

Przeczytaj także: Ściana nad blatem w kuchni – top 3 pomysły na jej aranżację

Piece kuchenne o różnych parametrach

Oferta pieców kuchennych obejmuje modele o różnej wielkości. Podczas wyboru tego typu urządzenia zwróćmy uwagę na jego wysokość, szerokość i głębokość, a także na wymiary poszczególnych otworów. Dzięki nim upewnimy się m.in. co do wielkości komory spalania oraz piekarnika – ich drzwiczki znajdują się w przedniej części pieca. Poszczególne urządzenia różnią się także mocą nominalną, ogrzewaną kubaturą, a także średnim zużyciem paliwa.

Porada eksperta

Piece kuchenne mogą być przystosowane do spalania różnego rodzaju opału. Najczęściej są to drewno, węgiel i brykiet. Co bardzo ważne, niektóre z modeli umożliwiają korzystanie z różnych rodzajów opału, natomiast w innych jako paliwo można stosować jedynie określony materiał, np. drewno.

W przypadku pieców kuchennych warto zwrócić uwagę też na palenisko – może być wykonane z płyt żeliwnych lub szamotowych i posiadać dodatkową izolację. Nie bez znaczenia będzie także lokalizacja wylotu spalin – w różnych piecach kuchennych znajdziemy je w innych miejscach, np. u góry, z prawej lub lewej strony bądź z tyłu.

Zobacz też: Jak zamontować meble kuchenne?

Piec kuchenny – co powinniśmy wiedzieć?

Gdzie zastosować piec kuchenny?

Piece kuchenne to interesująca alternatywa dla nowoczesnych piekarników i płyt grzewczych, które pozwalają jednocześnie na ogrzanie wnętrza i wody. Z racji wielofunkcyjności doskonale sprawdzą się w domkach letniskowych, z których korzystamy sezonowo. Można stosować je również na działkach, a także w mieszkaniach i domach – co ciekawe, niektóre z modeli możemy ustawić pomiędzy meblami, estetycznie wkomponowując je w wystrój kuchni. Stylowo zaprojektowany sprzęt tego typu stanie się cennym elementem wyjątkowej aranżacji.