Jak pozbyć się szkodników glebowych?

Raz na jakiś czas wszystkim ogrodnikom, zarówno amatorom jak i profesjonalistom, przychodzi zmierzyć się z różnymi dolegliwościami dotykającymi ich upraw i dziesiątkującymi nawet całe zbiory. Niektóre problemy hodowlane są związane z działaniem szkodników żyjących i żerujących pod ziemią. Podpowiemy, jak się z nimi zmierzyć i wygrać batalię o nasze rośliny uprawne.

Jak pozbyć się szkodników glebowych

Szkodniki glebowe żywią się podziemnymi i dolnymi częściami roślin, takimi jak korzenie, kłącza, cebule i bulwy, dlatego wiele naszych warzyw może ucierpieć na żerowaniu tych owadów, stać się niejadalne lub nawet umrzeć. Głównymi wrogami naszych upraw są pędrakidrutowceopuchlakigąsienice rolnickrocionogi oraz turkucie podjadki.

Jak zwalczać poszczególne gatunki

1. Pędraki

Są to larwy chrabąszcza majowego. Mają kremową barwę, ciemną główkę i są miękkie, pękate i wygięte w podkówkę. Pasożytują na korzeniach różnych roślin, a wiosną także na liściach drzew. Żerowaniem doprowadzają do zamierania swoich ofiar. Często niszczą całe plantacje truskawek i powodują zasychanie jabłonek.

Naturalnym wrogiem pędraków są ptaki, szczypawki i krety. Możemy także próbować wyłapywania i zabijania larw, na przykład poprzez wzruszanie ziemi, w której występują. Wydobyte z ziemi w upalne, słoneczne dni – zginą same. Powinniśmy także pozbywać się nieużytków, w których te pasożyty żerują.

Środki, które przeciwdziałają żerowaniu pędraków, to Basudin 10G i Dursban 480C.

2. Drutowce

Nazwą tą powszechnie określa się larwy kilku gatunków chrząszczy. Są długie i mają ciało pokryte pancerzykiem koloru żółtawo-brunatnego. Wgryzają się w korzenie, a także w owoce leżące na ziemi, przez co potrafią zniszczyć całe zbiory. Lubią długoletnie uprawy i szczególnie dużą krzywdę wyrządzają pierwszorocznym truskawkom. Atakują często ziemniaki, sałaty, pomidory i buraki. Lubią miejsca, gdzie występuje perz.

W naturalny sposób odstraszy szkodniki gryka. Powinniśmy likwidować nieużytki i perz. Ptaki i krety również pomogą nam w walce z drutowcami. Chemiczną bronią przeciwko nim będzie Basudin 10G lub Diazinon 10G.

3. Opuchlaki

To kolejna larwa chrząszcza, która lubi truskawki, a także porzeczki i jabłonie. Są to robaki beznogie, zgięte rogalikowato, o barwie kremowo-białej. Upodobały sobie tereny, na których występują lub występowały rośliny wieloletnie (koniczyna, lucerna).

Żeby zapobiec żerowaniu tego pasożyta, należy upewnić się przed sadzeniem czy wysiewem, że nie występuje on w danej glebie. Chrząszcze te są trudne do wytępienia.

Przed sadzeniem można użyć środka Dursban 480 i musi się on zmieszać z glebą. Jedynym preparatem, którego można użyć na istniejących uprawach zaatakowanych przez opuchlaki, jest Larvanem.

4. Gąsienice rolnic

W maju przepoczwarzają się w piękne motyle, ale wcześniej pod postacią gąsienic rozwijają się w glebie i wychodzą na zewnątrz, zjadając najpierw liście, a potem przechodząc do korzeni. Rolnice są grube, pozbawione owłosienia, ciemne i mają podłużne paski. Upodobały sobie zboża, trawy, ziemniaki, buraki i marchew.

Naturalnym sposobem na walkę z gąsienicami rolnic jest opryskiwanie roślin preparatem z ostróżki. Pozbędziemy się ich także poprzez niszczenie wszelkich kwitnących chwastów, które rosną wokół naszych upraw – to one bowiem przyciągają motyle. Larwy rolnic są też zjadane przez krety, ptaki i ropuchy. Ugory należy zaorywać.

Przed siewem lub sadzeniem można zdezynfekować glebę Durbanem 480EC, a przy wczesnym wykryciu żerowania młodych gąsienic, opryskiwać rośliny Grotem 250 EC, Nurellem D 550 EC lub preparatem Sumi-Alpha 050 EC.

Jak pozbyć się szkodników glebowych

5. Krocionogi

Mają owalne, długie, ciemne ciało z dużą ilością odnóży i atakują głównie rośliny uprawiane w szklarniach i inspektach. Niszczą system korzeniowy, a żerują w nocy.

Możemy zwalczyć je chemicznie, wykorzystując Solfac 10 WP lub Tenor 060 S.C.

6. Turkuć podjadek

Ten owad ma brunatno-szary kolor i jest sporych rozmiarów (osiąga do 6 cm długości). Podkopuje młode rośliny i podgryza korzenie.

Możemy wynajdywać ich gniazda pod powierzchnią ziemi i przepędzać z ogrodu za pomocą gałęzi olchy, ale szkodnik ten nie jest łatwy do wytępienia bez zastosowania chemii. Turkucia zwalczymy przy użyciu Basudinu 25EC.