Produkty

Jak lokalizować mostki termiczne?

Jak lokalizować mostki termiczne?

Czasem, mimo iż ogrzewamy dom, nie możemy uzyskać pożądanej temperatury lub spada ona szybko po wyłączeniu grzejników. Jedną z przyczyn takiego szybkiego wychładzania się pomieszczeń mogą być mostki termiczne.

mostki termiczneMostki termiczne to miejsca, w których izolacja domu nie jest tak dobra, jak w pozostałych częściach. W następstwie tego ciepło z naszego domu ucieka na zewnątrz. Mostki termiczne są najczęściej zlokalizowane na styku różnych elementów konstrukcji domu, jak np. w miejscu łączenia płyt fundamentowych ze ścianami czy ścian z dachem. Mogą również występować w okolicach otworów okiennych i drzwiowych. Mostki termiczne, obok utraty znacznej ilości ciepła, mogą prowadzić do powstawania w tych miejscach wilgoci i pleśni. Przyczyn powstawania tych gorzej izolowanych miejsc może być bardzo wiele. Może to być niedbałość wykonania, nieodpowiednie materiały lub nawet wadliwy projekt. Jak zatem ustalić, czy faktycznie w naszym domu utrata ciepła jest spowodowana występowaniem mostka termicznego?

Rozpoznanie problemu

Najprostszym sposobem na rozpoznanie, czy faktycznie mamy do czynienia z mostkiem termicznym, są oględziny podejrzanego miejsca. Jeśli w narożnikach, przy podłodze lub stropie znajdziemy miejsca, w których skrapla się wilgoć, a w konsekwencji rozwija pleśń, możemy spodziewać się, że to właśnie mostek jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Żeby mieć absolutną pewność, możemy wykonać zdjęcia termowizyjne naszego domu. Wykażą one ze stu procentową pewnością, czy przyczyną utraty ciepła jest występowanie mostków termicznych. Przeprowadzenie takiego badania powinno się odbyć w warunkach możliwie największej różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a wnętrzem domu. Wykonanie takiego pomiaru możemy zlecić specjalistycznej firmie, audytorom wydającym certyfikaty energooszczędności budynku, a nawet lokalnym agencjom energetycznym.

Nie chcę mostków w swoim domu!wełna do izolacji

Jeśli jako przyczynę utraty ciepła zdiagnozowaliśmy mostki termiczne, możemy przystąpić do likwidacji problemu. Robi się to za pomocą poprawy ciągłości izolacyjnej domu. To niełatwe zadanie najlepiej zlecić fachowcom. W zależności od tego, w którym miejscu mostek występuje, podejmujemy różne działania. Jest to zazwyczaj dołożenie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Np. w miejscach styku dachu i ścian budynku można dołożyć dodatkową warstwę wełny mineralnej.

Na szczęście mostki termiczne są bolączką posiadaczy domów budowanych według starej technologii. Współcześnie, gdy energooszczędność jest jednym z najważniejszych parametrów budynków, mostki termiczne pojawiają się rzadziej. Mając jednak podejrzenia, że taki problem może występować w naszym domu, należy szybko przystąpić do działania – rozpoznać i usunąć problem.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
Masz nieużywany strych? Ocieplenie go, wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś i obawiasz się o efekt swojej pracy? Bą...
Czytaj więcej

Sposoby na docieplenie poddasza

Sposoby na docieplenie poddasza
Błędy montażowe są powodem znacznego zmniejszenia komfortu cieplnego budynku. Możemy to odczuć szczególnie wtedy, gdy posiadamy mieszkanie na poddaszu...
Czytaj więcej

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak lokalizować mostki termiczne?