LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kable i prowadzenie kabli

Ściany nie tylko zdobią wnętrze budynku i stanowią świetną przestrzeń do wyeksponowania zdjęć czy obrazów, ale też skrywają wszelkiego rodzaju przewody elektryczne. Okablowanie powstaje na etapie budowy, jednak możesz zlecić fachowcom ich modyfikację podczas gruntownego remontu.


Czym są przewody antenowe i kable antenowe?

Wyposażenie domu w sprzęt elektroniczny to dla wielu osób niezbędny etap urządzania swojego lokum. To dzięki niemu możliwe jest oglądanie telewizji, słuchanie muzyki oraz przeglądanie stron internetowych. Aby urządzenia służące do tych celów mogły działać, konieczne są przewody zasilające, dzięki którym sprzęt będzie podłączony do prądu, a także kable internetowe odpowiadające za dostęp do sieci. Warto dodać, że rodzaj oraz sposób, w jaki są wykonane kable antenowe, ma wpływ na jakość dźwięku oraz obrazu.

Przewody antenowe – znajdujące się wewnątrz kabla i stanowiące jego najważniejszy element – służą do przesyłania sygnału z anteny do telewizora lub dekodera. Są więc one obowiązkowym elementem systemu audio-video, który umożliwia odbieranie telewizji naziemnej bądź satelitarnej. Przewody do odbiorników telewizyjnych różnią się między sobą parametrami, warto więc poświęcić czas na wybór kabla spełniającego Twoje wymagania i współgrającego ze sprzętem, do którego będzie podłączony.

Kable antenowe – co trzeba wiedzieć o ich rodzajach dostępnych na rynku?

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje kabli i przewodów. Każdy z nich ma inny obszar zastosowania i parametry techniczne. W Castoramie również zaopatrzysz się w kable antenowe, które umożliwią Ci fachowe podłączenie telewizji w mieszkaniu. Jeśli będziesz korzystać z jej wersji satelitarnej, z pewnością przydadzą Ci się kable do anten satelitarnych. Są to kable koncentryczne, które transmitują sygnał o częstotliwości radiowej i zapewniają jego ochronę przed pochodzącymi z zewnątrz zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Wybierając przewody antenowe w ramach kompletowania kina domowego, zwróć też uwagę na kable HDMI. Wykorzystasz je do podłączenia dekodera czy komputera do telewizora lub monitora. Cechą charakterystyczną tych kabli jest przesyłanie na ekran zewnętrzny dźwięku i obrazu w wysokiej rozdzielczości, co ma duży wpływ na ich jakość. Natomiast jeśli planujesz kupić telewizor w technologii smart, zaopatrz się w kable RJ45, z pomocą których podłączysz urządzenie do sieci. Pamiętaj przy tym, że ten rodzaj przewodów sieciowych to szerzej znane kable Ethernet – terminy te są stosowane zamiennie i oznaczają ten sam kabel.

Kable HDMI – gdy liczy się wysoka jakość przesyłanego sygnału

Dla osób korzystających z popularnych obecnie platform streamingowych duże znaczenie ma swoboda oglądania oraz jakość dźwięku i obrazu. Jeżeli nie masz telewizora z funkcją smart, przydadzą Ci się kable HDMI. Wykorzystasz je bowiem do podłączenia komputera (na którym zalogujesz się do konkretnej platformy) do telewizora, aby wygodnie obejrzeć ulubiony serial czy film. Kable tego typu przesyłają nieskompresowany sygnał video i audio do odbiornika, bez straty jakości. Ograniczają one także ilość okablowania podłączonego do sprzętu, ponieważ jeden przewód przesyła jednocześnie dźwięk i obraz.

Decydując się na kable HDMI, pamiętaj o tym, że powinny być one dobrane do Twoich oczekiwań oraz okoliczności, w których będą używane. Istotna jest odległość między podłączanymi urządzeniami oraz rozdzielczość, która Cię interesuje. Zwróć też uwagę na typ złącza – w przypadku kabla, który będzie wykorzystywany do telewizora, odpowiednie będzie standardowe HDMI.

Kable Ethernet – stabilny dostęp do Internetu

Telewizor z funkcją smart to nie tylko duża swoboda oglądania telewizji cyfrowej, ale także korzystania z oferty popularnych serwisów streamingowych. Do działania tego rodzaju telewizora niezbędne są kable Ethernet, które umożliwiają podłączenie urządzenia do sieci internetowej. Przeglądając ofertę sklepów oferujących elektronikę, z pewnością natkniesz się także na kable RJ45 – jest to inna nazwa kabli Ethernet, a sam symbol RJ45 oznacza typ złącza, w które wyposażony jest kabel.

Kable Ethernet umożliwiają przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami dzięki określonym protokołom. Gwarantują one szybki Internet, który dodatkowo jest pozbawiony zakłóceń. Na rynku są dostępne różne rodzaje tych kabli, a kluczowe znaczenie podczas zakupu ma przyjrzenie się ich parametrom. Weź pod uwagę długość kabla, poziom ekranowania, rodzaj materiału, z którego go zrobiono oraz typ końcówki. Istotne znaczenie dla komfortu korzystania z telewizora podłączonego do Sieci ma także przepustowość kabla.

Kable do anten satelitarnych – co trzeba o nich wiedzieć?

Kable do anten satelitarnych to niezbędny element instalacji telewizyjnej. Bez nich niemożliwe jest odbieranie sygnału przesyłanego przez antenę satelitarną. Szczególnie istotny jest wybór kabla zewnętrznego, który powinien być odporny na promieniowanie UV oraz czynniki atmosferyczne mogące powodować zakłócenia w odbiorze sygnału. Z kolei kabel wewnętrzny pozwoli Ci na połączenie urządzeń, które znajdują się w różnych miejscach domu.

Kable antenowe do odbioru telewizji satelitarnej mają złożoną budowę, na którą składa się płaszcz zewnętrzny, oplot, ekran, warstwa dielektryczna oraz żyła wewnętrzna tj. rdzeń, poprzez który transmitowany jest sygnał. Decydując się na konkretny model kabla, weź pod uwagę miejsce, w którym będzie on podłączony, jego długość, tłumienność falową, skuteczność ekranowania (ma wpływ na ochronę przed zakłóceniami) oraz grubość rdzenia. Podczas zakupów w Castoramie zawsze możesz liczyć na pomoc naszych doświadczonych pracowników, którzy pomogą Ci w wyborze kabla o odpowiednich parametrach.