icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zabezpieczyć dom przed mrozem?

Każda zima jest testem dla naszego domu i daje odpowiedź, czy przez okna, drzwi, a także dach niepotrzebnie nie ucieka ciepło oraz czy nasza instalacja grzewcza działa na miarę naszych oczekiwań. Jeżeli mamy wątpliwości, powinniśmy zrobić przegląd domu i należycie przygotować go do zimy. Budynek powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem również w przypadku, gdy jest dopiero w stanie budowy.

Jak zabezpieczyć dom przed mrozem

Uszczelnianie

Najczęściej dopiero gdy nadejdą chłodniejsze dni zauważamy, że w pomieszczeniach trudno utrzymać odpowiednią temperaturę, mimo że włączyliśmy ogrzewanie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogą być nieszczelne okna i drzwi, dlatego najlepiej jeszcze przed zimą sprawdzić ich szczelność. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie uszczelek. Jeżeli nie spełniają określonych wymagań, powinniśmy wymienić je na nowe. Ciepło wydostaje się również przez szpary znajdujące się wokół drzwi, co często związane jest z ich nieprawidłowym montażem. Wszelkie tego rodzaju szczeliny należy odpowiednio zabezpieczyć. Poluzowaniu mogą ulec także zawiasy, przez co powstają szpary między drzwiami i futryną, dlatego ważne jest ich wyregulowanie. Natomiast gdy w naszym domu mamy zamontowane okna i drzwi starego typu, w miarę możliwości wymieńmy je na nowe, ponieważ charakteryzują się większym stopniem izolacji.

Sprawdźmy również dach, bowiem to właśnie przez niego ucieka duża część ciepła. Zdarza się to zwłaszcza w domach o otwartych przestrzeniach, gdzie strop nie oddziela kondygnacji pomiędzy salonem a pierwszym piętrem. Unoszące się ciepło nie natrafia tym samym na żadne bariery i w łatwy sposób dociera na poddasze lub do stropu na wyższej kondygnacji. Jeżeli w takim przypadku dach lub drzwi na strych są nieszczelne, ciężko będzie nam ogrzać dom. Dach wystarczy w takim przypadku dokładnie uszczelnić wełną mineralną, by spełniał wymagane w tym względzie parametry.

Uzupełnić powinniśmy również wszelkiego rodzaju pęknięcia w ścianach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możemy w tym celu posłużyć się zaprawą murarską lub masą akrylową. Dzięki temu zabezpieczymy mur przed dalszym niszczeniem w trakcie zimy.

Instalacja grzewcza

Jak zabezpieczyć dom przed mrozem

Przed zimą powinniśmy również sprawdzić stan centralnego ogrzewania. Może się zdarzyć, że kaloryfery będą zapowietrzone, przez co nie będą należycie ogrzewały wnętrza. Wystarczy, że śrubokrętem delikatnie odkręcimy zawór odpowietrzający i poczekamy, aż zacznie z niego lecieć woda. Da nam to pewność, że powietrze, które zgromadziło się w grzejniku, zostało odprowadzone.

Przed zimą warto zrobić również test działania kotła. Będziemy dzięki temu wiedzieli, czy w ciągu lata nie pojawiły się różnego rodzaju problemy (np. czy ciąg w kominie jest prawidłowy).

Przemarzanie ścian

Jeżeli w naszym domu natrafiamy na problem przemarzniętych ścian, co objawia się nieestetycznymi wykwitami we wnętrzu, a także może prowadzić do zawilgocenia ścian, należy nasz dom docieplić. Zawilgocenie w dłuższej perspektywie prowadzi bowiem do niszczenia murów, dlatego, aby tego uniknąć, powinniśmy skuć od zewnątrz elewację i należycie zabezpieczyć miejsce, gdzie powstaje tzw. mostek termiczny (najlepiej za pomocą betonu mrozoodpornego). To poprawi nie tylko stan ścian zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ale także polepszy nasz komfort cieplny.

Dom w budowie

Dodatkowej troski wymaga dom, który dopiero jest w budowie. Jeżeli do zimy nie wyszliśmy poza etap wykonania fundamentów, na ten okres należy zabezpieczyć je styropianem i obsypać ziemią, aby nie były narażone na kontakt z wilgocią oraz mrozem.

Natomiast w przypadku, gdy nasz dom znajduje się już w stanie surowym otwartym, ważne jest przykrycie go dachem. Gdy nie jest to możliwe – więźbę i strop zabezpieczmy deskami i folią. Pamiętajmy jednak, że folia powinna przepuszczać parę, co zagwarantuje właściwą wentylację.

Najmniej problemów sprawia dom w stanie surowym zamkniętym, ponieważ, jeżeli nie planujemy w nim żadnych prac wykończeniowych w trakcie zimy, nie musimy go ogrzewać. Wystarczy jedynie, że okna pozostawimy w stanie rozszczelnionym, co zapobiegnie zawilgoceniu budynku.