Jak wybrać baterię łazienkową ze względu na jej uchwyt?

Często słyszymy, jak wiele wątpliwości sprawia dobór odpowiedniej baterii łazienkowej. Nic dziwnego! Wśród tak wielu opcji, ciężko jednoznacznie określić, które rozwiązanie będzie najlepiej pasowało do nowego wystroju. W końcu mowa nie tylko o aspektach wizualnych, ale przede wszystkim o komforcie użytkowania. Dobra i niezawodna bateria łazienkowa to klucz do sukcesu i zadowolenia z projektu!

Jak bateria łazienkowa może zmienić charakter łazienki?

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie olbrzymiej metamorfozy swoich czterech kątów, czy szukasz budżetowych sposobów na nadanie nowego stylu, to właśnie małe akcesoria mogą determinować fantastyczny efekt. Jeśli nie myślisz o wymianie całej baterii łazienkowej, możesz postawić właśnie na inne uchwyty. Podczas wprowadzania zmian warto przemyśleć, jaki klimat chcesz wprowadzić do wnętrza. Może być to minimalizm, innowacyjna nowoczesność lub powrót do korzeni z zastosowaniem dodatków retro. Jeśli czeka Cię wybór armatury łazienkowej, pamiętaj też o analizie funkcjonalności. Twój komfort jest najważniejszy! Przede wszystkim zwróć uwagę na optymalną regulację dopływu gorącej i zimnej wody.

Jakie są rodzaje uchwytów baterii łazienkowych?

bateria łazienkowa

Biorąc pod uwagę najprostsze warianty, zwykle rozróżniamy baterie:

  • jednouchwytowe – dzięki obecności jednej dźwigni możliwe jest szybkie wyregulowanie wielkości strumienia i określenie optymalnej temperatury wody;

  • dwuuchwytowe – mają dwa osobne kurki od zimnej i gorącej wody, zatem pobór wody wymaga odkręcenia obydwu pokręteł.

    bateria łazienkowa

Jednak to wcale nie koniec! Szczególnie przy bateriach z dwoma uchwytami, obserwuje się różnego rodzaju kurki:

  • czworokątne – popularne typy uchwytu, często z kolorowymi zaślepkami. Cztery wgłębienia pozwalają na komfort użytkowania i stosunkowo prostą regulację strumienia; 

  • wielokątne – cechujące się zwykle większą ilością wgłębień;

  • niestandardowe – o kształcie innym niż typowa gałka. Jeżeli Twoja łazienka została zaprojektowana w stylu retro, niestandardowy i oryginalny kształt może być strzałem w dziesiątkę. 

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji! Częstym rozwiązaniem jest także wersja dźwigni, którą bez problemu zastosujesz zarówno przy jednym, jak i dwóch uchwytach. Tu warto wspomnieć, że aktualnie znajdziesz całą gamę kolorów i wymiarów, zatem żadne marzenie nie pozostanie niezrealizowane!

Ciekawostka! Być może obiło Ci się o uszy słowo “mieszacz”. To żadna czarna magia! Baterie z jednym uchwytem często nazywa się właśnie w ten sposób, jako że dochodzi do mieszania zimnej i gorącej wody bez naszej ingerencji. 

Jaki uchwyt baterii wybrać do mojej łazienki?

Pokrętło baterii do głowicy 3/8"

Każdy uchwyt został stworzony z takim samym zamysłem – ma umożliwiać dokładne wyregulowanie strumienia wody. Jeśli chcesz oszczędzać i szukasz ekologicznych rozwiązań, lepiej może się sprawdzić bateria jednouchwytowa, gdyż regulacja temperatury zajmie mniej czasu, a to przełoży się na niższe zużycie wody. Wraz z rosnącymi kosztami energii zdecydowanie warto o tym myśleć! Najnowsze projekty wyposażenia wnętrz to jasny dowód, że trend zastosowania mieszaczy ma się bardzo dobrze.

Kiedy wybrać baterię dwuuchwytową?

Choć trendy mówią same za siebie, nie oznacza to, że baterie dwuuchwytowe odeszły do lamusa. Po pierwsze, nadal często spotyka się je w wannach, ale to nie wszystko. Jeżeli Twój kran ma pełnić głównie rolę ozdobną, nie musisz się aż tak przejmować samą funkcjonalnością. Czasami warto postawić na zachowanie odpowiedniej stylistyki, chociażby w przypadku retro! Ważnym punktem jest także sama możliwość wymiany uchwytu. Podczas gdy te standardowe spokojnie założysz na głowicę w baterii, nowoczesne krany z jednym mieszaczem niekoniecznie dadzą możliwość tak prostej wymiany tej części. 

Co sprawdzić przy zakupie uchwytu baterii łazienkowej?

Poniższa lista pozwoli Ci na podjęcie jak najlepszej decyzji:

  1. Zobacz, czy uchwyty dobrze leżą w dłoni i umożliwiają wygodne kręcenie. Powinny nie być zbyt luźne oraz nie wymagać od Ciebie dużych pokładów energii. Warto zrobić taką próbę na żywo.

  2. Przeczytaj specyfikację modelu i zwróć uwagę na to, czy uchwyty są wykonane z trwałego materiału. Łazienka to wilgotne otoczenie, zatem jakość ma duże znaczenie. 

  3. Niezależnie od typu uchwytu, regulacja strumienia wody powinna być komfortowa. Czasem będziesz potrzebować większego strumienia, a niekiedy bardzo niewielkiego. Przygotuj się na obydwa scenariusze.