Produkty

Jak zapobiegać mostkom termicznym na ścianach i dachu?

Jak zapobiegać mostkom termicznym na ścianach i dachu?

Mostki termiczne to miejsca przerw w izolacji. Rozpoznajemy je po tym, że w miejscu ich powstawania, ściany są zimne, mokre i często pojawia się na nich grzyb czy pleśń. Dokładną metodą lokalizacji mostków cieplnych są zdjęcia z kamer termowizyjnych. Zamiast płacić wyższe rachunki za ogrzewanie albo leczyć alergie (na grzyby czy pleśń), lepiej zapobiegać powstawaniu takich miejsc, a po ich wykryciu – jak najszybciej likwidować.

ocieplanie poddaszaGdzie powstają mostki termiczne, jak je diagnozować?
Mostki termiczne powstają najczęściej na wszelkich połączeniach elementów przegród budowlanych, zbudowanych z rożnych materiałów, a także na węzłach konstrukcyjnych.
Warto już na etapie oceny projektu domu zadbać o eliminację mostków cieplnych przyszłego budynku. Wystarczy sprawdzić, czy w projekcie zaplanowana termoizolacja tworzy jednolitą, ciągłą warstwę. Sprawdzamy też, czy uwzględniono w nim i opisano, jak mają być izolowane fundamenty, dach czy ściany szczytowe. Istotne jest także to, jakie przewiduje się osadzenie okien i drzwi, bo to również częste miejsca powstawania mostków. Do stworzenia dobrego, energooszczędnego projektu, warto zatrudnić fachową ekipę.

Jak zapobiegać mostkom termicznym?
Wśród wielu sprawdzonych metod zapobiegających powstawaniu mostków cieplnych, możemy wymienić:

1. Staranne i bardzo dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych na ścianach. Nie należy dopuścić do pozostawienia szczelin między płytami. Jeśli odstęp między nimi będzie miał ponad 3 mm, uzupełniamy go materiałem użytym do izolacji. Nieszczelności mniejsze niż 3 mm wypełniamy nisko rozprężną pianką PU. Nie używamy do wypełnień kleju, bo ten mógłby stworzyć w przyszłości mostek cieplny.

2.
Prawidłowa obróbka wokół okien, które są newralgicznym miejscem. Szczególnie ważny jest styk ościeżnicy z ościeżem, stąd wypracowano specjalne metody tzw. ciepłego montażu. Pod parapety, gdzie powstaje spora przestrzeń, warto zastosować specjalną kształtkę ze styropianu, zwaną blokiem podparapetowym. Dotyczy to zarówno parapetów wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

3.
Podczas murowania ścian należy przestrzegać dopuszczalnych grubości spoin poziomych i pionowych. Dla zapraw tradycyjnych (cementowo-wapiennych) i ciepłochronnych (tzw. lekkich, na bazie perlitu lub keramzytu) spoiny mogą mieć od 8 do maksimum 15 mm, a przy zaprawach cienkowarstwowych (klejowych) – od 1 do 3 mm. Zaprawy tradycyjne, które powinno się stosować wyłącznie w ścianach wielowarstwowych, są szczególnie podatne na przenikanie ciepła. Przy dużej grubości takich spoin mogą występować spore straty ciepła.

4.
Elementy do murowania ścian jednowarstwowych powinny charakteryzować się wysoką dokładnością wymiarową, np. szlifowane pustaki z ceramiki poryzowanej czy bloczki betonu komórkowego. Spoiny są wówczas cienkowarstwowe (1 do 3 mm). Ściany z elementów łączonych w systemie pióro-wpust przy pionowych spoinach nie powinny być w ogóle wypełniane zaprawą. Są one dość szczelne i nie powodują takiego przenikania ciepła, jak tradycyjne zaprawy murarskie.


5. Połączenia ścian zewnętrznych z połacią dachu w sposób gwarantujący zachowanie ciągłości warstw termoizolacyjnych. Dotyczy to wszystkich dachów – zarówno płaskich, jak i spadzistych. staranne łączenie płyt termoizolacyjnych
Styk ściany szczytowej z dachem powinien być starannie docieplony. Na wyrównanych skosach ścian szczytowych układamy warstwę izolacji o takiej samej grubości, jak ocieplenie poddasza. Górna powierzchnia ściany szczytowej powinna znaleźć się na poziomie dolnej płaszczyzny krokwi. Między wierzchem ściany a membraną dachową (czy odeskowaniem) zostanie wówczas miejsce na ocieplenie. Najlepiej użyć do tego wełny mineralnej. Wykonujemy to podczas układania izolacji poddasza po zakończeniu krycia dachu i ociepleń ścian zewnętrznych.
Przy dachach spadzistych najlepiej zastosować dwie warstwy wełny mineralnej o grubości minimum 20 cm. Układa się je w 2 warstwach: pierwszą – między krokwiami, a drugą – nad krokwiami, mocując na specjalnym metalowym ruszcie.


6. Izolacja termiczna wieńców – szczególnie w ścianach jednowarstwowych wieńce mogą powodować spore straty ciepła. W takiej sytuacji powinniśmy cofnąć wieniec aż od lica muru na zewnątrz, dzięki czemu powstanie miejsce na docieplenie. Dostępne są także gotowe elementy docieplenia wieńca. W ścianach dwuwarstwowych wieniec, czyli żelbetowa belka, posiada szerokość muru nośnego – łatwo możemy go wtedy docieplić warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Wieniec warto dodatkowo ocieplić dla wyrównania współczynnika przewodzenia ciepła.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
Masz nieużywany strych? Ocieplenie go, wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś i obawiasz się o efekt swojej pracy? Bą...
Czytaj więcej

Sposoby na docieplenie poddasza

Sposoby na docieplenie poddasza
Błędy montażowe są powodem znacznego zmniejszenia komfortu cieplnego budynku. Możemy to odczuć szczególnie wtedy, gdy posiadamy mieszkanie na poddaszu...
Czytaj więcej

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zapobiegać mostkom termicznym na ścianach i dachu?