Jak przedłużyć wężyk do baterii – instrukcja krok po kroku

Często spotykamy się z sytuacją, w której wężyk odpływu w naszej łazience jest zbyt krótki. Nie ma jednak powodów do zmartwień, ponieważ przedłużenie wężyka jest proste i może być wykonane w kilku prostych krokach. W tym artykule pokażemy jak przedłużyć wężyk odpływu w łazience, aby umożliwić płynne i bezproblemowe odprowadzanie wody. Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Jak przedłużyć wężyk do baterii – instrukcja krok po kroku

Wymiana wężyka w baterii kuchennej jest ważnym krokiem w utrzymaniu jej w dobrym stanie. Wężyk jest odpowiedzialny za przesyłanie wody z kranu do baterii, dlatego jego stan ma bezpośredni wpływ na jej działanie.

Jeśli wąż jest uszkodzony lub zużyty, może dojść do wycieku wody. Może to spowodować poważne szkody, takie jak uszkodzenie podłogi lub mebli kuchennych, a także doprowadzić do zwiększenia rachunków za wodę. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan wężyka i wymieniać go, jeśli jest to konieczne.

Wymiana wężyka pozwala również na zwiększenie trwałości baterii. Stary wąż może być źródłem rdzy lub kamienia, które mogą uszkodzić baterię. Nowy pozwala na pewność, że woda przepływa przez baterię bez zakłóceń, co pozytywnie wpływa na jej działanie. Jak przedłużyć wężyk do baterii?

Zakręć zawór dopływu wody

Na samym początku, żeby uniknąć nieplanowanych wycieków, zakręć dokładnie zawór dopływu wody. Unikniesz wypadków i konieczności sprzątania, więc sam montaż wężyków do baterii będzie o wiele prostszy i szybszy.

Odkręć końcówki wężyka

Znajdź wężyk, który chcesz przedłużyć i zlokalizuj jego końcówki. Przygotuj niezbędne narzędzia. Będziesz potrzebować kluczy do odkręcania końcówek wężyka, nożyczek lub noża do cięcia wężyka oraz złączki do połączenia dwóch wężyków. Odkręć końcówki wężyka z baterii oraz z przyłącza wodnego. 

jak-przedluzyc-wezyk-do-baterii

Zastosuj złączkę

Zastosuj złączkę do połączenia obu końców wężyka. Upewnij się, że jest dobrze zamocowana, aby uniknąć wycieku wody.

Podłącz końcówki

Podłącz końcówki wężyka z powrotem do baterii i przyłącza wodnego.

Sprawdź także: Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Montaż wężyków do baterii- materiały i narzędzia

Aby zamontować wężyki do baterii łazienkowej, będziesz potrzebować nowego wężyka dopasowanego do rozmiarów istniejącego, który również będzie odpowiedni dla Twojej baterii. Ponadto potrzebny będzie ci także klucz lub klucz imbusowy, aby odkręcić złącza i połączyć nowy wężyk z baterią. 

Silikonowa taśma jest również niezbędna do uszczelnienia połączeń, aby zapobiec wyciekom. Szmatka do czyszczenia będzie przydatna do usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń z powierzchni złączy przed montażem. Warto również mieć pod ręką narzędzie do przecinania wężyka, jeśli potrzebujesz skrócić go do odpowiedniej długości. 

Weź też ze sobą ręcznik – materiałowy bądź papierowy, by powycierać wszystkie ewentualne wycieki po zakończonej pracy. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem pracy upewnić się, że woda jest odłączona. To zaoszczędzi Ci sporo czasu, nawet jeśli w toku prac trochę się nabrudzi.

Co zamiast wężyków do baterii? Alternatywą dla wężyków do baterii kuchennych są rury pex lub rury miedziane. Rury PEX są wykonane z polietylenu i mają wysoką odporność na ciśnienie, temperaturę i korozję, co czyni je dobrym wyborem do instalacji wodnych. Rury miedziane są również popularne jako alternatywa dla wężyków, ponieważ są trwałe i odporne na korozję.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie baterii z zintegrowanym systemem doprowadzania wody, które nie wymagają użycia wężyków, jednakże są one zazwyczaj droższe niż standardowe baterie.

Zobacz również: Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Jaki klucz do wężyków baterii?

Zastanawiasz się, jaki klucz do wężyków baterii będzie idealny? Klucz imbusowy jest najczęściej używanym rodzajem klucza do odkręcania złączy wężyków baterii łazienkowej. Jest to mały klucz z krzyżakiem na końcu, który jest dopasowany do rozmiarów gniazd w złączach. Są dostępne w różnych rozmiarach, więc jeśli poświęcisz chwilę swojego czasu, z pewnością dobierzesz odpowiedni rozmiar klucza do danych złączy. Przez to Twoja praca będzie o wiele łatwiejsza.

Klucze imbusowe są popularne, ponieważ są łatwe w użyciu, trwałe i dobrze nadają się do pracy z małymi elementami, takimi jak złącza wężyków baterii łazienkowej. Można je kupić w sklepach z narzędziami lub sklepach budowlanych.

jak-przedluzyc-wezyk-do-baterii

Wężyki do baterii – co ile wymieniać?

Chcesz dobrać wężyki do baterii? Rozmiary mogą być naprawdę różne, w zależności od modelu baterii oraz producenta. Standardowo wężyki mogą mieć długości od 30 cm do 100 cm, jednak istnieją także modele o większych lub mniejszych rozmiarach. 

Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar wężyka do swojej baterii. Należy zweryfikować rozmiar wężyka z dokumentacją producenta baterii lub skonsultować się z fachowcem, żeby uniknąć problemów związanych z instalacją. W przypadku wymiany wężyka należy zwrócić szczególną uwagę na gwinty i końcówki, które muszą pasować do baterii.

Wężyki do baterii kuchennych powinny być wymieniane, gdy zaczynają być zużyte lub uszkodzone. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do częstotliwości wymiany wężyka, ponieważ to zależy od wielu czynników, takich jak jakość węża, ilość użytkowania baterii, jakość wody itp.

Zazwyczaj zaleca się, aby wężyki do baterii kuchennych były wymieniane co 3-5 lat. Jednak, jeśli wąż jest widocznie uszkodzony, np. pęknięty, ma rdzawe plamy lub przecieka, powinien być wymieniony natychmiast.

Warto również regularnie sprawdzać stan wężyka i przeprowadzić wymianę, jeśli woda w kranie ma wysoki poziom twardości, ponieważ może on prowadzić do osadzania się kamienia i rdzy wewnątrz węża, co skróci jego trwałość.

Data publikacji: 24.01.2023

Data aktualizacji: 24.01.2023