Jak chronić dom i piwnicę przed myszami?

Myszy potrafią uprzykrzyć nam życie, szczególnie w domach położonych niedaleko pól i terenów zalesionych. Zwykle jesienią i zimą zwierzęta te zaczynają poszukiwać schronień z dostępem do pokarmu, wody i ciepła, przez co wprowadzają się chętnie do naszych siedlisk. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Jak chronić dom i piwnicę przed myszami?

Zwyczaje myszy

W naturze możemy zauważyć trzy etapy migracji myszy. Pierwszy zaczyna się tuż po żniwach, gdy na polach nie ma już pokarmu, drugi obserwujemy zaraz po pierwszych przymrozkach, a trzeci – w trakcie trwania siarczystych mrozów. Myszy kryją się wówczas przed swoimi naturalnymi wrogami i szukają miejsc, w których będą miały dobre do przetrwania warunki. Chętnie więc wchodzą np. pod przechowywane przy domu drewno, zgromadzone przy ścianach przedmioty czy złom, by potem przez nieszczelności dostać się do wnętrz.

Przeczytaj także: Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Jak zwalczać myszy – metody radykalne

Najskuteczniejszymi metodami zwalczania gryzoni są środki chemiczne, zwane rodentycydami lub szkodnikobójczymi. Użycie ich powinno być bardzo ostrożne, żeby nie doprowadzić do przypadkowego zatrucia ludzi czy zwierząt domowych.

Wygłodniałe i wystraszone myszy można z łatwością zwabić do umieszczonych wokół domu karmników deratyzacyjnych. Są to specjalne, zamykane na klucz konstrukcje, wykonane według lubianych przez gryzonie wzorów (tunele, komory), ale bezpieczne dla innych zwierząt i otoczenia. Umieszczona w nich trutka nie wydostaje się na zewnątrz, za to skutecznie zwabia i unieszkodliwia myszy.

Deratyzację, czyli chemiczne sposoby walki z myszami, powinniśmy stosować jako ostateczność, gdy metody fizyczne oraz inne środki zapobiegawcze okażą się nieskuteczne.

Metody zapobiegawcze

Przedostawaniu się do naszych domostw myszy możemy zapobiegać poprzez:

- zabezpieczenie wszelkich zewnętrznych otworów począwszy od tych pod fundamentami po wszelkie inne służące wietrzeniu,

- uszczelnienie okien piwnicznych siatkami o oczkach 1,5 na 1,5 cm z odpornego na przegryzienie drutu,

- wzmacnianie i obijanie progów, futryn czy skrzydeł drzwi materiałami utrudniającymi przedostawanie się myszy, np. blachą,

- zlikwidowanie trudno dostępnych dla ludzi, ale łatwych do penetrowania przez gryzonie przestrzeni np. pod podłogami czy koryt na przewody,

- zabezpieczenie miejsc prowadzenia rur (wodnych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych) i przewodów (elektrycznych) w ścianach, podłogach i sufitach poprzez stosowanie odpornych osłon z siatki drucianej lub blachy,

- stosowanie w piwnicach podłóg trwałych, litych, uniemożliwiających podkopywanie się przez gryzonie,

- zakrywanie otworów ściekowych i studzienek kanalizacyjnych, pokrywanie ich gęstymi kratami metalowymi,

poza powyższymi naturalnym pogromcą myszy wciąż pozostaje kot. Sama jego obecność w domostwie czy obejściu skutecznie odstrasza gryzonie.

Sprawdź także: Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Jak chronić dom i piwnicę przed myszami?

Zadbajmy o solidne ocieplenie

Zdarza się również, że myszy podgryzają styropian, stanowiący izolację cieplną domu, szczególnie w jego dolnych partiach. Prawidłowo wykonane ocieplenie powinno być oparte na dole na listwie cokołowej lub obrobione siatką zbrojącą, zatopioną w zaprawie klejowej – wtedy myszy nie będą miały dostępu do styropianu.

Jeśli jednak taki problem wystąpi, należy albo założyć listwę cokołową, albo dodatkową siatkę zabezpieczającą. Najlepiej, żeby obejmowała ona najniższą płytę styropianu z dwóch stron – od dołu (jeśli nie ma listwy cokołowej) i od strony ściany budynku. Jeżeli styropianowe ocieplenie prowadzone jest aż od fundamentów, warto umocować siatkę na wysokości 30 cm powyżej i 30 cm poniżej gruntu, od strony zewnętrznej. Jeśli nie ma możliwości montażu siatki z obu stron styropianu, warto ją dokładnie i na trwałe połączyć ze ścianą.

Siatka przeciw gryzoniom jest dostępna w rolkach, wykonana z taśmy stalowej, ocynkowanej lub aluminiowej. Jest na tyle elastyczna, że można ją dowolnie formować. Ocieplenia z wełny mineralnej nie są przez myszy atakowane.