Produkty

Jak naprawić cieknący kran?

Jak naprawić cieknący kran?

Cieknący kran nie tylko irytuje, lecz także przyczynia się do wyższych rachunków za wodę. Przy odrobinie chęci możemy samodzielnie naprawić usterkę.

Potrzebne narzędzia:

- klucz nastawny uniwersalny (z płaskimi szczękami)
- płaski śrubokręt
- scyzoryk
- komplet uszczelek
- klucz imbusowy (2,5 mm)

cieknący kranSkąd cieknie?

Staramy się ustalić przyczynę nieszczelności. W przypadku baterii dwuuchwytowych (z oddzielnym pokrętłem do wody ciepłej i zimnej) szczelność połączeń ruchomych elementów zapewniają gumowe uszczelki. Wymiana zużytych uszczelek zwykle rozwiąże problem – należy jednak zlokalizować miejsce przeciekania. Woda może przeciekać przez wylewkę (gdy kran jest zakręcony), nakrętkę wylewki, obok sworznia pokrętła lub między głowicą a dławicą. Gdy ustalimy źródło wycieku wody, należy zamknąć dopływ wody i spuścić resztki wody z instalacji.

Uszczelka na głowicy

Źródłem przecieku w okolicach sworznia pokrętła może okazać się obejmująca go dławica. W tym przypadku trzeba zdjąć zaślepkę na pokrętle, odkręcić śrubę mocującą i zdjąć pokrętło, następnie dokręcić na sworzniu obejmującą go dławicę. Jeśli to nic nie da – wymieniamy uszczelkę. Dobrze dokręcona dławica na nowej uszczelce powinna rozwiązać problem przecieku.

Uwaga! Nowa uszczelka musi być tego samego rozmiaru, co stara – najlepiej wybrać się do sklepu ze starą uszczelką i poprosić sprzedawcę o ten sam rozmiar (trwalsze od gumowych są uszczelki silikonowe lub nylonowe).

Uszczelka na wylewce

Śrubę mocującą wylewkę należy odkręcić kluczem płaskim lub nastawnym. Po zdemontowaniu wylewki zdejmujemy starą uszczelkę i na jej miejscu zakładamy nową. Zakładamy wylewkę i dokręcamy nakrętkę mocującą.

klucz nastawny TopexWymiana głowicy baterii jednouchwytowej

Nowoczesne baterie jednouchwytowe zamiast uszczelek posiadają trwałe głowice ceramiczne. W tym przypadku przeciekanie wody może oznaczać konieczność wymiany całej baterii na nową. Zanim zdecydujemy się na zakup nowej baterii, możemy jeszcze spróbować dokręcić lub wymienić głowicę w cieknącym kranie.

Zaczynamy od odcięcia dopływu ciepłej i zimnej wody. Kolejnym krokiem jest zdjęcie czerwono-niebieskiej zaślepki (można ją podważyć scyzorykiem). W ten sposób dostaniemy się do śruby wewnętrznej (odkręcamy ją kluczem imbusowym). Dzięki temu możliwy będzie demontaż klamki kranu i pierścienia. Pod pierścieniem znajduje się duża nakrętka dociskająca głowicę – warto najpierw sprawdzić, czy jest dobrze dokręcona. Jeśli nie – może być źródłem przeciekania wody.

W innym wypadku odkręcamy nakrętkę, by dostać się do głowicy naszej baterii. Wyciągamy głowicę – która jest częścią wymienną – i zabieramy ją do sklepu na wzór. Po zainstalowaniu nowej głowicy – dokręcamy poszczególne elementy kranu i sprawdzamy, czy problem zniknął.

Uwaga! Warto wiedzieć, że:
- istnieją głowice w rozmiarach 3/8 cala bądź 1/2 cala;
- sposób montowania pokrętła dzieli się na męski (nakręcamy pokrętło na głowice) lub żeński (nakładamy pokrętło i dokręcamy je śrubką);
- w sklepach spotkać możemy głowice suwakowe (duży skok podczas kręcenia) lub ceramiczne (mały skok podczas kręcenia).

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Klucze nastawne – informacje techniczne i wybór

Klucze nastawne – informacje techniczne i wybór
Klucze nastawne są kojarzone przede wszystkim z naprawami hydraulicznymi, choć cechują się znacznie szerszym zakresem zastosowań – w zależności ...
Czytaj więcej

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy
Z pozoru sprawa z kluczami zdaje się nieskomplikowana, a ich funkcja i działanie banalne. Jednak za sprawą mnogości końcówek, rodzajów śrub i zastosow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawić cieknący kran?