Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody

Perlator lub inaczej aerator to specjalna nakładka o kształcie pierścienia i strukturze sitka, którą mocuje się u wylotu kranu czy prysznica w celu oszczędzania wody. Perlator może mieć gwint zewnętrzny (wkręcany do baterii) lub wewnętrzny, nakręcany na wylewkę. Poniżej przedstawimy dokładny opis perlatora, omówimy sposób jego działania oraz wskażemy obszary jego zastosowania.

Co to jest perlator?

Perlator to narzędzie, które umożliwia łatwe i skuteczne oszczędzanie wody – za jego pomocą wykorzystasz jej już od 15% do 60% mniej niż standardowo! Ma ono kształt pierścienia, który pasuje do wylotu kranu albo prysznica. Jakie są rodzaje perlatora?

Pod względem budowy dzielimy je na:

  • Perlatory z gwintem zewnętrznym – wkręcane do wnętrza baterii wodnej;

  • Perlatory z gwintem wewnętrznym – nakręcane na wylewkę od zewnątrz (dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku baterii starszego typu).

Pod względem sposobu działania wyróżniamy:

  • Perlatory napowietrzające;

  • Perlatory tworzące strumień igiełkowy.

Pod względem materiału, z którego wykonane są sitka perlatora, dzielimy je na:

  • Perlatory metalowe;

  • Perlatory plastikowe;

  • Perlatory silikonowe.

Jak działa perlator?

Perlator to chyba najprostsze urządzenie oszczędzające wodę, które możesz mieć u siebie w domu. Jego efektywność opiera się wyłącznie na konstrukcji narzędzia, w związku z czym niepotrzebne są żadne dodatkowe elementy czy urozmaicenia. Przekonaj się, jak łatwo możesz zacząć oszczędzać wodę u siebie w domu!

Oszczędzanie wody – perlator i jego budowa

W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o najważniejszej właściwości urządzenia, jakim jest perlator. Co to jest? Oczywiście chodzi o budowę narzędzia. Aerator wykonany jest z siateczki o bardzo małych oczkach, przez które przelewa się woda. To właśnie dzięki takiej budowie woda z kranu wydaje się płynąć pod większym ciśnieniem, niż to jest naprawdę –zawiera ona bowiem miliony pęcherzyków powietrza, które nie tylko zwiększają jej objętość, ale przede wszystkim znacznie ograniczają jej ilość. Warto pamiętać, że standardowy perlator nie zmniejsza samej ilości przepływającej wody, lecz ma wpływ na zminimalizowanie jej zużycia. Dzięki większej objętości płynu możesz na przykład znacznie szybciej umyć ręce.

perlator co to jest

Jak oszczędzać wodę? Alternatywa dla pęcherzyków powietrza

Istnieją oczywiście również takie perlatory, które wykorzystują inne sposoby na oszczędzanie wody. Nie powodują one efektu napowietrzania cieczy, a jedynie wpływają na jej niższe zużycie. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te wymuszają przepływ cieczy przez wąskie oczka w siateczce – otrzymujemy wtedy tzw. strumień igiełkowy. W takim przypadku oszczędności wody są jeszcze większe, choć niektórym może przeszkadzać brak wrażenia wzmożonego ciśnienia.

Mniej rozbryzganej wody

Za pomocą aeratora możesz oszczędzić wodę poprzez jej napowietrzanie lub regulację przepływu. Istnieją jednak także inne ważne cechy, które posiada perlator. Co to jest? Jedna z właściwości dobrze dobranego perlatora to nakierowanie strumienia wody wyłącznie w pożądanym kierunku. Choć z pozoru ta funkcja może wydawać się mało istotna, w praktyce również przekłada się ona na zmniejszenie zużycia wody. Chodzi bowiem o to, że ciecz nie rozbryzguje się naokoło, ochlapując Ciebie, ściany lub elementy otoczenia. Pomyśl, ile wody oszczędzisz w ten sposób w ciągu roku! Pamiętaj też o tym, że mniej rozbryzgów to lepsze przeciwdziałanie pojawianiu się wilgoci w pomieszczeniu, a tym samym większa dbałość o komfort i zdrowie domowników.

Jak działa perlator? Sposoby oczyszczania wody z zanieczyszczeń

Kolejną zaletą perlatora jest minimalizowanie zanieczyszczeń i drobnego osadu, które mogą przedostawać się wraz z wodą z kranu. Zła jakość wody utrudnia zachowanie higieny i utrzymanie domowników w zdrowiu – warto więc zadbać o polepszenie jej jakości. Drobne siteczko perlatora zatrzymuje większość osadów, przez co sprawia, że z kranu wypływa oczyszczona woda, która jest o wiele lepszej jakości. Niestety, ta funkcja wiąże się również z faktem, że aerator trzeba często czyścić lub wymieniać – a to dlatego, że osiadające na nim kamień i zanieczyszczenia mogą powodować niedrożność urządzenia.

Włączanie i wyłączanie bez regulowania

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje jeszcze jedno rozwiązanie na obniżenie rachunków za pomocą aeratora. Jak oszczędzać wodę w ten sposób? Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny perlator, który umożliwia zamknięcie dopływu wody za pomocą wcisku od spodu (możesz go uruchomić nadgarstkiem). Takie rozwiązanie przydaje się, jeśli akurat nie korzystasz ze strumienia wody, bo np. mydlisz ręce, ale też nie opłaca Ci się ponownie manewrować przy jego natężeniu i temperaturze. Perlator z wciskiem pozwala na chwilowe zamknięcie dopływu wody i szybkie uruchomienie go z powrotem.

perlator jak oszczędzać wodę

Właściwości ekologiczne, które posiada perlator. Co to jest i dlaczego jest ważne?

Aerator to urządzenie, które znacząco przyczyni się do zminimalizowania zużycia wody w Twoim domu. Na tym jednak nie kończą się jego właściwości ekologiczne! Dzięki perlatorowi następuje bowiem także szybsze nagrzanie wody. W ten sposób zużywa się mniej energii, co ma pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną domowników. To jednak nie koniec zalet perlatora. Jeśli używasz urządzenia, które znacząco obniża zużycie wody, przyczyniasz się także do mniejszej produkcji ścieków – a więc i w ten sposób dbasz o środowisko.

Perlator – gdzie warto go stosować?

Wiesz już, jak działa perlator, na czym dokładnie polega jego mechanizm oraz jakie są jego zalety. Ale gdzie właściwie należy go stosować? Czy aerator powinno się zakładać do każdego kranu w domu, czy też nie zawsze jest to dobre rozwiązanie? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby zastosowania perlatora.

Kran w łazience

Najbardziej oczywiste zastosowanie aeratora to umieszczenie go przy wylocie kranu w łazience. Prawdopodobnie to właśnie z nich najczęściej korzystają Twoi domownicy przy codziennych czynnościach higienicznych. Standardowy perlator potrafi zmniejszyć zużycie wody nawet do 2 litrów na minutę, choć zwykle niepotrzebna jest tak duża oszczędność (do spłukania rąk czy szczoteczki wystarczy przepływ od 3 do 5 litrów na minutę). Warto tutaj wybrać więc taki perlator, który pozwoli na pewien kompromis: oszczędzanie wody przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania baterii.

jak działa perlator

Prysznic

Prysznic jest drugim, zaraz po umywalce, miejscem, w którym domownicy najczęściej korzystają z kranu. Jeśli zastanawiasz się, jakie są sposoby oszczędzania wody w tym miejscu, rozważ perlator o średniej przepustowości. Oszczędność wody nie powinna być tu zbyt duża, bo przełoży się na znaczne obniżenie komfortu jego użytkowania. Najlepiej dopasowany do prysznica perlator to taki, który przepuszcza ok. 6-8 litrów wody na minutę – czyli tak, by można było stosunkowo szybko spłukać ciało.

Wanna

Jeśli chodzi o sposoby na oszczędzanie wody w wannie, to nie są one już tak oczywiste, jak w przypadku łazienkowej umywalki. W wannie nie kąpiesz się bowiem pod bieżącą wodą. Różnica jest zasadnicza, gdyż od rozpoczęcia nalewania cieczy do zbiornika aż do jego zakończenia mija zwykle kilka chwil. Przez ten czas woda w wannie nieustannie stygnie. Używanie perlatora, który w znaczny sposób zmniejsza zużycie wody, nie będzie miało tutaj sensu, bo zanim wejdziesz do wanny, woda może być już chłodna, co albo obniży przyjemność z kąpieli, albo zmusi Cię do nalewania kolejnych litrów ciepłej wody.

Istnieje na szczęście rozwiązanie, które i tutaj pozwoli Ci wykorzystać perlator. Co to jest? Chodzi o taki aerator, który ma na tyle dużą przepustowość, że przelewająca się przez niego woda będzie płynąć z dużą prędkością. Dzięki temu nie dojdzie do zbyt wczesnego wystygnięcia wody. Warto zastanowić się jednak, czy w tym konkretnym przypadku używanie perlatora ma sens. Jeżeli nie korzystasz z wanny zbyt często, możesz w ogóle z niego zrezygnować.

Kran w kuchni

Bateria kuchenna jest zwykle używana równie często jak kran w łazience lub nawet częściej. Oprócz samego natężenia strumienia istotna jest również prędkość jego przepływu. Dlaczego ma to tak istotne znaczenie? Ponieważ w kuchni woda musi skutecznie zmywać zabrudzenia z naczyń, a także szybko je napełniać. Ciecz wydostająca się z kranu pod niskim ciśnieniem nie zmyje resztek z talerza tak dokładnie, jak szybko i celnie wypływający strumień. Woda o niewielkiej objętości, która płynie z baterii wolno, średnio nadawałaby się również do napełniania garnków lub czajnika. W kuchni najlepiej sprawdza się perlator o przepustowości 6-8 litrów na minutę, czyli podobny jak w przypadku łazienkowego prysznica. W tym miejscu dobrze sprawdzi się perlator wykonany z plastiku albo silikonu, gdyż metalowy mógłby szybko przerdzewieć.

Perlator – podsumowanie

Wspomnieliśmy już, że aeratory dzielą się na różne rodzaje, w zależności od ich budowy, sposobu działania oraz materiału. Ich zastosowania również mogą być rozmaite. Większość producentów od razu wyposaża swoje baterie w proste perlatory, niekoniecznie będą one jednak dostosowane do Twoich potrzeb. Na szczęście są to urządzenia łatwe w montażu, więc bez przeszkód da się je zdjąć i zastąpić innymi. Najlepiej dobrać perlator względem miejsca, w którym ma być on umieszczony: nad umywalką, zlewem, w wannie czy prysznicu.

Jeśli chodzi o budowę urządzenia, a tym samym sposób jego montażu, wybór nie jest trudny – wszystko zależy od baterii, którą posiadasz oraz od preferowanego sposobu działania perlatora. Przekonaj się, że to niedrogie i bardzo skuteczne rozwiązanie pomagające oszczędzać wodę! Jeśli chcesz przypomnieć sobie informacje na temat działania aeratora, możesz również przeczytać nasz artykuł: Jak działa perlator?

 

Data publikacji: 19.02.2019