Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Sufit podwieszany w kuchni to doskonały sposób na ukrycie nierówności w mieszkaniu lub domu, ale także urozmaicenie aranżacji. Szczególnie efektownie prezentuje się w nowoczesnych wystrojach wnętrz w połączeniu z innowacyjnym podświetleniem LED. Jak samodzielnie wykonać podwieszany sufit, by był on bezpieczny i wyglądał estetycznie?

Sufit podwieszany w kuchni – instrukcja krok po kroku

Samodzielne zamontowanie sufitu podwieszanego w kuchni nie jest trudnym zadaniem. Jednak, aby wszystko poszło zgodnie z planem, powinieneś przestrzegać kilku zasad oraz postępować zgodnie z opisanymi poniżej krokami.

Pierwszy krok – projekt

Wszelkie planowane remonty w swoim domu lub mieszkaniu najlepiej zacząć od zaplanowania projektu. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie określić powierzchnię sufitu, jego wysokość oraz rodzaj oświetlenia, jakie chcemy w nim zamontować.

Pamiętajmy także o tym, że jakość podwieszanego sufitu zależy nie tylko od starannego wykonania, ale też od doboru materiałów. By uniknąć kłopotów podczas montażu sufitu, na przykład pękania, koniecznie wybierzmy materiały pochodzące od jednego producenta. Wtedy możemy mieć pewność, że przede wszystkim będą one do siebie idealnie dopasowane.

Dodatkowo podczas wykonywania projektu weźmy pod uwagę oświetlenie, jakie chcemy zamontować w suficie. W nowoczesnych aranżacjach jest ono szczególnie ważne, gdyż doda kuchni wyrazistego charakteru. Spośród szerokiej gamy produktów, możesz wybrać oprawy wpuszczane w sufit, ścianę lub podłogę.

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Krok drugi – zamocujmy profile

Akcesoria niezbędne do montażu sufitu to przede wszystkim profile. Ich instalacja nie jest trudna, wystarczy, że odpowiednio odmierzymy odległość od sufitu. Dodatkowo warto sprawdzić, czy wykonana konstrukcja będzie równa – zrobimy to za pomocą poziomicy. Następnie profile boczne powinny zostać przykręcone wkrętami. 

Zobacz też: Ściana nad blatem w kuchni – top 3 pomysły na jej aranżację

Krok trzeci – wyznaczmy miejsce mocowań wieszaków

Kiedy już wykonamy konstrukcję z profilów, kolejnym zadaniem, jakie musimy wykonać, jest wyznaczenie miejsca mocowań wieszaków. Powinny one znajdować się nie dalej niż 60 cm od ścian. Kolejno, równolegle w odległości szerokości płyty prowadzimy profile, pamiętając, że muszą być umieszczone tak, by skrajne płyty oddalone były w takich samych odstępach od ścian.

Na wcześniej zaznaczonych miejscach na suficie rozpoczynamy montaż wieszaków pod kołki rozporowe, a do nich pręty wieszakowe. Następnie przykręcamy do nich profile główne i poziomujemy.

Krok czwarty – montaż profili poprzecznych

Kiedy już montaż profilów bocznych mamy za sobą, możemy przejść do profilów poprzecznych. Podczas ich instalacji koniecznie zwróćmy uwagą na to, by zachować między nimi równe odległości. Z profili głównych i poprzecznych powinna powstać siatka, której bok wynosi 60 cm.

Krok piąty – montowanie płyt

Płyty gipsowo-kartonowe nie muszą być ani przyklejone, ani przykręcone. Umieszczamy je bezpośrednio na gotowym już ruszcie z profili. Pod ich ciężarem cała konstrukcja prawidłowo się ułoży. Kiedy już odpowiednio zamontujemy płyty, powinniśmy zespoić je za pomocą masy szpachlowej, która posiada dodatkowo wtopioną taśmę zbrojącą.

Krok szósty – wykończenie sufitu

W ostatnim etapie możemy przejść do wykończenia sufitu. By cała konstrukcja była równa, koniecznie ją wyszpachlujmy. Aby dodatkowo zabezpieczyć nasz sufit, powinniśmy pokryć go gruntem, a następnie po jego wyschnięciu pomalować farbą.

Przeczytaj także: Jak zamontować meble kuchenne?

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Sufit podwieszany w kuchni – niezbędne narzędzia i materiały

Bez względu na to, czy montujesz sufit podwieszany w kuchni w bloku, czy też w domu jednorodzinnym, potrzebne będą Ci odpowiednie narzędzia i materiały. Poniżej znajdziesz krótką ich listę oraz informacje, do czego będą one potrzebne.

Poziomica lub laser krzyżowy

Poziomica lub laser pomoże Ci uzyskać idealnie równy obniżony sufit w kuchni. Często domy i mieszkania nie mają zachowanych pionów i poziomów. Dlatego podczas montażu podwieszanego sufitu powinieneś najpierw sprawdzić, czy sufit jest płaski oraz wyznaczyć linie montażu na podstawie wskazań poziomicy lub lasera krzyżowego.

Wiertarka, wkrętarka i wkręty

Wiercenie otworów w suficie, oraz przewiercanie płyt gipsowych należy wykonać za pomocą właściwych narzędzi, takich jak wiertarki, czy też wkrętarko-wiertarki. Dzięki nim praca będzie przebiegać sprawnie i bez problemów. Pamiętaj też o zaopatrzeniu się w wystarczającą ilość wkrętów, by sufit podwieszany w kuchni został zamontowany solidnie i bezpiecznie.

Nóż do cięcia płyt

Aby zamontować podwieszany sufit w kuchni, trzeba będzie dociąć płyty do odpowiednich rozmiarów. Dlatego powinieneś przygotować sobie ostry nóż do tapet. Może być to inne narzędzie, najważniejsze, by umożliwiło ono dokładne cięcie. Nie powinno ono szarpać lub łamać płyty.

Płyty gipsowo-kartonowe

Bez nich nie powstanie sufit podwieszany w kuchni. Najwygodniej zastosować płyty o dużych rozmiarach, gdyż znacznie szybciej uporasz się z ich montażem. Powinny być one dobrane do rodzaju pomieszczenia. Sufit podwieszany w kuchni nad meblami nie musi być wykonany z wodoodpornych płyt, inaczej niż w łazience. Przed rozpoczęciem prac montażowych oblicz powierzchnię sufitu w metrach kwadratowych. Kupując płyty, zostaw sobie zapas, czyli kup więcej. Może się okazać, że któraś pęknie.

Materiały wykończeniowe

Samo ułożenie płyt nie wystarczy, by powstał podwieszany sufit. Kuchnia wymaga jeszcze wykonania kilku dodatkowych prac. Konieczne jest szpachlowanie, by wyrównać nierówności, gruntowanie oraz malowanie. Dlatego też potrzebna będzie Ci masa szpachlowa, grunt oraz farba. Z ich pomocą sufit stanie się idealnie gładki i śnieżnobiały.

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Sufit podwieszany w kuchni – już wiesz, jak go zrobić!

Elegancka i nowoczesna kuchnia to marzenie wielu osób. Jeżeli i Ty pragniesz stworzyć takie pomieszczenie, warto zainwestować w podwieszany sufit. W dzisiejszym wpisie zawarliśmy instrukcję, jak prawidłowo zamontować go samemu, oraz jakie narzędzia i materiały będą do tego potrzebne. Mamy nadzieję, że już niedługo w Twojej kuchni znajdzie się idealnie gładki i estetycznie wykonany podwieszany sufit.