Produkty

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Sufit podwieszany to doskonały sposób na ukrycie nierówności w mieszkaniu lub domu, ale także urozmaicenie aranżacji. Szczególnie efektownie prezentuje się w nowoczesnych wystrojach wnętrz w połączeniu z innowacyjnym podświetleniem LED. Jak samodzielnie wykonać podwieszany sufit, by był on bezpieczny i wyglądał estetycznie?

Pierwszy krok – projekt

kuchnia nowoczesnaWszelkie planowane remonty w swoim domu lub mieszkaniu najlepiej zacząć od zaplanowania projektu. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie określić powierzchnię sufitu, jego wysokość oraz rodzaj oświetlenia jakie chcemy w nim zamontować.

Pamiętajmy także o tym, że jakość podwieszanego sufitu zależy nie tylko od starannego wykonania, ale też od doboru materiałów. By uniknąć kłopotów podczas montażu sufitu, na przykład pękania, koniecznie wybierzmy materiały pochodzące od jednego producenta. Wtedy możemy mieć pewność, że przede wszystkim będą one do siebie idealnie dopasowane.

Dodatkowo podczas wykonywania projektu weźmy pod uwagę oświetlenie, jakie chcemy zamontować w suficie. W nowoczesnych aranżacjach jest ono szczególnie ważne, gdyż doda kuchni wyrazistego charakteru. O tym jaki rodzaj oświetlenia wybrać przeczytamy w tym artykule.

Krok drugi – zamocujmy profile

Akcesoria niezbędne do montażu sufitu to przede wszystkim profile. Ich instalacja nie jest trudna, wystarczy, że odpowiednio odmierzymy odległość od sufity – dodatkowo warto sprawdzić, czy wykonana konstrukcja będzie równa – zrobimy to za pomocą poziomicy. Kolejno profile boczne powinny być przykręcone wkrętami. Więcej na temat akcesoriów niezbędnych do montażu podwieszanego sufity dowiemy się czytając ten artykuł.

UWAGA!

Jeśli nasza ściana jest nierówna, szczeliny powinniśmy wypełnić elastycznym uszczelniaczem. Należy przy tym zachować ostrożność i nie dociskać profilu do zagłębienia.

mężczyzna podwieszający sufitKrok trzeci – wyznaczmy miejsce mocowań wieszaków

Kiedy już wykonamy konstrukcje z profilów, to kolejnym zadaniem jakie musimy wykonać jest wyznaczenie miejsca mocowań wieszaków. Powinny one znajdować się nie dalej niż 60 cm od ścian. Kolejno równolegle w odległości szerokości płyty prowadzimy profile, pamiętając, że muszą być umieszczone tak, by skrajne płyty oddalone były w takich samych odstępach od ścian.

Na wcześniej zaznaczonych na suficie miejscach rozpoczynamy montaż wieszaków pod kołki rozporowe, a do nich pręty wieszakowe. Następnie przykręcamy do nich profile główne i poziomujemy.

Krok czwarty – montaż profili poprzecznych

Kiedy już montaż profilów bocznych mamy za sobą, możemy przejść do tych poprzecznych. Podczas ich instalacji koniecznie zwróćmy uwagą na to by zachować między nimi równe odległości. Z profili głównych i poprzecznych powinna powstać siatka, której bok wynosi 60 cm.

 Profil poprzeczny Knauf AMF Ventatec 24 x 33 x 600 mm Krok piąty – montowanie płyt

Płyty gipsowo-kartonowe nie muszą być ani przyklejone, ani przykręcone. Umieszczamy je bezpośrednio na gotowym już ruszcie z profili. Pod ich ciężarem cała konstrukcja prawidłowo się ułoży. Kiedy już odpowiednio zamontujemy płyty, powinniśmy zespoić je za pomocą masy szpachlowej, która posiada dodatkowo wtopioną taśmę zbrojącą.

Krok szósty – wykończenie sufitu

W ostatnim etapie możemy przejść do wykończenia sufitu. By cała konstrukcja była równa koniecznie ją wyszpachlujmy. Aby dodatkowo zabezpieczyć nasz sufit powinniśmy pokryć go gruntem, a następnie po jego wyschnięciu pomalować farbą.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Montujemy sufit podwieszany – potrzebne akcesoria

Montujemy sufit podwieszany – potrzebne akcesoria
Aby zamontować podwieszany sufit, potrzebne nam będą odpowiednie akcesoria do zabudowy suchej. Elementem kluczowym będą tu profile sufitowe, ale na ty...
Czytaj więcej

O czym pamiętać, montując sufit podwieszany

O czym pamiętać, montując sufit podwieszany
Montaż sufitu podwieszanego to rozwiązanie często stosowane w starym budownictwie, by obniżyć pomieszczenie i w ten sposób zmniejszyć koszty zwi...
Czytaj więcej

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?

Jak wykonać sufit podwieszany w łazience?
Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które możemy urządzić na niezliczoną ilość sposobów. Wykorzystanie w niej sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-ka...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?