Mostki termiczne to miejsca, w których izolacja domu nie jest tak dobra, jak w pozostałych częściach. W następstwie tego ciepło z naszego domu ucieka na zewnątrz. Mostki termiczne są najczęściej zlokalizowane na styku różnych elementów konstrukcji domu, jak np. w miejscu łączenia płyt fundamentowych ze ścianami czy ścian z dachem. Mogą również występować w okolicach otworów okiennych i drzwiowych. Mostki termiczne, obok utraty znacznej ilości ciepła, mogą prowadzić do powstawania w tych miejscach wilgoci i pleśni. Przyczyn powstawania tych gorzej izolowanych miejsc może być bardzo wiele. Może to być niedbałość wykonania, nieodpowiednie materiały lub nawet wadliwy projekt. Jak zatem ustalić, czy faktycznie w naszym domu utrata ciepła jest spowodowana występowaniem mostka termicznego?
Rozpoznanie problemu
Najprostszym sposobem na rozpoznanie, czy faktycznie mamy do czynienia z mostkiem termicznym, są oględziny podejrzanego miejsca. Jeśli w narożnikach, przy podłodze lub stropie znajdziemy miejsca, w których skrapla się wilgoć, a w konsekwencji rozwija pleśń, możemy spodziewać się, że to właśnie mostek jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Żeby mieć absolutną pewność, możemy wykonać zdjęcia termowizyjne naszego domu. Wykażą one ze stu procentową pewnością, czy przyczyną utraty ciepła jest występowanie mostków termicznych. Przeprowadzenie takiego badania powinno się odbyć w warunkach możliwie największej różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a wnętrzem domu. Wykonanie takiego pomiaru możemy zlecić specjalistycznej firmie, audytorom wydającym certyfikaty energooszczędności budynku, a nawet lokalnym agencjom energetycznym.
Nie chcę mostków w swoim domu!
Jeśli jako przyczynę utraty ciepła zdiagnozowaliśmy mostki termiczne, możemy przystąpić do likwidacji problemu. Robi się to za pomocą poprawy ciągłości izolacyjnej domu. To niełatwe zadanie najlepiej zlecić fachowcom. W zależności od tego, w którym miejscu mostek występuje, podejmujemy różne działania. Jest to zazwyczaj dołożenie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Np. w miejscach styku dachu i ścian budynku można dołożyć dodatkową warstwę wełny mineralnej.
Na szczęście mostki termiczne są bolączką posiadaczy domów budowanych według starej technologii. Współcześnie, gdy energooszczędność jest jednym z najważniejszych parametrów budynków, mostki termiczne pojawiają się rzadziej. Mając jednak podejrzenia, że taki problem może występować w naszym domu, należy szybko przystąpić do działania – rozpoznać i usunąć problem.